IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jurnalul lui Stiletto
Bia
post Jan 22 2008, 02:21 PM
Post #11


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Am intrat in sesiune. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Revin dupa cu posturi si articole. Pana atunci o sa ma rezum doar la citit in pauzele de invatat. (IMG:style_emoticons/default/glare.gif)
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) fetele!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 22 2008, 03:43 PM
Post #12


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



sa ai mult succes la examene si nicio restanta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 6 2008, 01:18 PM
Post #13


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Hello, fetelor! I'm back! Ce mai sesiune ciudata! De fapt, eu m-am cam trezit in anul 2. Cum? Credeam ca am pierdut anul 1 si ma si pregateam sa dau la alta facultate. Dar... SURPRIZA! Sunt anul 2. Explicatia? Am trecut cu 30 de credite. Ce nu inteleg eu este de ce au introdus creditele astea? Sa ne salveze de la pierderea anului daca avem cu o restanta in plus? Oricum, acum trag sa termin cu succes anul curent. Offf, si cand te gandesti ca sunt la jumatatea sesiunii (la noi sesiunea are 2 sanse si se intinde pe 3 luni - cate 1 examen pe saptamana, hai 2-3 maxim). O luna mai am. Doar atat... Si scap! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

De cateva zile mai sunt implicata intr-un proiect: deschiderea unui salon de infrumusetare. Visul meu este sa deschid o linie de saloane de genul acesta, plus o sala de dans cu tot cu trupa de dansatori. Deocamdata ne rezumam la salon; la un singur salon. Am tot cautat spatiu de inchiriat intr-o zona cu vad - a se citi circulata -. Preturile sunt extrem de mari, pot spune ca exagerate. Pe calea mosilor un spatiu de 80 mp poate ajunge la 5000 de euro. La mine in Otopeni un spatiu de 70 mp este 1500-2000 de euro. Oriunde, cel mai mic pret se situeaza intre 1500 si 2000 de euro. Mi-am facut niste calcule si cu 4 stilisti/zi la coafor, 1 cosmeticiana/zi si 1 manichiurista-pedichiurista ies cam tanda pe manda. Solutia ar fi: preturi mai mari sau... stilisti mai multi. Din calculele mele a reiesit ca activitatea ce aduce cel mai mult profit este... coaforul. O alta solutie ar fi: locatie de lux, preturi pe masura, angajati pe masura. Ultima imi surade cel mai mult. Dar si investitia este pe amsura...
Inca mai calculez si inca mai caut... un spatiu decent (finisat) si la un pret la fel de decent.

Scoala, cariera... si... dragoste. Eterna problema. Nu am prea multe de spus. Aseara m-am ratoit la domn ca ma simt nebagata in seama si ca daca va continua asa imi caut pe cineva care sa nu uite ca exist si... ghici ghicitoare: Ok, cauta pe altcineva atunci. Daca asta vrei. Acum ce mai pot sa fac? Sa fac ce am spus. Numai ca nu mai cred in ideea de relatie. Nici macar nu mai sper la una, cel putin pana nu ma aranjez din punct de vedere profesional.

Asta a fost rezumatul ultimei luni din viata mea.
In continuare o sa urmez niste cursuri de hair styling, make up si cosmetica - si cam atat, e suficient pentru un an - ca sa am si eu niste diplome... si sa fiu credibila.

Pup fetele (IMG:style_emoticons/default/mwah1.gif) si ne vedem la celelalte topicuri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Feb 6 2008, 03:33 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



pink mult succes in ceea ce ti-ai propus! nu lasa pe nimeni si nimic sa te opreasca din drumul tau. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Feb 6 2008, 04:04 PM
Post #15


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Ai grija Pink (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Feb 6 2008, 04:49 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



Pink Lemonade (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) , in primul rand , maicamea a avut coafor si din experienta incerc sa ti explic cam cum sta treaba intr un salon.

In al doilea rand , daca nu stai nonstop acolo , angajatii te fura .. si cam aiurea sa stai , mai ales la inceput , cand abia iti intra in client.

In al treilea rand , conteaza enorm angajatii , insa cu cat sunt mai buni cu atat iti cer mai mult .. conteaza f mult prima parere , de cand deschizi salonul sa ai oameni care isi stiu klumea meseria pentru ca un client nemultumit .. se plange intr o parte si in alta si da barfa si la altii si nu ti mai calca nimeni in salon.

In al patrulea rand , o sa ti iasa peri albi in cap din cauza ca barfa dintr un salon e MAAAAAARE! si angajatele intre ele se ciondanesc gen cine face curat sau pur si simplu nu se inghit si presiunea o simte clientul , trebuie nu numai sa fie de meserie respectivele , ci sa aibe si cei 7 ani de acasa ca altfel..

In al cincelea rand , TREBUIE sa tii o limita intre tine si ele pentru ca daca le dai prea multa atentie , le intelegi prea mult numai sefa nu o sa te considere si .. nu stii la ce te astepti!

In al saselea rand , iti trebuie foaaaartefoaaaaaaarte multi bani si tot nu se stiu riscurile , maicamea inchiriaza momentan spatiul respectiv pentru altcineva care si a luat alte angajate si tot coafor a ramas si sunt acolo de respectiv 8 luni si respectiva 'sefa' e in datorii imense si nu are ce sa faca ..

In al saptelea rand , un coafor poate sa si faca un renume si sa mearga super bine abia dupa minim un an de la deschiderea lui si asta daca toate conditiile : spatiul , angajatii , atmosfera etc sunt indeplinite..pentru ca altfel stai pe bara.

In al 8 lea rand , nu se scot multi bani dintr un coafor (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) crede'ma , cand or sa ti vina clientele sa se planga de preturi gen "atat costa un vopsit?" sau "de ce asa scump un indreptat?" .. o sa te dai cu capu de pereti (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) imi aduc aminte cand i a zis o femeie coafezei ca 110 mii tunsu e scump .. iar respectiva tundea superb ! si acum ma tund tot la ea , e singura care tunde exact cat ii spui si exact cum ii spui ..

In al 9 lea rand , salariile , cartile de munca , una din angajate vroia si carte de munca si salariu lunar de 15 milioane si 30% din vanzari ca altfel pleaca or something .. ele stiu si simt cand ai nevoie de ele si au niste pretentii de te doare capul .. si sunt perioade in kre n ai cum sa dai atatia bani , ce faci , ai deschis coafor ca se le imbogatesti pe angajate??

In al 10 lea rand ... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) nu vreau sa ti faci prea multe iluzii , sunt multe probleme intr un salon si e nevoie de multi bani si multa rabdare si ai parte de multe pierderi ... e greu , e f greu .. insa daca te ocupi STRICT d asta si stii sa te impui si iti gasesti oamenii necesari , bafta ! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 6 2008, 04:55 PM
Post #17


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Thanks, fetelor, pentru reintampinare! (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Afobia, am luat si eu in calcul toate cele spuse de tine si m-am intristat. E greu sa-ti faci o afacere... (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Feb 6 2008, 04:58 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



Ah , si spatiul respectiv e al mamei mele si nu platea deci chirie si tot a avut pierderi mari mai ales la inceput , asa ca eu una zic ca e si mai nasol daca ai si chirie de platit .. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)



NU E IMPOSIBIL!

doar ca trebuie sa te daruiesti afacerii toata [ wow,ce pervers suna (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ] si daca ai si facultate si altele pe cap si nu dispui de ajutor cumva si din partea altora , e greu , dar nu imposibil , pinkie!

eu te vad super make-up artist thingie (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) te machiezi f frumos am obs asta pe un alt topic cred ca in jurnal de machiaj? kissulica
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Feb 6 2008, 06:15 PM
Post #19





Musafir






pink...daca tu vrei sa-ti iei diplome in tot ce zici tu...make-up,hair styling...ai putea sa lucrezi in propriul tau salon.in galati este un salon,unde chiar proprietarii si-au luat nush ce diplome,sunt stilisti si au preturi mai mari...si se duc la diverse concursuri,si le merge foarte bine.
greseala multora este ca dupa ce isi fac o firma au impresia ca trebuie doar sa coordoneze.nu! cel putin la inceput..daca e cazu,pui si tu mana la munca.la fel iti zic din experienta familiei mele,care a inchis o firma tocmai pt ca nu am vrut sa ne implicam cu toti.deci daca e sa incepi ceva,ar fi foarte bine sa-ti implici familia,daca ai sora,sau mama ta..nu conteaza,macar sa stea acolo cat esti tu la cursuri.cred ca e f greu,mai ales in bucuresti unde sunt atatea saloane,si costuri foarte mari (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 6 2008, 07:44 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pink: sfatul meu : invata meserie, eventual lucreaza undeva, fa-ti un nume si de-abia apoi propriul salon; sa iti zic de ce: una e sa se zica "si-a facut bia salon; cum care bia, bia make-up artistul firmei X, scrie in reviste, e invitata sa machieze/coafeze/whatever vedete" si alta e sa se zica ;'si-a facut Bia salon; cum care Bia, vecina de la 5".
Cred ca prinzi mesajul (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

La capitoul dragoste: daca a spus asa ceva, multumeste-i Cerului ca ai scapat de-o belea! the world is yours! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:50 AM