IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tratamente naturiste impotriva acneei, Cine ce a incercat
Jo
post Feb 15 2009, 11:30 PM
Post #11





Musafir






Ce tratament, unde? Vrea si Jo (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Tea tree oil am eu. Works fix zero barat. Adica eu nu vad nici un rezultat spectaculos de la el. Eu il folosesc mai mult ca antibacterian.
Apropo, tineti minte cand ma apucasem eu de schema aia cu masca de albus cu lamaie, bicarbonat de sodiu si otet si cateva zile am fost super incantata? Well, here's what happened: dupa cele cateva zile m-a apucat lenea si n-am mai facut masca aia cu lamaie. Si tenul meu parca nu mai era asa luminos, si cicatricile parca nu se mai duceau, si pana la urma am lasat-o balta. Si acum am citit pe net si mi-am dat seama ca de fapt lamaia facuse minunea in primele zile. Da va jur ca asa ten luminos si frumos aveam ca-mi venea sa ma pup singura (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) Pana si mr. a observat si el nu prea observa chestii d-astea. Da atunci mi-a zis ca parca m-am dat cu lumina pe fatza (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) Adevarul e ca pisca rau de tot in primele minute si daca ai tenul sensibil nu stiu cat de recomandabil e. Da` eu suport cu brio! Maine dimineata bag lamaie pe moaca (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 16 2009, 12:24 AM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



De care ai Jo? De la The Body Shop?
Da e buna lamaia, are vitamina C, exfoliaza, dar ai grija in combinatie cu Retinul.

Ce compliment dragut..ca te-ai dat cu lumina pe fatza. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Mie fostul iubit imi spunea ca sunt obsedata. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Feb 16 2009, 12:32 AM
Post #13





Musafir






Da, de la body shop. Eu ma gandeam sa folosesc alternativ, o seara una, o seara alta. Ca retin zilnic e prea mult pentru mine.
Sa stii ca chestiile astea nu se exclud reciproc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) Daca m-a complimentat nu inseamna ca nu-mi zice in fiecare zi ca-d obsedata de cosmetice (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereshkigal
post Sep 3 2009, 01:49 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 25
Joined: 3-June 09
Member No.: 6,622



Ce am descoperit eu : otetul de mere.
1. Purifica epiderma.
2. Micsoreaza porii.
3. Previne eventuale eruptii.
4. Mi-au disparut doua ridulete de la el.

De cand il folosesc (3 zile) mi-au aparut 2 cosuri unde eu nu fac de obicei. Adica in frunte si in barba, probabil asa actioneaza. In schimb imi place ca s-au dus 2 riduri, ce ciudat. Probabil e de la vitamina C.

Eu fac asa (seara):
- Ma spal cu sapun dermatologic sebamed.
- Masca de argila.
- Otet de mere.
- Skinnoren.
Schema in ordinea asta e recenta, asa ca nu am observat maaaari diferente. Dar daca vad o schimbare frapanta si o sa arat ca tipa din reclama de la Vichy, postez.
E cam laborios procedeul si ma gandeam sa urmez schema cu masca si otetul doar cate o saptamana, si respectiv cea de dinaintea menstruatiei.

PS: Daca tenul e sensibil, don't even think about it. E ciudat ca eu am un ten sensibil, dar nu a facut urat.

This post has been edited by Ereshkigal: Sep 3 2009, 01:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 3 2009, 02:30 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Am citit si eu despre otetul de mere dar nu as folosi pentru fata. Vesnica problema ca ce e natural nu este chiar natural. Cauta mai bine un ulei organic de mere, certificat, ar trebui sa aiba compozitia cea mai ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereshkigal
post Sep 3 2009, 02:33 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 25
Joined: 3-June 09
Member No.: 6,622



Nu ma pronunt, dar cert e ca scrie ca e facut din miere de albine si suc concentrat de mere prin fermentatie naturala, atat, aciditatea e de 5 grade si pielea mea il tolereaza beton, se inroseste doar un pic fiindca e aplicat dupa masca cand pielea e evident mai vulnerabila.

This post has been edited by Ereshkigal: Sep 3 2009, 02:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana aldea
post Jan 16 2010, 08:56 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 16-January 10
From: Ploiesti
Member No.: 7,795



Ladies, sa va spun si eu cum am scapat de cosuri... Nu garantez, dar la mine a functionat. Cosurile nu erau foarte multe, dar vizibile si pe toate zonele fetei. Problema asta ma sacaia de ani buni, in care am cheltuit o groaza de bani pe creme, lotiuni si machiaje (fond de ten, in special). La pastile nu am ajuns, din fericire...

Am inceput "tratamentul" acum aprox. 2 luni. Iata cum:
Saptamanal imi masez pielea fetei cu un amestec: 1 lingurita malai, 1 lingurita miere si un praf de scortisoara macinata. In prealabil, deschid porii, stand cu fata deasupra aburilor. Dupa masaj, las <masca> sa actioneze 30min. Nu va speriati de mancarimi, trec dupa 5min in care, daca nu va puteti abtine, scarpinati cu un betisor de urechi. Dupa indepartarea mastii cu apa calduta, mai spal o data tenul cu apa rece, pentru a inchide porii. Roseata trece in cateva ore. Pielea devine foarte fina si moale, dar, ATENTIE, nu faceti asta mai des de 1data/sapt. Apoi sterg fata cu tinctura de propolis (plafar), cu un disc demachiant.
In fiecare seara aplic local Mibazon, pe fiecare cosulet sau pata si il las pana dimineata. Stiu, e de la farmacia veterinara, costa doar 5lei, contine antibiotice (deci nu-mi sariti in cap!)... Nici eu n-aveam incredere, dar pentru mine e bun. Aveti grija sa nu fiti alergice la ceva din compozitia lui; eventual, faceti un test pe o portiune de piele mai sensibila, pe mana. Daca nici dupa cateva ore nu apare nimic..., e ok.

Cam asta fac eu si inca nu pot sa cred ca nu mai am cosuri! Acum mai folosesc doar un gel de curatare seara si dimineata, o crema hidratanta dimineata inainte de machiaj si un fond de ten semitransparent pe baza de apa. Restul produselor "de ingrijire a tenului", care ocupau si la mine un raft intreg, au ajuns LA GUNOI!
Sper sa va fie de folos sfaturile mele! Seara buna!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 23 2010, 03:40 AM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) Oana! Ma bucur ca ai scapat de problema asta, stiu cat de nerve-wracking poate fi. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am incercat si eu scortisoara mai demult, dar intr-adevar s-a lasat cu piscaturi si mancarimi, la mine nu a functionat foarte bine. Malaiul cred ca e cam agresiv, ai incercat, de exemplu, tarate de grau ca alternativa mai soft?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana79
post Aug 1 2010, 01:51 AM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 29-June 10
Member No.: 8,799



Si eu am probleme cu cosurile, acum vad ca mi-au aparut si pe umeri si pe decolteu, sunt mici si dese iar pe fatza la fel. Imi apar mai mult inainte de menstruatie. ideea e ca am tenul foarte uscat si sensibil si cu greu il mentin pe linia de plutire. Am reusit si eu sa scap de cosuri dar nu pe perioade lungi (daca nu am grija imediat apar la loc ) cu infuzie cu ceai de galbenele apoi masam putin fatza cu malai si un galbenus de ou si umei de masline, apoi ma dau cu crema antiacneica de la gerovital plant si apoi cu unt de cocos. Daca nu tin o igiena foarte stricta ma umplu de cosuri. Acum ca am venit de la mare cred ca mi-au aparut de la atat aulei si nisip si apa de mare etc....cred....
O sa mai incerc ulei de jojoba, cica este foarte bun pt tenul uscat si acneic, o sa va spun cum este.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex46
post Apr 25 2011, 11:02 PM
Post #20





Musafir






For those of you who wish to try natural products, the mineral zinc and the B vitamin nicotinamide both are believed to have

antiinflammatory

effects on acne. Their true effectiveness remains to be

proven. Here’s some further info on these possibly helpful items:

Oral zinc may be an effective treatment for inflammatory

acne. It’s available over the counter.

Zinc may cause an upset stomach and nausea and it may

decrease the absorption of various antibiotics including the

[b]tetracyclines.........read more spam
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:39 PM