IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Retete Montignac pentru paine conforma
Diana.
post Jul 14 2010, 10:00 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Retete Montignac pentru paine conforma
Reteta de piine monti I
400 ml apa calda*
2 cani faina integrala**
2 cani tarate**
1 lingura sare
un cub drojdie(25 g) sau un pliculet de drojdie uscata
seminte de in macinate (jumatate de pahar)
fulgi de ovaz(optional;fulgii absorb apa deci cantitatea de apa poate varia)
seminte de susan (optional)
seminte de floarea soarelui (optional)
3 linguri ulei

*In functie de cata apa absorb taratele (si fulgii de ovaz), mai puteti adauga apa sau faina. Nu respectati intocmai cantitatile, folositi-va si intuitia/experienta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
**In loc de faina integrala + tarate puteti folosi faina de Galmopan - macinis integral.

Le-am pus pe toate in robotul de bucatarie pe care l-am pus la framantat ( e foarte harnic, apropos (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ), am rasturnat intr-un castron, am lasat la crescut pana si-a dublat volumul, apoi am pus in tava. Am uns cu apa si am presarat seminte de floarea soarelui si susan.
---------------
Paine monti II
Ingrediente
2 cani tarate (de oricare)
2 cani faina integrala (de oricare)
1/2 cana faina de soia (facultativ-se poate si fara)
seminte, mirodenii (chimen, maghiran, salvie, etc), ceapa - facultativ
2 plicuri drojdie uscata (Dr Oetker, RUF, etc)
sare dupa gust (cam 1 lingurita)
1 lingurita otet (activeaza fermentarea drojdiei dar se poate si fara)
2 cani apa calduta

Preparare
Intr-un vas se pun mai intai faina, taratele, drojdia, semintele, mirodeniile si se amesteca bine "pe uscat". Se face o gaura la mijloc si se toarna otetul si apa in care s-a dizolvat sarea. Se maesteca si se framanta foarte scurt, doar atat cat sa se omogenizeze amestecul.
Cu amestecul apoi putem proceda in doua feluri. Il spun mai intai pe primul la care am renuntat si pentru care nu am poze. Se ia o forma de chec mai mare, se pune o bucata de hartie de copt in ea, fara sa se unga cu nimic, se rastoarna amestecul si se netezeste. Se marcheaza cu un cutit crestaturi pe ea care sa delimiteze feliile ce vor urma sa fie taiate. Asta ne ajuta la final sa o portionam pentru ca este greu de taiat, se poate sfarama. Se acopera cu o tava sau se pune intr-o punga de plastic pentru 1/2 de ora, la crescut. Se da apoi la cuptor la foc mic pentru aprox 2 ore (depinde de cuptor).
Trebuie sa stiti ca in aceasta forma tot ramane putin moale si umeda la mijloc, dar mie imi placea si asa.
Intre timp am renuntat la aceasta metoda si m-am gandit cum sa scot mai multa coaja. Si nu in ultimul rand, s-a scurtat procesul de productie.
Se ia tava de la aragaz, se pune hartie, fara sa se unga, se intinde cu mana amestecul, ca mai sus. Pentru a intinde mai usor, faceti operatia asta cu mainile inmuiate in apa din cand in cand.
Nu se lasa la crescut. Se pune direct in cuptor si se lasa 1-1 si 1/2 ore la cuptor la foc mic (in functie de cat vreti de coapta. Se coace mai bine, nu mai e umeda la mijloc dar atentie sa nu intindeti prea subtire ca se face prea tare si va raneste gura cand mestecati.
------------------------
Paine Monti de tarate
Ingrediente (in ordinea introducerii in masina de paine)
2 cani de apa (total 500 ml)
2 lingurite sare
1 lingurita otet
2 linguri drojdie uscata
2 cani faina integrala
1/2 cana faina soia
2,5 cani tarate
Se framanta de programul de aluat.
Se scoate din masina de paine pe masa tapetata cu faina integrala.
Se da forma dorita
Se pune in cuptor, pe o tava tapetata cu hartie pergament (*) cu lumina aprinsa, sa creasca, 1ora si 30 minute
Se seteaza cuptorul la 330 grade F = 165 grade C.
Se coace timp de 1 ora.
---------------------
Paine MOntignaca III
Ingrediente
- 3 cani faina integrala (de grau sau alte cereale)
- 250 de grame tarate
- 250 de grame faina de gluten
- 3 cuburi drojdie
- lapte degresat 0.1%
Se pun ingredientele intr-un lighean, se sfarama cuburile de drojdie si se omogenizeaza faina cu celelalte ingrediente. Se adauga lapte putin cate putin si se amesteca continutul pana cand se poate da o forma si coca nu se mai lipeste de mana. Se tavaleste painea prin faina pentru a nu se lipi apoi se acopera cu un prosop si se aseaza la dospit intr-un loc luminos 1 ora – 1 ora jumatate. Este important ca painea sa stea la dospit intr-un loc luminos (poate fi si lumina artificiala), pentru ca aluatul sa creasca frumos.
Dupa ce aluatul a crescut frumos, se baga la cuptor 80 de minute la o temperatura de 160 de grade Celsius.
Se scoate painea si se aseaza pe o un gratar sau o sita (nu este bine sa fie pusa direct pe o suprafata plina gen masa sau blat, pentru ca nu se raceste/nu se evapora apa omogen pe toate partile, si risti sa ramana mai umeda sau cruda pe acea parte).
Aceasta paine are un indice glucidic scazut si poate fi consumata si de cei care tin dieta Montignac. Poate fi combinata cu alimente lipidice, deoarece datorita taratelor, indicele glicemic coboara sub 35.
Faina de gluten este ingredientul care da elasticitate aluatului, datorita ei painea iese mai “legata” si mai pufoasa. Din nefericire nu este un produs cu mare cautare, astfel incat magazinele de produse naturiste au inceput sa nu mai comande faina de gluten. Cand gasim undeva, de obicei comandam in cantitati mari.

Paine montignaca IV
Am inlocuit taratele de grau cu cele de ovaz si am scazut cantitatea de faina integrala de la 3 cani la 2 cani. Astfel, indicele glucidic al painii a scazut mai mult (sub 35).
A iesit o paine mai alba si mai gustoasa decat prima, gustul nefiind foarte diferit de painea alba, pufoasa in interior cu coaja crocanta. Ni se pare ca taratele de ovaz sunt mai fine la gust decat cele de grau, insa nu se s-a demonstrat stiintific ca ar fi mai sanatoase decat alte fibre (a existat la un moment dat o isterie mediatica pe aceasta tema, se vehicula ideea ca taratele de ovaz ar scadea dramatic nivelul colesterolului).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Diana.
post May 17 2011, 01:14 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



N-am mai auzit de asta, spun drept. Curios... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:40 PM