IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Amintiri din copilarie
ZIBBA
post Feb 5 2007, 01:51 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



chiar daca sunt noua pe aici...va propun si eu o tema de discutie...cine nu-si aminteste de copilaria lui?eu chiar mi-am propus sa scriu candva o carte depre copilaria mea...am atatea lucruri de povestit...

haideti ca incep tot eu...pentru ca am si timp si imi face mare placere sa vorbesc depre asta...nu traiesc din amintiri...insa am impresia ca pustii din ziua de azi nu se mai bucura la fel...nu e vina lor ...e vina, zic eu ca e o vina,a societatii si a timpurilor in care traim...pai dragii mei...cand eram io o copila,un drac de fata,ca asa am fost...bantuiam toate coclaurile...abia asteptam sa vina sambata sa plec la bunicii mei la tara sa fac tot ce-mi trece prin cap...in timpul saptamanii faceam tot ce-mi statea in putinta sa nu-i supar pe ai mei ca sa ma duca la bunici...cum ajungeam acolo...si eu si frate.meu parca eram salbatici...vara plecam la scaldat la olt si mai veneam seara...arsi de soare si nemancati ca niste caini...iar bunica saraca nu stia ce sa ne mai faca ...bietele oratanii din curte se ingrozeau de cate ori se apropia de ograda lor,stiau ca le-a sosit ceasul..ca doar venisera nepotii si era zi mare...iarna si mai rau...stateam prin zapada pana ni se faceau hainele ca de tabla din cauza ghetii de pe ele...nnu mai simteam maini,picioare...iar biata femeie...ne jelea ca pe morti cand ne vedea asa de frica sa nu ne imbolnavim...
mie mi-au placut dintotdeauna animalele...asa ca eram disperata sa am si eu o lighioana,ceva...de toate am avut...soarece,soparla,pisici si caini nu mai vorbesc...iepure de camp...boboci de rata salbatica...palnsul venea cand trebuia sa plec la oras,iar mama sa nu fi auzit de animale in apartament...asa ca bunica mi le elibera (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ...insa nici la oras nu ma astamparam...alergam pe campurile din spatele blocurilor si prindeam insecte pe care le ascundeam prin casa...si le gasea mama...bineinteles...ca papara mi-o luam de fiecare data...dupa vacante...imi lua ceva timp pana ma reacomodam cu "regimul"...norocul il mai aveam cu tata ,care a fost mereu un copil mare si tinea apararea...fiind profesor de sport facea tot felul de excursii si ma lua cu el...mama,ce bucurie!am fost si in cateva tabere cu el!intr-una,la delinesti,undeva langa resita...cand eu aveam vreo 8 ani...tin minte ca ma intalneam cu el doar la masa...il disperasem...colindam toate padurile...bine,ma daduse in grija unor elevi de-ai sai...cand am plecat de acolo m-am pus pe plans,ca eu nu mai merg la scoala (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ...poate vi se par puerile aceste lucruri...dar eu cred ca ai nostri copii nu se mai bucura asa de viata...acum au alte ocupatii...calculatorul...jocuri video...tin minte ca imi placeau povestile...dar ai mei nu aveau timp sa imi citeasca...asa ca am invatat sa citesc singura...la 5 ani...copil destept ,deh:P...asa ca atunci cand bunica ma trimetea cu gastele la balta...eu,cufundata in cartile mele,uitam mereu de ele si intrau in averea partidului...iar paznicul mi le lua la ocol...platea saracul bunicu'de fiecare data pentru ele...
am avut o copilarie frumoasa zic eu...a voastra cum a fost?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
ZIBBA   Amintiri din copilarie   Feb 5 2007, 01:51 PM
Meg   privind in urma, o zic din toata inima: am avut o ...   Feb 5 2007, 08:59 PM
Szimcsi   Ce topic frumos :indragostita: Eu mi-am petrecu...   Feb 5 2007, 09:22 PM
kalua   Si eu datorez amintirile cele mai frumoase timpulu...   Feb 5 2007, 09:52 PM
Diana   Mi-aduc aminte de copilaria mea la mamaie, mamaita...   Feb 5 2007, 10:07 PM
ZIBBA   da,si io...si io ma duceam la vecine si le spuneam...   Feb 5 2007, 10:39 PM
kalua   Bunicul meu avea obiceiul sa faca o plimbare dupa ...   Feb 5 2007, 11:01 PM
fantasy   Mama ce m-am intristat...mi-am adus aminte de tata...   Feb 6 2007, 12:08 AM
Crynna   Imi place enorm sa ascult sau sa citesc despre cop...   Oct 8 2007, 08:02 PM
rozy   hiiiiiiiiiiii si io bagam gaze in casa cand eram m...   Oct 8 2007, 11:27 PM
geoo   Cand eram mica mi se spunea constant sa ma bucur d...   Oct 9 2007, 02:38 PM
misssn7   Noi intr-o iarna ne-am facut iglu ninsese mult si ...   Oct 9 2007, 04:27 PM
antenutza   nota 10 (ca tot vorbim de copilarie) pentru idee...   Nov 9 2007, 09:32 PM
albinuza   lasa antenutza mama ca si tu vreui un scooby doo a...   Nov 12 2007, 01:46 PM
fleurdelis   La mine cele mai frumoase amintiri din copilarie s...   Nov 12 2007, 07:40 PM
antenutza   :estifftopic: da :rolleyes: scooby doo .... de pl...   Nov 30 2007, 09:43 PM
Nimphetamin   Eu am fost un copil problema. Si s-au stresat ai m...   Dec 19 2007, 05:13 PM
Fanny   Am crescut intr-un cartier muncitoresc din Bucures...   Dec 19 2007, 06:06 PM
Crynna  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 11:03 PM