IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  « < 15 16 17 18 19 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce sa fac sa am un copil ?, Vreau sa raman gravida! Totul despre cum sa ramanem insarcinate
Diana.
post Aug 21 2010, 10:21 PM
Post #161


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sansele unei femei sanatoase de a ramane gravida sunt de 25%
Aproximativ un cuplu din sase are probleme in ceea ce priveste conceperea urmasilor, arata statisticile. "In perioada fertila, sansele ca o femeie sa ramana insarcinata sunt de 25 la suta", spune medicul ginecolog Ruxandra Dumitrescu.
Un studiu recent realizat de o firma de planning familial arata ca majoritatea cuplurilor trebuie sa faca sex de 104 ori pentru a concepe un copil, potrivit "Daily Mail".
Cercetarea mai arată că unei femei îi ia în medie şase luni până să rămână însărcinată, perioadă în care întreţine raporturi intime cu partenerul de patru ori pe săptămână. De asemenea, o femeie din zece a recurs chiar la gestul de a-şi chema soţul de la muncă atunci când era la ovulaţie.

Aproape un sfert dintre partici-pantele la studiu au declarat că sexul numai pentru a rămâne însărcinate le-a deteriorat relaţia de cuplu, în timp ce una din 20 de femei şi-a făcut săptămânal un test de sarcină pentru a vedea dacă a rămas sau nu însărcinată. "Din dorinţa de a avea un copil, unele dintre subiecte întreţineau relaţii amoroase cu partenerul ori de câte ori aveau ocazia. Deşi rezultatele arată că astăzi cuplurile trebuie să depună mai mult efort pentru a avea un copil, două treimi dintre subiecte au declarat că au rămas însărcinate chiar mai repede decât se aşteptau", spune dr. Mike Smith, coordonatorul cercetării.
Cercetarea a fost realizată pe un eşantion de 3.000 de femei, care au răspuns unui set de întrebări despre măsurile pe care le iau pentru a rămâne însărcinate.

Stresul şi fumatul scad şansele de a concepe un copil
Cauzele infertilităţii pot fi foarte variate, având la bază afecţiuni independente sau asociate, aparţinând unuia sau ambilor parteneri. În plus, stresul, fumatul alimentaţia bogată în kilocalorii, obezitatea sunt factori care duc la scăderea fertilităţii. Astfel, studiile au demonstrat că femeile care au fumat înainte de vârsta de 16 ani mai mult de 10 ţigări pe zi prezintă risc de infertilitate datorată trompelor uterine. Acest viciu afectează şi bărbaţii influenţând numărul sperma-tozoizilor şi capacitatea acestora de fertilizare.

Stresul face parte din cotidian, iar specialiştii susţin că femeile aflate în perioada fertilă prezintă un risc cu 65 la sută mai mare de a deveni depresive, lucru ce duce la menstruaţii şi ovulaţii neregulate. Mai mult, stresul poate afecta şi numărul, şi mobilitatea spermatozoizilor la bărbaţi.
Obiceiurile alimentare extreme, cum este dieta strict vegetariană, s-au dovedit că reduc capacitatea de fertilizare. În plus, obezitatea şi lipsa exerciţiilor duc la scăderea şanselor de a avea copii.
Pentru a combate aceste probleme care afectează fertilitatea, specialiştii în nutriţie recomandă peştele gras, precum somonul, sardinele şi heringul, care ajută la restabilirea echilibrului la nivel hormonal, mai ales în ceea ce priveşte hormonii reproductivi. Mai mult, carnea de peşte măreşte fluxul de sânge la nivelul organelor reproductive şi diminuează stresul, despre care se ştie că este prima piedică în a concepe un copil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oan@
post Aug 22 2010, 07:01 PM
Post #162


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 22-August 10
From: GRECIA
Member No.: 9,056



mi-e ff greu sa postez la subiectul asta; da, asta ptr ca au trecut deja 2 ani de cand ne tot chinuim sa avem un bb; am mers la nu stiu cati medici, toti ne-au zis ca suntem ok, si eu si sotul, doar ca sa ne luam gandul de acolo si sa ne bucuram deocamdata de viata in 2; si inca ceva : STRESUL! cel mai de necombatut dusman; luna asta am fost in concediu, poate cu putin noroc.......ne "trezim" parinti! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 22 2010, 07:09 PM
Post #163


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Pe langa linistea sufleteasca mai e nevoie si de credinta in Dumnezeu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oan@
post Aug 22 2010, 07:15 PM
Post #164


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 22-August 10
From: GRECIA
Member No.: 9,056



Liniste sufleteasca? Unde sa o mai gasesc? Ca de 2 ani incoace tot o cautam....Cat despre credinta, de multe ori spun, stie Cel de Sus cand e vremea!  (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 22 2010, 07:20 PM
Post #165


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Cand vei avea credinta cu adevarat in Dumnezeu, vei sti si tu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oan@
post Aug 22 2010, 07:31 PM
Post #166


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 22-August 10
From: GRECIA
Member No.: 9,056



Ce te-a facut sa crezi ca nu cred cu adevarat in Dumnezeu? 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 22 2010, 07:32 PM
Post #167


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Nu reprosez nimic. Am afirmat doar un lucru. Bafta in continuare. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oan@
post Aug 22 2010, 07:34 PM
Post #168


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 22-August 10
From: GRECIA
Member No.: 9,056



Multumesc; Sa fie ptr toata lumea; Tu, ai copii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Aug 22 2010, 09:54 PM
Post #169


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Nu am copii.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 22 2010, 10:19 PM
Post #170


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Oana cred ca Stella vroia sa spuna sa te lasi in voia Domnului. Uneori ne dorim lucruri care nu sunt spre binele nostru desi noi nu ne dam seama acum de asta.
E bine sa lupti pt ceea ce vrei insa nu sa devii incrancenat, atunci iti blochezi singur sansele de a reusi.
Tu faci tot ce poti si lasi in voia lui Dumnezeu restul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cel putin eu asa cred (IMG:style_emoticons/default/cloud9.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pages V  « < 15 16 17 18 19 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 06:23 PM