Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 5
Entries on Wednesday 24th October 2007

entry Oct 24 2007, 11:27 PM
" Dorul e un sentiment greu de definit." Zicea o prietena de-a mea,intr-un moment de betie. Haaaaa!! HA HA! Mare geniu! Iti trebuie doctorat sa poti sa scoti asemenea cuvinte adanci...Bine, la momentul ala si eu la fel de prastie, am lacrimat, impresionata de adevarul acestor spuse.

Cand ti-e dor ce faci? Canti, compui poezii, scrii texte, asa cum fac eu acum? Sunt sigura ca impins de duiosia distantei si manat de tandretea dorului, iti descarci sufletul cumva.
Plangi de durere dar in acelasi timp plangi de fericire. Care este drumul care te duce la dor?

Personal, daca as avea puterea, as elimina acest sentiment din talmes-balmesul de sentimente pe care le incearca sufletul omenesc. Nu ii vad utilitatea. Nu face decat sa provoace durere, frustrare datorita departarii, lacrimi, nebunie. La inceput te ia incet, pacalindu-te cu o amintire. Iti aduce un zambet pe buze, la rememorarea momentelor placute din trecut. Apoi, vine realizarea ca a trecut si ca momentul acela nu va mai reveni. Si ca nu se stie cand il vei mai trai sau daca il vei mai trai vreodata. Si apare durerea. Te doare ca dracu si nu stii ce sa faci sa scapi de ea. Ai face si ore suplimentare la birou, numai sa iti ocupi mintea cu ceva. Cu altceva. Nu reusesti si atunci apare frustrarea. Si te enervezi. Dupa un timp, iar zambesti tamp amintirilor…si ciclul se reia. Deci? Vezi vreun folos aici?

Dorul nu face decat sa te tina ancorat in trecut, cand “Eheheeeei! Ce vremuri!”, iti produce nesiguranta fata de viitor, transformadu-te de cele mai multe ori intr-un pesimist. Te impiedica sa iti traiesti prezentul, pentru ca esti mult prea ocupat sa te gandesti ce bine a fost atunci si oare ce ai putea sa faci ca sa poti trai din nou acele vremuri. Si ce e mai grav, prezenta lui este cea mai clara dovada ca in viata ta este ceva in neregula.

Who the f**k needs this?

Asa ca…am decis: cand voi prinde pestisorul auriu, ii voi scutura aripioarele magice pana imi va promite ca ma va scapa de acest sentiment afurisit, drept una din cele 3 dorinte. Celelalte doua dorinte ar fi: sa castig la Loto si sa il seduc pe Brad Pitt biggrin.gif

 
« Next Oldest · It's all about me · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


My Blog Links


My Picture

3 user(s) viewing
3 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog