IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Alimentatia bebelusilor si copiilor de pana la 3 ani, cu precadere pentru copii din categoria 0- 3 ani
Mami de Rares
post Jun 15 2009, 12:05 PM
Post #21


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 21
Joined: 12-March 09
From: Bucharest
Member No.: 6,054



Rares are 1an si 2 luni si am inceput diversificarea la 5 luni si 2 saptamani, cu piure de legume. (evident facut in casa)

Apoi am inlocuit inca o masa de lapte cu fructe gatite la abur cu biscuiti, sau mar copt in cuptor pana la 9 luni. Abia dupa i-am dat fructe crude.

La 4 luni am incercat cu suc de piersici la recomandarea dr. de atunci si cand am ajuns la 30 ml a plans toata noaptea ca se deranjase la burtica si il durea burtica. Am sunat dr. a doua zi si ce credeti ca mi-a zis: continuati cu aceeasi doza si ii dati si ...... (nu mai stiu numele, era un medicament care se prepara cu apa si de obicei este intr-o sticla foarte mare pentru cat folosesti pt. bebe)
Dupa raspunsul asta am fost tare bulversata ca eu stiam ca atunci cand are probleme de la un aliment, tai alimentul problema.
Tati de Rares foarte suparat a zis sa schimbam dr. si asa am facut, si acum suntem foarte multumiti ca am luat aceasta decizie.

Apoi am aflat urmatoarele: fructele crude nu se dau bebe-ilor sub 6 luni pentru ca nu au "nu stiu ce" enzime care ii ajuta sa le digere si diversificarea nu se incepe cu fructe pentru ca sunt dulci si apoi va accepta foarte greu legumele, lucruri care mi separe foarte logice si care le-am aflat apoi de la alte mamici care au facut asta.

Acum dupa experienta cu Rares imi dau seama ca medicul pediatru bun este cel care personalizeaza schema diversificarii in functie de fiecare copil in parte. Nu cel care iti da o lista trasa la xerox.

Mentionez ca aici am spus parerea mea si cum am faut eu, fiecare mami de pui de om e libera sa faca cum crede ea mai bine pentru puiul ei.

Succes proaspete mamici. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si nu ezitati sa cereti retete de piureuri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 15 2009, 04:46 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Si eu am inceput diversificarea destul de tarziu, la 6 luni. N-am luat nicio lista de la pediatra, am facut eu cum am crezut mai bine. Asa si eu, am inceput cu piure de legume. Dupa o saptamana am introdus si carnita de pui pe langa legume. Ne-am chinuit foarte mult sa le acceptam, cam o luna s-a strambat la ele si manca putin. Acum abia asteapta masa de pranz (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Legumele le fierbeam la inceput dar la scurt timp mi-am adus aminte de aparatul meu de gatit la aburi, nefolosit de vreo 2 ani. Fructele ies si ele foarte bine la aburi, in spacial para cu nectarina...delicioase! Dimineata ii fac un piure din mai multe fructe, cel putin doua. De exemplu astazi a papat de dimineata mar, nectarina, caisa si cirese.
La pranz schimb meniul zilnic. Legumele le fierb la aburi si apoi le pasez. Carnea o fierb separat, doar pestele i l-am facut tot la aburi. I-am introdus si galbenusul de ou si ficatel.
Cu foarta multe placere papa piureul de spanac, in care mai bag si putin morcov si telina plus carnita, pui sau manzat. Dres cu putin iaurt, un deliciu pentru bebe!
Uneori am adaugat si fasole verde sau mazare in legume.
Maine avem pui cu brocoli in meniu.
In rest mai papam iaurt simplu, iaurt cu biscuiti, iaurt cu fructe la aburi sau cu 2 lingurite de cereale...variatiuni pe aceeasi tema (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Plus cu alaptatul mergem inainte!

Mami de Rares, ma bucur ca esti aici! Ne mai poti indruma ce sa le facem puiutilor, al tau fiind flacau asa mare ai mai multa experienta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jun 15 2009, 09:56 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Fetelor, da' voi nu puneti si unt in piureurile de legume ? Din cate stiu eu, untul este esential pentru dezvoltarea corespunzatoare a creierului copilului pana la varsta de 2, 3 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 15 2009, 10:21 PM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cica si piinea ar fi necesara in alimentatia copiilor (nu stiu de la ce virsta) tot din acelasi motiv.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 16 2009, 09:55 AM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Ba da, Sylvia, pun unt sau un strop de ulei de masline. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Maat, painica inca n-am incercat dar este o idee buna. Vreau sa-i fac zilele astea ciorbita de perisoare de pui si o sa-i dau cu painica.
Am uitat sa spun ca pun si verdeata in mancarica, patrunjel sau marar si cativa stropi de lamaie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mami de Rares
post Jun 16 2009, 10:44 AM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 21
Joined: 12-March 09
From: Bucharest
Member No.: 6,054



Eu mereu am pus ulei de masline sau unt in mancarica lui.

Am observat ca ii place foarte mult cand are dovlecel sau budinca cu dovlecel si branza, tot felul de combinatii. Stiti cum e iti trebuie putina inventivitate pentru combinatiile astea.

Si Paste cu sos de rosii cu pui.

La inceput dureaza ceva pana accepta mancarea solida si pana invata sa inghita. La noi a durat o saptamana in care ne-am facut ca niste purcelusi.... ca l-am lasat sa bage mainile in mancarica ....

Spanacul eu l-am facut cu rosii decojite mereu si cu pui sau curcan.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 16 2009, 01:12 PM
Post #27


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Si la noi dovlecelul este beza in toate combinatiile de legume. face piureul mai cremos si il prefer in locul cartofului.
hehe, noi ne facem cat trei purcei, cu toata bavetica..degeaba! Imi prinde mana ca vrea sa ia lingurita, imi da peste mana si zboara mancarica peste tot, vorbeste cu mancarea in gura, rade, ma certa, stranuta etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Camelia Nita
post Oct 11 2012, 02:13 PM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 10
Joined: 10-October 12
Member No.: 11,458



Noi am inceput diversificarea inca de la 5 luni cu cu supica de legume si de pui, pireu de mere cu biscuiti, piure de morcovi, carnita de pui fiarta si maruntita. Branza de vacuta, cereale ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 11 2012, 03:01 PM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bine ai venit Camelia! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Cat timp are acum bebelusul tau? Baiat sau fetita? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana_amalia
post Apr 15 2014, 10:14 AM
Post #30


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 1
Joined: 15-April 14
Member No.: 12,402



Am un baietel de 2 ani si inca bea lapte praf seara. Ar fi cazul sa-i inlocuiesc laptele praf cu cel din comert? E cam slabut si bea spam lapte praf organic [/url].
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:39 PM