IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Homeopatie: Medici homeopati, tratamente homeopate
riana
post Jan 5 2006, 01:08 PM
Post #11


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 20-December 05
Member No.: 121



De regula cam toate contin mentol. Dar cam la orice plafar se gasesc paste de dinti homeopate si nu sunt scumpe. Eu folosesc de exemplu Etera, nu-i rea.
Despre lista...  :)...banuiesc ca nu sunt identice listele de intrebari ale homeopatilor...si nu sunt intrebari complicate, te gandesti o secunda si-i raspunzi....ca doar spui exact ce ti se intampla...nu trebuie sa fii atenta sa "cosmetizezi" raspunsul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 5 2006, 03:23 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



in nici un caz nu am de gand sa cosmetizez raspunsul, caci in felul asta mi-as cosmetiza singura si tratamentul...ma gandesc, ca, atunci, pe moment, sa nu uit de ovarul polikistic de acum 1000 de ani, de durerile frecevnte de cap...adica de lucruri care s-au intamplat succesiv, dar pe care le pot omite din greseala...caci nu cred ca el va lua toate bolile posibile si imposibile si sa ma intrebe.

de aceea as vrea sa-mi fac eu o lista cu ceea ce consider eu important in momentul de fata sa-i spun, si, daca mai e ceva de spus, cu siguranta ma va intreba el atunci.nu-mi place sa fiu luata pe nepregatite, si aceasta prima consultatie mi se pare extrem de importanta, de aceea vreau sa-i acord o maxima atentie.

sper ca nu m-ai inteles gresit....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
riana
post Jan 5 2006, 03:48 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 20-December 05
Member No.: 121



Da, din punctul asta de vedere e bine sa-ti faci o lista, sa te gandesti si parintii, bunicii, fratii ce boli au avut/au.
Ma gandeam ca vrei sa faci o lista pt intrebarile gen " pe ce parte dormi" - la astea raspunsul il stii pe loc si nu are sens sa te muncesti de acum, mai ales ca nu cred ca toti dr. pun aceleasi intrebari.
Dar despre bolile tale, manifestari, istoric e bine sa faci un biletel ca sa nu omiti ceva.
Mai sunt unele intrebari mai ciudatele, unde esti tentat sa raspunzi putin mai evaziv...mai ales ca nici tu nu te-ai gandit poate la asta...si aici e bine sa te gandesti cateva secunde si sa raspunzi sincer.
De ex pe mine m-a intrebat ce imi reproseaza prietenii  :-X sau de ce imi e frica (si nu se refera numai la serpi soareci...ci si cele mai ascunse temeri ale tale)
De aceea ti-am zis ca,  e posibil ca unele intrebari sa ti se para ciudate, personale, fara legatura cu medicina, dar chiar daca  intrebarea sau raspunsul te jeneaza putin, trebuie spus adevarul gol golut.
:P hai ca acum o sa crezi ca cine stie ce grozavie e consultatia la homeopat...nu e , dar seama mai mult cu o discutie la psiholog .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 5 2006, 07:10 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
:P hai ca acum o sa crezi ca cine stie ce grozavie e consultatia la homeopat...nu e , dar seama mai mult cu o discutie la psiholog .


stai linistita...in mod sigur va fi o experienta deosebita, avand in vedere ca psihologia ma fascineza....deci, pana la urma e bine sa-mi iau ceva notite...ma gandeam kiar sa notez si unele lucruri, de ex.ca mananc exagerat de condimentat (atunic cand mananc, k in ultimul timp nu prea mai halesc nimic de rau ce-mi e...)adica cateva amanunte referitor la modul de laimentaie, kiar si la comportamentul social, cateceva depre mine (fire isterica, extravertita...bla, bla...)

auzi tu, da' nu i-o fi lene sa citeasca pomelnicu' asta?

oricum, multumesc mult pentru indicatiile astea...printre posturile voastre am gasit unele lucruri pe care nici prin gand nu mi-ar fi trecut sa le analizez...si nici nu as fi crezut ca ar putea prezenta vreo importanta la consultul homeopatic...

k...acum sa vedem daca voi merge sau nu la Teleianu...mai fac ceva sapaturi...parca-mi inspira incredere, numa' prin faptul ca e fondatorul homeopatiei in Ro, cel putin asa am inteles...cine sa ma mai inteleaga...ieri parca nu-mi inspira suficienta incredere, acum, imi inspira...domane, toate femeile or fi asa skimbatoare, sau kiar sunt dereglata si necesit intr-adevar examen amanuntit :o?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
riana
post Jan 6 2006, 11:41 AM
Post #15


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 20-December 05
Member No.: 121



Daca ii e lene, nu e dr bun.
Eu cand merg la consultatie (dar acum am si invatat ce vrea de la mine) intai ii spun eu ce si cum, ce simptome am mai avut, ce cred ca le-a determinat sau agravat..si tot asa...timp in care mai intervine si el cu intrebari.
Iar dupa ce termin eu tot ce aveam notat, mai intreaba si el alte lucruri.
Este bine sa te gandesti ce si cum te doare, in ce zona, cu ce intensitate, ce durata, ce fel de durere.
Ca sa fiu mai explicita : eu am mers si am zis "ma doare capul rau, in fiecare zi" si cand m-a intrebat "in ce zona a capului e durerea? " " e profunda, pulsatila, ascutita ?" nu prea am stiut sa-i spun, pt ca nu ma gandisem niciodata, eu stiam doar ca ma doare capul.
Apoi am invatat sa-mi analizez senzatiile, sa le tin oarecum sub supraveghere.
Acum, dupa fiecare consultatie, am un carnetel in care notez : ziua X - am luat tratamentul - am simtit aia si aia si asa. Ziua Y - m-a durut cutare lucru, m-a durut asa, atata timp, cred eu ca de la cutare chestie...sau nu stiu de la ce.
Apoi in ziua viitoarei consultatii fac o sinteza (ca sa nu-l inebunesc pe bietul om) si-i prezint un tablou complet al ultimei luni sau 2 - dupa caz.
Ajuta foarte mult la sintetizarea si prezentarea completa a informatiilor.
Poate parea stresant sa tot notezi intr-un carnetel ce simti dar nu-i deloc complicat.
Eu sunt alergica la multe chestii, vreo 6 alergeni total diferiti, identificati si cati altii n-or fi neidentificati.
Doi ani m-am tratat cu antihistaminice dar nu am avut nici cel mai mic rezultat, doar pumni de medicamente bagate in mine, doctori peste doctori, fiecare cu tratamentul lui, unul mai inutil ca altul....iar altul chiar dezastruos pt mine, fiind pe baza de cortizon mi-a pus sistemul imunitar la pamant.
Dupa tratamentul homeopat se vede clar o ameliorare si chiar si pe alte planuri, nu numai la nivelul alergiei.
Sper sa obtin rezultate si mai bune. Inca nu m-a vindecat complet, asa ca nu ma risc sa ti-l recomand pe dr. meu ca "bun" :D
Sanatate multa  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
riana
post Jan 6 2006, 11:48 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 20-December 05
Member No.: 121



Inca ceva, de regula, prima doza de tratament e o doza  de curatare a organismului asa ca poti urina mai mult sau transpira mai mult. Toate aceste lucruri trebuie spuse la a doua consultatie.
Sa nu omiti nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 6 2006, 03:03 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
ma mir foarte tare ca tu ai incerca ceva fara sa citesti si sa te documentezi in prealabil.
io trebuie sa inteleg inainte despre ce dicutam in propozitie si abia apoi sunt dispusa la mai mult:)) asa sunt inginerii astia, trebuie sa inteleaga fenomenu, bata-l vina unde mai pui ca omu e un mecanism complex rau:)


bulina, fara suparare, dar nu stiu de unde reiese faptul ca vreau sa incerc ceva fara a sti despre ce este vorba...ma rog, din postarile mele rezulta mai degraba contrariul, dar, REPET, pe mine ma intereseaza 2 aspecte:
1.o recomendare pentru un medic homeopat care in cazul lui X a dat rezultate
2.de ce lucruri ar trebui sa tin seama pentru o prima consultatie.

scuza-ma,dar fetele care mi-au dat sfaturi, pot spune ca mi-au furnizat informatii pe care site-urile de profil nu ti le dezvaluie, lucruri marunte, care de fapt si de drept sunt chiar importnate.

nu am nevoie sa mi se spuna pe forum ce este homeopatia si cu ce se mananca.daca ma intereseaza, pot afla singura.lucru cert.deci, eu am cerut cu totul altceva decat ai inteles tu.

si inca o kestiuta:nu trebuie sa fii inginer ca sa vrei sa intelegi diverse fenomene, nu trebuie sa fii nici inteligent, nici idiot pentru a vrea sa te documentezi, DAR e musai sa fii atent la cursul unei discutii, sau la o intrebare pusa, pentru a da un raspuns corect, la obiect, fara a jigni sau a fi ironic.si, in general, tot daca esti ATENT, intelegi ce vrea persoana sa spuna.e atat de simplu sa judeci si dai verdicte, dar e mult mai greu sa nu te impiedici de cuvinte si, daca nu vreisa ajuti, sa treci peste topicul respectiv ca si cand nu ar exista.

si, iarasi sa nu-ti fie cu suparare, dar de multe ori tonul face muzica...nu cred ca am deranjat atat de mult prin topicul deskis, ca sa fii atat de....acida.

te pup si-ti multumesc oricum pentru informatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 03:12 PM
Post #18


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu in ultimii ani (inainte de a pleca) am locuit la Buzau si stiu un medic homeopat f bun. Dar nu stiu cat te ajuta ..... daca vrei nr ei de telefon ti-l dau.

Ea de altfel are specializarea neuropsihiatrie si e o tipa tare tare draguta. Am fost si eu la ea dar cred ca am o tratamento-fobie pt ca nu pot urma un tratament care spune iei asta la ora 10,15 apoi cu 30 minute inainte de masa apoi iar la 14,25 (exagerez) dar intotdeauna am avut cel putin 6 feluri de remedii si nu am fost in stare sa ma tin de tratament pana la sfr. In orice caz cunosc multa lume care a reusit sa se tina de tratament si ameliorarea era evidenta.

sa-mi spui daca te intereseza ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 6 2006, 03:21 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



h_2004, m-ar interesa numele doctorului, pentru ca am intels ca asa, brusc si dintr-o data au aparut asa multi medici homeopati ca nu mai stii daca ala e bun sau nu.

eu am o listuta (mica, ce-i drept), cu medicii de care am auzit dela terte persoane, si caut ceva referinte despre ei....deci, numele arfi binevenit (mi-l poti trjmite eventual pe privat)...

in ceea ce priveste tratamentul hoemopatic, stiu ca tre' sa-l iei la o anumita ora, idea cu notatul intr-un carbetel nu mi se pare deloc "ciudat", avand in vedere ca eu pentru puiul meu notez intr-un carnetel tot-tot:ce mananca in fiecare zi, cate scaune are, cate likide bea, cand merg la consult cu el...so, tipicara in unele kestii sunt...

ar mai o parte cam proasta: eu nu mananc nici la ore fixe, nici la nefixe :o...adica nu prea mananc....pentru ca mi-e rau...am o singura masa pe zi, ori tratamentul hoeopat il pot lua si pe stomacul gol, fara amai manca ceva peste o jumatate de ora?bine, ca sunt unele intrebari pe care e bine sa le pun medicului (k doar el stie mai bine decat noi), dar ma gandesc ca mai multe idei nu strica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 03:46 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



elle_ni din pacate n-am agenda la mine dar dupa-masa cand ajung acasa iti scriu numarul .... pana la urma poti sa o suni si eventual sa-ti recomande ea pe cineva  ??? ... singura chestie este ca sper ca mai e acolo pt ca nu mai stiu nimic de ea de vreun an .... oricum incercarea moarte n-are. ok?  :-*

cred ca ideea cu luat inainte de masa cu 30 min sau poate chiar cu mai mult este sa nu "ingropi " remediile alea in mancare, daca la tine e stomacul gol mai tot timpul cred ca se asimileaza instantaneu .... nu ca asta ar fi un lucru bun, stomacul gol adica...

aici in farmacii este o sectiune mare cu produse homeopate si printre altele au si pasta de dinti, probabil au aparut si in Bucuresti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:46 AM