IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Sub capota, Minimum de informatii despre automobile si "manipularea" lor.
injen
post Nov 6 2008, 05:46 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 6-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 5,276



Buna ziua.

Cum in ultimii 2 ani numarul de femei la volan creste surprinzator, m-am gandit sa fac un topic de intrebari, raspunsuri si recomandari in ale soferiei si automobilismului.
O sa incep cu un citat dintr-un manual de utilizare, din capitolul "Siguranta la volan":

*O centura de siguranta dispusa incorect, poate provoca accidentari grave in cazul producerii unui accident.
*Partea de umar a centurii trebuie sa treaca peste mijlocul umarului si niciodata peste gat. Centura de siguranta trebuie sa aiba contact ferm cu corpul.
*Partea inferioara a centurii trebuie sa treaca peste bazin, nu peste abdomen.

Atentie deasemenea si la reglarea tetierelor. Partea lor superioara trebuie sa se afle la inaltimea partii superioare a capului. Este valabil pentru TOATE tetierele - fata spate.

Reglati scaunul conducatorului astfel incat sa se pastreze o distanta de cel putin 25cm intre pieptul acestuia si centrul volanului.
Nu inclinati spatarul scaunului foarte mult in spate! Sistemul airbag si centura de siguranta asigura o protectie optima cand spatarul scaunului de gaseste in pozitie verticala, iar conducatorul este asigurat in mod corect cu centura de siguranta. Cu cat spatarul scaunului este mai inclinat in spate cu atat mai mare este riscul unei accidentari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
injen   Sub capota   Nov 6 2008, 05:46 PM
angeldust   Ahem Ahem...stai putin sa vad daca am inteles. Cum...   Nov 6 2008, 06:55 PM
injen  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:35 AM