IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ingrijirea parului: despre tratamente,coafoare..., tunsori,vopsit,indreptat,ondulat,trucuri
walpurgik
post Jan 3 2006, 10:06 PM
Post #41





Musafir






nu stiu daca voi aveti probleme cu dermatita seboreica, adica matreata parului gras, cu scuame mari si leziuni de la scarpinat (mama ce neacademic suna cuvantul asta!) dar vreau numai sa va impartasesc ceea ce mi-a facut mie bine ca la un moment dat aveam rani desi utilizasem Nizoral, Kertyol S de la Ducray si alte sampoane dermatologice cu rezorcina, acid salicilic, propolis, etc. Dupa aceste incercari un dermatolog mi-a recomandat un sampon din perena si salvatoarea firma de care toate sunteti multumite, chiar si la raportul calitate-pret, la care ma declar si eu adepta: BioDerma- samponul este Node DS. Parerea mea e ca merita sa incercati cele care aveti probleme, bineinteles. Un singur amendament: cred ca o data ce incepi folosirea lui cam devii dependenta de el caci fiind in deplasare si spalandu-ma o data numai cu Elseve parca matreata dadea semne de recidiva. Dar atata timp cat cu el nu am probleme, vi-l recomand cu incredere. E singurul care la mine a mers fara sa-mi produca exces de sebum sau o uscare exacerbata a parului, vopsit de altfel- radacini grase, varfuri uscate, just lovely  >:(!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 4 2006, 12:39 PM
Post #42


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
nun dermatolog mi-a recomandat un sampon din perena si salvatoarea firma de care toate sunteti multumite, chiar si la raportul calitate-pret, la care ma declar si eu adepta: BioDerma- samponul este Node DS. Parerea mea e ca merita sa incercati cele care aveti probleme, bineinteles. Un singur amendament: cred ca o data ce incepi folosirea lui cam devii dependenta de el caci fiind in deplasare si spalandu-ma o data numai cu Elseve parca matreata dadea semne de recidiva, just lovely  >:(!


iubita, ma intere acest sampon, caci sotului meu nu stiu ce sa-i mai cumpar....cred ca am epuizat tot ce se gaseste pe piata ro, referindu-ma aici la sampoanele clasice, nu la cele scumpe (tratament).

acum vreau sa-i cumpar altceva, ca tare greata imi e de matreata asta....sa vad daca il gasesc prin farmaciile helpnet, sau la firma...dar la firma sa ma duc sa cer numa' 2 produse, parca e jenant rau...sa ved ce mai imi trebuie de la bioderma si sa vad ce conditii de comanda mai sunt...

cineva pe eva spunea ca nu mai poti comanda mai putin de 1 milion (dar persoana comandase prin posta, parca si, daca nu ma indel, e chiar delphinuta....delphi, sari pls.cu o info, daca tu esti persona "impricinata" :P)...acum, ma gandesc ca daca iau direct de la botu'calului, adica de la firma, imi dau si 3-4 produse, nu?

hai, ca nu va mai plictisesc, mai bine ma duc sa sun la ei...

multumim Wallpurik....ma rog, grrrrrrr...ce nume ai, mama, parca ai zice "puricel"...  :P
te pupi  :-* :-* :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 4 2006, 12:57 PM
Post #43


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



acum, alta problema (stiti voi cum e:scapi de una, dai de alta...):vreau o schimbare la moaca mea (una deja s-a produs, si anume ca am scapat de cosuri  :P :P :P)...so, am parul cret, lung, cu 10 cm peste umeri, tuns in scari, culoare saten-roscat inchis, cu 1001 de refelxe.

as vrea sa-mi fac niste suvite, dar nu stiu de care, ce nuanta, cat de subtiri, in schib stiu ca efectul as vrea sa fie unul extrem de delicat, finut, sa nu arat ca o tiganca care vinde flori la basarab ::)...ce ma sfatuiti...?

poate-mi dati si niste idei de vopsea, pentur ca nu le am nici p'astea....pana acum nu m-am vopsit decatde 5 ori, si asta ca sa acopar niste suvite de cacao facute acum 6 ani...

citeam pe aici de henna blonda...iar pe altundeva am citit ca henna nu e decat neagra sau rosie, si ca tot ce e diferit de astea doua culori contine kimicale...voi spuneati pe eva ca henne sipa e 100% naturala....daca as lua henna blonda si mi-as face niste suvite subtirele, ar avea vreun efect ok, sau ba?

sau alte trucuri cat de cat naturale stiti pentru decolorarea parului inchis la culoare?

ve tzuc si astept raspuns  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 4 2006, 01:44 PM
Post #44


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Henna blonda?  :o...se "ecsista"? :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 4 2006, 01:55 PM
Post #45


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Wallpurgik
si eu ma confrunt cu dermatita sebo si folosesc ducray. Zici ca e mai bun Node asta? La mine s-a mai ameliorat. As vrea sa stiu de la tine, daca au disparut de tot scuamele si mancarimile ca eu mai am niste sechele  :-X si sa-mi zici si mie cat costa :fluierat:. Eu folosesc numai ducray, dar in cazul in care se intampla (f. rar)  sa nu am la mine si ma spal cu altceva nu e o problema asa de mare, doar ca trebuie sa fac baie mai repede ca de obicei. Eu am parul ondulat-cret si e foarte uscat.
Astept un raspuns  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jan 4 2006, 02:55 PM
Post #46





Musafir






Eu mi-am luat samponul acum 2 luni din help net si costa in jur de 350 000 parca. Este un sampon-crema pentru scalp cu scuame intense cu tendinta grasa. E special pentru mancarimi si iritatii, calmeaza, purifica si e keratoregulator. Pe mine e singurul care m-a ajutat, in 3 saptamani dupa prima utilizare nu mai aveam scuame si nici matreata si dea Domnu' sa mai tina chestia asta. Ca instructiuni de utilizare e mai bine sa te speli intai cu un sampon normal si apoi cu Node DS pe care il lasi sa actioneze 3-5 minute, ca pe orice sampon dermatologic. Nu are sens sa samponezi si prima oara cu el pentru ca e numai pt inlaturarea excesului de sebum pe care o poti face si cu alt sampon ca altfel il consumi aiurea. Mi-am facut de curand test la par si scalp in Sensiblu (au astia un computer special dotat cu o hiper-lupa care determina atat sanatatea parului cat si a pielii capului). La rezultate a iesit ceva matreata dar uitandu-se tipa a spus ca nu este matreata ci doar reflexele parului blond vopsit si aparatul interpreteaza cum ca ar fi pete de matreata. Sincer, nici eu nu am vazut nimic pe scalp intrucat era clar pe un ecran mare de laptop. Firul de par mi-a iesit cu radacina sanatoasa si nedespicat la varfuri. Un simplu test e si cu unghia daca freci pe pielea capului si la mine nu se ia nimic; inainte de samponul asta mi se umpleau unghiile de zapada  :- Poate cutanat mai exista ceva urme de matreata dar nu se mai vede si pe mine nu ma mai deranjeaza asa ca it's ur choice, si nu costa 500 mii ca Ducray. A, e cu acid salicilic si asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 4 2006, 03:09 PM
Post #47


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



In primul rand eu pe Ducray tratament am dat 335, pentru ca am luat din cel mic, mai e si unul mare dar eu am zis ca nu are rost sa fac tratament mai mult de doua luni. Apoi am urmat cu Elution tot de la ei. Problema e ca il folosesti de putin timp si parca am facut prea mult cu Ducray sa renunt acum. Chiar nu stiu ce sa fac, sincer pentru ca ma preocupa problema, as vrea sa mai astept pana mai tece o vreme, sa vad daca se pastreaza efectele.
Te mai intreb peste vreo luna sa vad ce mai faci, cu parul :P
:-*

A si vreau sa stiu daca la tine scuamele erau lipite de scalp sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 4 2006, 04:53 PM
Post #48


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



wallpur....bla..bla...multumesc..am intrat pe site-ul astora de la sentia, si carnatzii nu mia au nici un pret afisat, nu stiu de ce....ce m-am enervat...unde mai pui ca atunci cand vreau sa-mi afiseze detalii, nu se mia poate...

apoi, mai am o interbare: la care sensiblu ai facut testul ala pentru pielea capului fi pentru firul de par?nu de alta, dar am facut si io un test pentru firul de par in cora, si bineinteles ca mi-a iesit ca am nevoie de pantene pentru par cret, cum altfel?????????

iar eu intotdeauna am avut matreata, dar d'aia, care este lipita de pielea capului si, pe parul uscat nu iese la iveala...dar eczista...vorba cuiva de p'acilea :P :P.....so, vreau sa fac si io testul asta, ca daca tre' sa-mi iau si io samponul asta, kiar am pus-o legal...nu asa...pe nashpa...150 ml sapmon ma tine la 2 spalari pe mine, ca am in cap 3 peruci (ma rog, ekivalentul...)da' asa macar am comanda mai mare la astia...sun maine, sa vedem daca imi dau sau nu 2-3 produse...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
didilica
post Jan 5 2006, 10:49 AM
Post #49


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



O intrebare... tot despre par.

Am cautat prin Timisoara henna incolora si nu am gasit niciunde, se uitau vanzatoarele la mine ca la urs.  ???  E cineva pe aici care a gasit asa ceva in orasul nostru? Sau trebe sa ma duc la Bucuresti sa imi cumpar?

Si o alta intrebare, a incercat cineva hena blond? Ce nuanta are, auriu, cenusiu? Cat e de deschisa? Eu sunt blonda, numai ca ultima oara am iesit prea deschisa, si vreau sa imi inchid putin culoarea. Mi-as fi pus hena incolora peste vopsea, da nu gasesc niciunde.  :'(
Cine ma ajuta cu niste informatii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 5 2006, 11:06 AM
Post #50


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



didilica, se numeste henna neutra, fetele spun ca e de la sipa...eu stiu (tot din auzite) ca exista henna blonda , numa' ca nu prea cred ca e naturala, de altfel, nu prea are cum sa fie....si atunci, studiindu-i compozitia, s-ar putea sa fie nevoie sa optezi pentru o vopsea clasica, avand in vedere ca la henna nu stii niciodata cum va iesi culoarea ta.

eu cat de curan ma voi duce sa-mi cumpar si henna neutra si ceva blond pentru niste suvite.daca esti interesata sa-ti cumpar, vorbim pe mess (ID: soimaritza).

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

22 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 06:04 AM