IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Trucuri la bucatarie, "Secrete" de mare ajutor
Cleo
post May 31 2008, 09:57 PM
Post #41


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



subscriu cu Noruletz insa doar pt cuptorul pe gaze. La cel electric gustul vinetelor coapte in felul povestit mai sus e surpinzator de bun. Chiar nu-mi lipsesc cele coapte pe aragaz si care se curata atat de greu. Am copt si pe barbeque si zau daca e diferenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post May 31 2008, 09:58 PM
Post #42


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Mie nu-mi plac pt. salata de vinete alea coapte in cuptor, dar pt. zacusca (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) poate ca nu se simte asa tare diferenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 31 2008, 10:04 PM
Post #43


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



apropo de zacusca si ardeii se coc foarte fain tot in felul vinetelor.
Initial le puneam intregi si le roteam pana se coceau apoi am vazut la foodtv ca merge figura identic ca la vinete. Deci se taie ardeiul in 2 si cu interiorul in jos se pun la copt. Apoi se lasa la aburit, se curata pielea cat ai clipi.

a fost o vreme cand coceam lazi de ardei si vinete pt zacusca si trebuia sa gasesc o solutie rapida. Fac o zacusca de moare calu' (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post May 31 2008, 10:09 PM
Post #44


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Si a mea iese buna da' anul asta sper sa fac multa, oricata as face tot se tremina repede ca suntem mari mancatori de zacusca. Aia de ciuperci e aia care se tremina foarte repede si ne place cel mai tare. Ce buna ideea cu ardeiul taiat pe jumate, o s-o aplic anul asta.

This post has been edited by Master of Norules: May 31 2008, 10:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 31 2008, 10:11 PM
Post #45


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



mie-mi place si aia de fasole boabe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 8 2008, 08:27 PM
Post #46





Musafir






cleolica, sar'mana (IMG:style_emoticons/default/pls.gif) pentru trucul cu vinetele taiate puse la copt in cuptor. Eu le puneam intregi si mai explodau. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) In plus nu se curatau asa usor ca jumatatile. Fac de-acum la salata de vinete... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 8 2008, 08:31 PM
Post #47


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

eu l-am invatat pe cand aveam de copt lazi (!) la fiecare 2 zile (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Deci metoda mai eleganta ca asta nu exista. nu mai spun ca sa vezi ce gust bun au. Si ardeiul copt la fel merge facut

ah aseara le-am facut pe gratar si pe bune daca e vreo diferenta la gust, la fript si murdarit degete nici nu se compara.
metoda mea rules! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 8 2008, 09:03 PM
Post #48





Musafir






Eu ardeii ii coc intregi in cuptor, nu mi se pare ca-i mai usor daca-s injumatatiti.
Am facut azi salata de vinete si-am sunat-o rapid si pe mama sa-i zic secretul.
Fiica-mea a zis ca cel tarziu in doua saptamani, de ziua ei, vrea iar salata de vinete.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 16 2008, 02:20 AM
Post #49


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



kalua incearca o data si cu ei injumatatiti sa vezi cum ies

si-acum daca tot am limbarita sa mai vorbim despre vinete.
vinetelor coapte nu le prieste deloc contactul cu metalul. Tocati-le cu ceva din plastic sau sticla. Eu am un cutit pt salata (nici salata nu se taie cu cutitul dupa spusele stramosilor in ale gatitului) si cu el toc vinetele, apoi le frec cu lingura de lemn. Am incercat si tocate cu cutitul si frecate cu lingura de metal si clar se cunoaste diferenta.

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/101_0217.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 16 2008, 02:30 AM
Post #50


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



fetelor, viata mea nu va mai fi niciodata aceeasi! manca-v-ar mama, ce bucurie mi-ati facut cu ideea asta cu vinetele (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) !!
eu de cand am venit aici, am facut o singura data, pe grill si radeau toti din bloc cand treceau pe langa mine si imi vedeau vinetele lesinate "well, i guess that one didn't work!" si eu le ziceam ca "ha, ha, asa trebe' sa fie..."ce stiu ei ! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
eu sunt dependenta de salata de vinete, e oficial...cred ca o sa ma apuc sa mi-o injectez in vine sau sa sniff it... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
da' cleo, mama, nu miroase a ars in toata casa? nu se face fum? ca eu am bucatarie de-aia sparta, si cand prajezc un ou il miros toata noaptea! (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 08:25 PM