IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Paste, spaghetti, lasagne samd, Retete favorite bune si incercate cu paste fainoase
kalua
post Jun 19 2008, 10:41 PM
Post #51





Musafir






Las' ca nici eu nu-s mai breaza, n-am mai facut de ani de zile. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Reteta clasica e cu ragu, dar si cea cu ricotta si spanac e foarte raspandita. Asta-i culmea, si eu vroiam sa fac de fapt cu spanac si urda si nu mai stiu de ce m-am razgandit si-am facut clasic. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Jan 22 2009, 03:20 PM
Post #52





Musafir






Cleo ai facut pana la urma canneloni cu ricotta si spanac?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 23 2009, 03:17 AM
Post #53


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



of course, de la mine citire de-acum ceva timp:

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/101_0307.jpg)

poza asta a iesit foarte clara

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/101_0304.jpg)

asta ba

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/101_0313.jpg)

reteta o s-o scriu cand ma intorc din vacanta, oricum umplutura e simpla: spanac, ricottta, ceapa si usturoi. Se umplu cu scrie kalua mai sus, se coc in baie de sos bechamel de ex sa se patrunda, se pune ceva rosii deasupra se rade cascaval si gata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Jan 23 2009, 09:56 AM
Post #54





Musafir






Mersi Cleo , arata bestial.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 22 2009, 10:15 PM
Post #55





Musafir






Spaghetti cu vongole (varianta alba)

Pentru 4 persoane:

300/350 gr spaghetti
200 gr vongole 9o natie de midii, scoici)
100 gr patrunjel
1 lamaie
50 ml vin alb
50 ml ulei masline
piper
sare

Se face sosul: Se pune uleiul, se pune patrunjelul taiat maunt, se amesteca bine timp de 5 minute... Se pun vongole si dupa alte 5 minute se pune vinul. Se lasa pe foc 10 minute. Se adauga zeama de la lamaie si se amesteca inca alte 5 minute. Se sareaza si pipereaza dupa gust.

Intr'o oala cu multa apa si vreo 2 lingurite sare grunjoasa se fierb spaghetti. Dupa ce au fiert se scurg bine, se rastoarna inapoi in oala si se adauga peste ele sosul. Se amesteca bine bine si se pune in farfurii...

Spaghetti cu vongole ( varianta rosie)

Pentru 4 persoane:

300/350 gr spaghetti
200 grame vongole
250 grame pomodorini ( rosii mici ciresele)
50 ml ulei masline
cateva frunze busuioc
sare
piper

Se face sosul: se pune uleiul, apoi vongole, se calesc 5 minute si se adauga pomodorini taiati in doua. Se amesteca bine si se tine pe foc alte 10/15 minute. Se adauga busuiocul si se sareaza si pipereaza dupa gust.

Intr'o oala cu multa apa si vreo 2 lingurite sare grunjoasa se fierb spaghetti. Dupa ce au fiert se scurg bine, se rastoarna inapoi in oala si se adauga peste ele sosul. Se amesteca bine bine si se pune in farfurii...
Imi pare rau ca nu am apucat sa fac poze, erau atat de delicioase ca pur si simplu nu am avut timp sa ma gandesc la poze...
Cu retetele astea doua eu am reusit sa'mi schimb parerea despre moluste. Inainte nu le suportam deloc, acum le ador (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Retetele apartin lui (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) al meu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 21 2009, 03:33 PM
Post #56


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



LASAGNA RAPIDA
Se incadreaza la variatiuni, trucuri pt o lasagna rapida. Deci pe langa pastele pre-fierte, sosul bechamel il inlocuim cu:
* 2 oua batute
* 1/2 cup frisca (35%)
* 475 g ricotta (sora cu urda)
* 1 cup Parmezan ras
* 4 cupe branza mozzarella
* Sare si piper

1 cup= cca 230g

o montam in felul urmator: foi, sos rosu, iar foi, sosul alb, iar foi, iar sos rosu.
In felul asta se delimiteaza foarte frumos straturile. Lasagna se da la cuptor sub ''capac'' de folie sa se pastreze umezeala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 21 2009, 03:46 PM
Post #57





Musafir






Conchiglione (paste mari in forma de scoica) umplute cu ricotta si spanac pe sos bolognese
(incerc sa aproximez cantitatile pentru ca totul a fost facut ochiometric)

24 conchiglie sau vreo 16 daca sunt mari de tot
200g ricotta sau urda
200g spanac fiert foarte scurt (sau congelat)
100-150g parmezan ras
1 ou
nucsoara, sare, piper
200g mozzarella proaspata
300g carne tocata (eu am folosit de vita)
1 conserva de 400g rosii in suc propriu
1 ceapa mare
1 catel usturoi mare
250ml vin (alb sau rosu, de care aveti la-ndemana)
250ml supa clara
ulei de masline
amestec de plante italienesti (macar rozmarin, salvie, cimbrisor)
frunze de busuioc

Se incepe cu sosul bolognese: in putin ulei de masline se prajeste carnea, se adauga ceapa si usturoiul tocate marunt, apoi si rosiile cu sucul lor (rosiile se maruntesc inainte daca-s intregi) si amestecul de plante italienesti, sare, piper. Se lasa la foc mic cam o ora si se tot adauga vin si supa. La sfarsit trebuie sa aiba multisor lichid si se pune abia acum si busuiocul tocat marunt.
Pastele se fierb numai pe jumatate (adica jumatatea timpului scris pe ambalaj, poate un minut mai mult).
Pentru umplutura se taie spanacul si se amesteca cu ricotta, nucsoara, oul, jumatate din parmezan, sare, piper. Se umplu "scoicile" cu o lingurita cu amestecul asta.
Sosul bolognese se pune intr-o forma termorezistenta si peste el se aseaza pastele umplute, apasandu-le putin in sos. Mozzarella se taie felii si se pune peste paste, apoi se presara restul de parmezan.
Se da la cuptorul preincalzit (175°C), pe sina a doua de jos, 45 minute.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_1646.jpg)

In sosul bolognese se pot pune si morcovi rasi, tulpina de telina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 21 2009, 04:14 PM
Post #58





Musafir






S-a notat, Kalua. Multumesc. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Cred ca-l fericesc pe fiu-meu saptamana viitoare intr-o zi si incerc reteta.

This post has been edited by pescarush: Mar 21 2009, 04:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 4 2009, 11:19 PM
Post #59





Musafir






Paste cu hribi
reteta super-repede (inafara de faptul ca ciupercile trebuie inmuiate)

50g hribi uscati
250ml frisca lichida neindulcita
250g spaghetti sau tagliatele
parmezan sau Grana Padano
sare, piper

Ciupercile (faramitate sau nu, dupa preferinta) se inmoaie o ora-doua in apa fierbinte. Se scurg si apa in care au fost inmuiate se pastreaza. Se pun la fiert in frisca pana cand frisca se reduce la jumatate, apoi se adauga o cana din apa in care au fost inmuiate si iar se lasa pe foc, la redus. La sfarsit se sareaza.
Pastele se fierb al dente, se pun ciupercile cu sos peste ele si pe deasupra parmezan. Se pipereaza dupa gust.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_2595.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 24 2009, 02:27 AM
Post #60


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Reteta de aluat de paste facut in casa de la Jamie Oliver.
Pentru ca-s cam obosita, Albi, sa ma ierti, am facut poze la cartile din care le-am luat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Oricum, se poate citi lejer, le-am facut la rezolutie mare ca sa se poata face zoom pe ele.
Adnotare: pentru reteta de batistute de matase cu pui beat eu am facut aluatul mai moale si mi-o fo` lene sa il mai framint o tura cu alta faina si sa il las iar la odihnit, drept pentru care am intins folile manual, cu facaletul (aka sucitorul). Desi pare anevoios, nu e.

Reteta de aluat de paste obisnuita si rapida + Reteta de aluat de paste speciale - partea I
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/retetadepastedecasa1.jpg)

Reteta de aluat de paste obisnuita si rapida + Reteta de aluat de paste speciale - partea a II-a
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/retetadepastedecasa2.jpg)

Batiste de matase cu pui beat
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/retetadepastedecasa3.jpg)
Albi, iaca ce am promis!
Faci pastele de casa "batistute de matase" cum scrie in reteta de batistute de matase cu sos pesto (vezi reteta in foto mai sus).
Vreau sa iti spun insa ca acele cantitati de faina sint pentru cel putin 4 portii babane! Deci daca le injumatatesti, o sa iasa tocmai bine!
Totusi, te avertizez ca pastele nu vor fi tocmai fierte dupa 3 minute, de aceea te sfatuiesc sa le lasi la fiert chiar 4 minute si apoi sa le gusti. Daca ti se pare ca mai e necesar, mai lasa-le un minut. Nu ai treaba insa cu sosul pesto, de acolo iei doar batistele de matase. Eu le-am taiat mult mai mici, pentur ca nu am vrut sa se rupa, ci sa ramana intregi.

Sosul de pui beat
Tai in cubulete un piept pe pui sa, daca nu ai, carne de pulpe de pui. Incingi o tigaie (eu am folosit si folosesc un wok pentru sosurile de paste si speghett & company), pui cam jumatate de pachet de unt, inchizi ochiul si amesteci cu o lingura de lemn (parca e si mai usor de minuit ca nu se incinge, parca e si mincarea mai buna) pina topesti untul. Reaprinzi ochiul de aragaz (in felul asta nu arzi untul, nu-l faci maro si nici amar) si cind incepe sa sfiriie (chiar foarte repede!) pui carnea de pui tocata cuburi. Amesteci in continuare si o lasi la foc mic pina "dispare" aproape untul si carnea incepe sa se rumeneasca. Atunci arunci peste pui un pahat de vin alb (nu conteaza cit de bun sau prost este) si amesteci. Lasi puiul sa fiarba in vin, tot la foc mic, cu capac. Cind se evapora vinul, verifici daca carnea e facuta. Daca da, e ok, daca nu, iar e ok, ca ii mai poti pune un pahar de apa clocotita si sa il lasi in continuare sa fiarba.
Asezonezi cu sare sau cub de concentrat, risnesti repede si piper negru pe de-asupra. Cureti doi, trei catei de usturoi si ii tai felii subtiri si ii arunci si pe ei pinga pui. si mai lasi doua minute sa se patrunda amiroasa, mai trintesti un pahar de vin alb peste sos (nu te speria, chiar daca o sa arate ca o supa) si apoi opresti focul si pui un capac. Nu vream sa se faca usturoiul, ci sa ii ramina aroma vie si doar putin estompata iuteala.
Deeschizi cuptorul si il lasi sa se infierbinte.
Intre timp faci batistele si le fierbi. Le scoti intr-o tava (eu am folosit oun asa numit vas roman, aka o tava de lut ars) si pui batistele acolo. Cind le-ai terminat de fiert, pui si sosul din tigaie/oala, aka puiul beat, arunci o mina de busuioc taiat mai din topor, (mai ales verde ca iti e foarte usor sa gasesti, ca esti in Italia), niste felii de mozzarella si zottarella - eu am foslosit niste resturi ramase in frigider - dar poti folosi orice alte brinza moale care se intinde frumos la caldura taiate feliute subtiri si bagi tava la cuptor pentru vreo 15,20 de minute, pina absoarbe toata zeama. Si maninci imediat! Pofta buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 10:40 AM