IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cura de slabire la preadolescente, Copii in crestere care tin diete
angeldust
post Oct 18 2008, 12:28 PM
Post #11





Musafir






Nu esti grasa deloc acum, dar se vede intr-adevar ca ai tendinte de ingrasare.

Cea mai buna solutie, asa cum au spus si fetele este sa te apuci de un sport, orice (mai putin fitness care nu prea e recomandat la varsta ta). Sportul te ajuta sa te dezvolti armonios, poate sa mai cresti si in inaltime daca alegi baschet de exemplu si iti intareste si organismul asa ca o sa fii bucuroasa in viitor ca ai facut miscare. Important e sa alegi ceva ce iti place, sa mergi de placere.

In rest, cura de slabire ar fi o prostie sa tii. Trebuie doar sa ai mare grija ce mananci : fara fast-food si fara dulciuri, paine si fainoase f putine, daca respecti astea 3 reguli iti promit ca o sa incepi sa vezi si diferenta. Insa cat de usor par de aplicat, la varsta ta sunt convinsa ca sunt greu de respectat. Deci totul e un exercitiu de vointa, depinde cat de mult iti doresti sa arati bine (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stef...
post Oct 18 2008, 12:48 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 10-August 08
Member No.: 4,449



Voi aveti perfecta dreptate pentru ca ... inainte...(cum zic eu)...adica anul trecut,mama mea a fost plecata in afara.La scoala tata nu-mi dadea decat un sandwich,iar cand veneam acasa,mancare gatita,plus ca trebuia sa-i duc tatalui mancare la munca,lucru ce insemna sa merg 2 km pe jos,dar de multe ori luam bicicleta si imi era mai usor.Acum ca a venit mama,pe langa sandwich-ul pe care mi-l punea al meu la pachet,mai imi pune si un corn cu ciocolata si o cutie de suc,cand vin acasa nu mai merg 2 km caci si-a schimbat tatal serviciul...Iar mancarea gatita...mai rar...
Era normal sa pun ceva kg mai ales k majoritatea timpului mi-l petrec in fata Computerului.
O sa incerc sa schimb toate lucrurile astea...MULTUMESC MULT PENTRU SFATURI,AM SA TIN CONT (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) (IMG:style_emoticons/default/thankyou.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 18 2008, 01:21 PM
Post #13


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Spune-i mami tale sa pastreze banutii pe care-i da lunar pe cornuri si sucuri si sa-ti cumpere, la sfarsitul lunii, un lucrusor pe care ti-l doresti. Expolica-i frumos vrei sa renunti la "bombele calorice" si ca ai nevoie de sustinerea ei. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ai grija sa n-o jignesti, pentru ca, in mod evident, ii face placere sa te resfete cu dulciuri. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 20 2008, 11:10 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Din punctul meu de vedere Stef, nu esti grasa deloc. Funduletul mai mare il vei avea tot timpul pentru ca esti mai latuta in bazin. Acest fapt este un lucru bun pentru cind vei avea un bebe. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si nu uita ca multe vedete au poponeata rotunjoara... (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Apuca-te de un sport si totul va fi super ok.
Papa fructe, brinzica (ai nevoie ca sa ai oase si dinti sanatosi) , mergi cu bicicleta...
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Oct 20 2008, 09:35 PM
Post #15





Musafir






Nici mie nu mi se pare ca esti grasa! Dar pe langa ce papi tu la scoala, as zice sa mergi aia 2 km pe jos. Eu la 13-14 ani ma ingrasasem si eu, inainte sa ma inalt (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) , dar mergeam cam 6 km pe zi pe jos. Sa zicem ca nu faci 6 ca nu-s chiar o incantare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , dar macar un pic de miscare si mers pe jos ajuta. Plus ca trebuie sa fie vre-un sport de echipa care sa-ti placa sa-l practici si in acelasi timp sa iti faci si prieteni (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aless
post Oct 25 2009, 05:42 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 25-October 09
From: Craiova
Member No.: 7,356



Heei, acum m-am inscris si eu aici (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Deci, acum sa spun si eu problema mea... sunt in clasa a 9a, am 15 ani. Si in ultimii 3 ani am fost in vizita la matusa in Italia. Sigur ca atunci cand m-am vazut inconjurata de bunatati, am mancat si am mancat pana ce am pus pe mine suficient cat sa nu mai pot da jos. Pe vremea aia, nu mi se parea ca ma ingrasasem. Abia anul trecut mi-am dat seama. Si am incercat sa slabesc cu infometarea. Nu am reusit, asa ca m-am ingrasat si mai mult. De 1 an jumate incerc sa slabesc... (Trebuie sa mentionez, nu sunt ff grasa.. am 65-67kg pt 1.72m, dar colegii ma considera grasa... plus ca acum sunt si la liceu, copiii sunt mai rai) Am incercat sa tin regimuri, dar nu pot. Am slabiciuni. Si cand fac exceptii de la reguli, mai fac inca una si inca una... pana cand uit complet de dieta. Vreau sa slabesc sanatos, vreau sa fiu sanatoasa (am in familie diabetici), m-as duce si la sala daca nu as face dupa-masa (in fiecare zi termin la 7 jumate seara).. Vreau sa ma apuc si de tenis, dar aman... Tot timpul aman. Nu stiu ce sa fac si cum sa imi impun sa am o alimentatie sanatoasa.

Am citit de dieta Monti.. Ma gandeam sa o urmez, dar ma bat in cap cu faptul ca sunt inca in perioada de crestere. Mi-as dori si sa ma mai inalt putin. Stiu si ca adolescentii nu ar trebui sa tina diete. Daca evit dulciurile, fainoasele si carbogazoasele, o sa am momente de slabiciune. Am avut o perioada cand faceam yoga si pilates de pe youtube in fiecare seara (nu m-a tinut decat 2 saptamani).

Ajutati-ma, va roog!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 25 2009, 08:23 PM
Post #17


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Aless la ce liceu esti? Eu am fost la Buzesti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , ma apuca nostalgia (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Apropo de slabit eu zis sa incerci sa mergi la sala, mai bine slabesti cu efort fizic decat cu abtinut de la mancare. Poti merge la sala si dimineata si nici nu trebuie sa mergi mai des de 2-3 ori pe saptamana.
Apoi la mancat incearca sa reduci cantitatile mai degraba decat sa te abtii de tot, mai bine mananci cate putin de 6 ori pe zi decat sa mananci de 3 ori si mult.
Bea apa multa dar nu in timpul mesei si cand simti ca ti se face foame sau pofta de ceva stoarce o jumatate de lamaie intr-un pahar de apa si bea-o. Lamaia face bine si la stomac, te ajuta si la slabit si mai taie din pofta de mancare.
Renunta la sucuri, au mult zahar, ciocolata normala inlocuieste-o cu cea neagra (nu de tot dar mai redu cantitatile).
Ideea este sa gasesti un regim de viata care sa iti vina natural, daca urasti sportul nu te concentra asupra lui, mergi mult pe jos.
Ceva bun de mancat peste zi ca snack sunt migdalele, pistachios, samburii de caise, nu numai ca nu ingrasa dar iti dau si o senzatie de satietate si aduc elemente nutritive organismului.
Incepe-ti ziua cu fructe, poti sa=ti faci un suc de mere sau sa mananci un kiwi, e mai sanatos sa dai organismului ceva neprelucrat prima data.
Mananca putina carne, mai ales carne de porc pt ca nu faci altceva decat sa umplii organismul de toxine, proteinele din carne sunt f greu prelucrate de organismul uman si oricum prin prelucrare carnea isi pierde mare parte din elementele nutritive.
Daca esti mare fan carne ai grija sa nu mananci mai mult de o data pe zi (de preferat peste, e cel mai bine tolerat)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 25 2009, 08:57 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Aless, bine ai venit! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Sa stii ca dulciurile comercializate nu sint bune nici in perioada de crestere, pentru ca impiedica asimilarea calciului de care ai nevoie mare si pentru oase, si pentru dentitie. Daca iti plac asa de tare dulciurile, inlocuieste-le cu fructe (vaz acum ca si Maria ti-a spus asta!)
Carbogazoasele... arata-mi un medic care sa le recomade si eu ma-mpusc in secunda doi!
Fainoasele rafinate pot fi inlocuite cu succes de catre fainoasele din cereale integrale ( si aici NU ma refer la cereale-integrale-facute-cu zahar-de-tispe-companii-mari-sau-mici-ca-sa-ne-umflam-cit-putem ci la produsele asa numite naturiste (pentru ca nu au atitea E-uri, stabilizatori si alte rahaturi, nu de altceva! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) )
Eu nu ti-as recomanda sala, ci la 15 ani - ce faina virsta! - bicicleta, inot, tenis, baschetul si voileiul care te si ajuta sa te inalti asa cum iti doresti tu.
Din punctul meu de vedere, ai nevoie de ceva sa te scoata din casa in aer liber, nu sa intri dintr-un aer inchis in altul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Daca vrei, poti! Lumea e a ta! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aless
post Oct 25 2009, 09:06 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 25-October 09
From: Craiova
Member No.: 7,356



Sunt la Elena Cuza, mate-info (stiu ca elena cuza e renumit pt filologie, vreau sa specific ca sunt la profil real (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) )

La sala, aerobicul se face numai seara, din pacate. Si la fitness mi s-a spus ca sunt prea mica. Nu urasc sportul, merg foarte mult pe jos (imi place sa ma plimb (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ). As putea inlocui cu tenisul.

Multumesc pentru sfaturi, la snackuri recunosc ca ma incanta ideea de pistachios si migdale (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Am de dat jos 10 kilograme, si la toate fetele, vreau sa le dau ACUM (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si stau prost cu rabdarea... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 25 2009, 09:20 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ieeee-teee, fata e din Craiova. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Bine ai venit! Cum ai ajuns la noi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:41 PM