IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greselile de ortografie - FORUM TOP!, Invazia semianalfabetilor in forum si cele mai frecvente greseli
Roxana_
post Jul 26 2008, 08:11 PM
Post #31





Musafir






Da, asa am scris (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) , dintr-o confuzie c-am crezut ca la plural, job, dubleaza 'b'-ul, dar nu-i asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 26 2008, 08:14 PM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Serios? Credeam ca din neatentie! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Well, atunci inseamna ca, colegele tale ar fi mandre de mine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 26 2008, 08:19 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca are careva chef de intepaturi sa-mi zica, am un ac teribil. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 26 2008, 08:31 PM
Post #34


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Sper ca asta nu a fost cu aluzie subtila la mine, eu nu intep (de obicei (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ), cu atat mai putin pe Rox! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jul 26 2008, 09:08 PM
Post #35





Musafir






Apropo de ace Di, si eu am unele, pe care le scot cam des (dupa parerea colegelor) (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) .
Sweet, n-am de ce sa ma supar (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jul 26 2008, 10:31 PM
Post #36


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Ca sa raspund la modul serios la topicul asta....

Consider ca a scrie corect din punct de vedere gramatical inseamna respect pentru tine insuti, in primul rand, si bineinteles, pentru ceilalti de pe forum.

Cateodata, ma mai prostesc si eu si nu mai respect toate canoanele gramaticii limbii romane, pentru ca mi se pare prea formal exprimarea.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 26 2008, 11:37 PM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



DISLEXÍE s.f. (Med.) Tulburare nervoasă, constând în dificultatea de a citi şi a înţelege ceea ce se citeşte. [< fr. dyslexie, cf. gr. dys – dificil, lexis – cuvânt].
DISLEXÍE, dislexii, s.f. (Med.) Tulburare la citit manifestată prin modificarea cuvintelor, prin greşeli de lectură etc. – Din fr. dyslexie.


Definition

Most current definition: Dyslexia is a specific learning disability that is neurological in origin. It is characterized by difficulties with accurate and/or fluent word recognition and by poor spelling and decoding abilities. These difficulties typically result from a deficit in the phonological component of language that is often unexpected in relation to other cognitive abilities and the provision of effective classroom instruction. Secondary consequences may include problems in reading comprehension and reduced reading experience that can impede growth of vocabulary and background knowledge. Adopted by the IDA Board, November 2002. This definition is also used by the National Institutes of Child Health and Human Development (NICHD), 2002.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 28 2008, 08:21 PM
Post #38


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



as zice ca depinde si de context si de locul unde se defasoara greselile

le-as considera inacceptabile intr-o carte, un articol samd un 'inscris' oficial.
de trecut cu vedere daca nu-s strigatoare la cer si repetitive pe un forum de discutii.
m-ar plictisi cumplit sa incep sa citesc la fiecare greseala a unui user o corectura binevoitoare.
cred ca prostelile multora dintre noi sint evidente si nu cer nicicum o verificare si-o corectare.

eu de exemplu sint printesa typo- urilor (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pt ca sint in fuga de cele mai multe ori si nu am timp sa stau sa-mi verific textul si in nici un caz n-as crede ca ma percepeti lipsita de politete.
poate prezenta mea freceventa pe forum ar lasa loc impresiei ca am timp berechet si un servici relaxant. au contraire. sint foarte ocupata insa imi face placere sa povestesc cu voi.

marturisesc sint momente in care pur si simplu nu-mi amintesc daca trebuie sa pun linioara sau nu, daca insa as fi considerata agramata din cauza lor as spune ca v-a dus gandul la extreme si repet, sintem un forum de discutii (pe care le sper cat se poate de placute) si nu un camp de vanatoare de greseli gramaticale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 28 2008, 09:00 PM
Post #39


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu, bre. Insa cum e posibil ca tu, Kari, Pesca si alte fete care traiesc de ani buni in strainatate sa scrie corect, iar mindrele tinerele sa fie falfabete?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggie
post Aug 5 2008, 10:02 AM
Post #40


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 55
Joined: 4-August 08
Member No.: 4,410



Eu cred ca sunt doua categorii mari de greseli, unele acceptabile, altele nu... Sunt greseli pe care le faci din graba/neatentie/tastatura cu "bazdaci", care i se intampla oricui si nu trebuie sa aratam cu degetul, ca nu se stie cand ni se intampla si noua... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (mie, de exemplu, imi intrase o firimitura sub F si scriam intr-un mare fel pana cand m-am prins...)

Din cu totul alta categorie fac parte greselile care arata niste lacune maaaari.... De exemplu, "iubit-o". Asta nu mai e graba, ca inseamna chiar un efort in plus (o cratima). Pur si simplu omuletul nu stie... poate ar trebui sa i se explice... (vocativul nu se formeaza cu cratima...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:20 AM