IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Enciclopedia produselor cosmetice, sfaturi general valabile
Diana.
post Jun 16 2008, 09:14 PM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dna Begoun nu ar un site, ci mai multe.. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

I se spune... Paula Begoun, Cosmetics Cop (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 16 2008, 09:15 PM
Post #22


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Eu am intrat pe cel care a aparut primul cand am googalit numele ei (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 16 2008, 10:14 PM
Post #23


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



ENJOY!!! Deci e pomana: cartea ei e, Don't Go to the Cosmetics Counter Without Me, 7th Edition, "fantastica" suma de 39 de euro,taxe de expeditie incluse. ... Pun pariu ca peste 90% dintre noi dau mai mult pe demachiante si lotiuni intr-o luna... (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) Eu o sa pun cartea pe lista mea de "to do".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 17 2008, 04:13 AM
Post #24


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Creme de zi vs creme de noapte

Singura diferenta reala dintre cele 2 este protectia solara prezenta in asa numita crema de zi. Indiferent de momentul din zi in care o folosim crema, pielea are mereu nevoie de toate ingredientele acelea, despre care vom vorbi si care creeaza o crema « minune » 
Pielea nu trece printr-un proces special de vindecare noaptea, indiferent cat de convingatoare sint variantele oferite de vanzatoare.

Ingredientele obligatorii

1. antioxidanti :
sint un potential panaceu pt bolile pielii.
De retinut cand cumparati un produs ce contine antioxidanti este ambalajul. De preferat int tuburile si sticlutele opace. De ce? Pt ca desi au abilitatea de a intercepta si atenua urmarile radicalilor liberi asupra pielii, minusul lor in industria cosmetica este faptul ca se deterioreaza cand sint expusi in mod repetat la lumina si aer (oxigen)
2. skin-identical :
sint ingredientele care mimeaza structura pielii, Paula ii numeste agenti de legare a apei si se refera la substantele dintre celulele pielii care le tin pe acestea legate si care mentin structura externa fundamentala a acesteia. Foarte multe ingrediente au acesta functie . Umectantele, dintre care glicerina este un exemplu clasic, trag apa in piele insa la ce bun daca structura pielii nu este la nivelul la care sa poata retine apa?
Structura intercelulara este compusa din foarte multe componente : ceramide, lecitina, colagen, elastin, glicerina, glucoza, fructoza, proteine, amino acizi etc ect Toate acestea dau pielii ceea ce are nevoie. O crema hidratanta care contine si aceste ingrediente ajuta pielea sa "functioneze" normal si ii imbunatateste structura.
3. cell-communicating :
fiecare celula are o serie vasta de site-uri receptoare pt diferite substante. Cand subtanta buna pt un anume "site" apare, are abilitatea sa se ataseze la celula si sa transmita informatii adica "poti sa incepi sa faci ce ar trebui sa faca o celula sanatoasa " (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
4. anti-iritanti :
ofera pielii un timp suplimentar pt vindecare si poate reduce problemele cauzate de
exterior. Anti-iritantii include subtante la allantoina, aloe, bisabolol, extract de musetel, extract de struguri, ceai verde, vitamina C, acid glycyrrhetinic si multe altele
5. emolienti :
pt cele cu tenul cu adevarat uscat (daca uscaciunea pielii nu-i cauzata de produse iritante sau care usuca) emolientii ofera ingredienti lubrifianti care sint critici pt hidratare. Emolientii ofera pielii hidratare sub forma unor subtante asemenatoare cu cele pe care ar trebui sa le produca pielea insasi. Ex (am sa trec si ingrediente in engleza pt ca de fapt asa sint pe ambalaj) : uleiuri de plante, ulei mineral, shea butter, cocoa butter, petrolatum, fatty alcohols si uleiuli animale (inlsuiv de emu, mink, lanolin). Emolienti cu nume stiintific : tryglicerides, benzoate, mysristates, palmnitates si stearates sint in general cu textura si aspect de ceara. Silicones (de gasit pe etichete cu terminatia « siloxane » ) sint un alt grup interesant de lubrifianti pt piele.

Nu ma lungesc cu asta , cred ca e suficient de clar ce anume e important sa existe intr-o crema (gel, lotiune, serum) hidratanta ca s-o putem numi buna.

Ingrediente de ocolit, iritante :
Ammonia......................Eugenol........................Mint
Arnica...........................Fennel.........................Oak bark
Balm mint.....................Fennel oil....................Orange
Balsam..........................Fir needle...................Papaya
Bentonite.......................Fragrace ....................Peppermint
Benzalkonium chloride....Geranium....................Phenol
Benzyl alcohol................Grapefruit....................Sandalwood oil
Bergamot......................Horsetail....................Sodiumc14-16 olefin sulfate
Camphor.......................Lavender...................Sodium lauryl sulfate
Citrus juices and oils........Lemongrass..............TEA-lauryl sulfate
Clove..............................Lime........................Thyme
Clover blossom................Linalool....................Wintergreen
Coriander...................Marjoram......................Witch hazel
Cornstarch................ Melisa (lemon balm).......Ylang Ylang
Essential oil................Menthol
Eucalypstus Menthyl acetate


Dupa cum vedeti foarte multe ingrediente naturale sint daunatoare.

Rutina de ingrijire a pielii de evitat
- exfoliante abrazive (cele care contin cristale de aluminium oxide, coji de nuca )
- astringenti care contin ingrediente iritante (alcoolul si mentholul find in capul listei)
- lotiuni tonice care contin ingredientele de mai sus
- manusi pt exfoliere
- apa rece sau fierbinte
- aburirea sau inghetarea (cu zapada sau cuburi de gheata) pielii
- masti faciale continand ingrediente iritante (uleiul esentiale, alcool si menthol)
- lufa
- sapunuri solide si sapunuri solide pt curatare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jun 17 2008, 01:24 PM
Post #25





Musafir






bun...deci se merita sa fac o comanda de la Paula's choice...de BHA,fdt pudra si mai stiu eu ce? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
cine a folosit?ca asa ce ma uit la site si ma ispiteste.....mai ales ca am o mecla f aiurita (IMG:style_emoticons/default/debile.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 17 2008, 01:53 PM
Post #26


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Nush, eu stau si ma gandesc daca n-o fi doar marketingu' de tipa asta. Adica e ca si cum ar zice ca toate produsele-s proaste, dar sa cumparam de la ea, ca sunt bune pt ten.
Nu va dati seama ca si-ar pune toata industria in cap daca zice despre fiecare ca sunt asa si pe dincolo?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 17 2008, 02:13 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Gresit ! Nu spune ca toate produsele sint proaste: vezi videourile: iti spune ca NU e nevoie sa dai bani multi pentru creme de ingrijire, pentru ca exista produse LA FEL DE BUNE, cu ACELEASI INGREDIENTE la preturi de 10 ori mai mici. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jun 17 2008, 02:17 PM
Post #28





Musafir






si n-a folosit nimeni? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
adica...stiu ca Geo avea o lotiune BHA si era multumita.
anyone else? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 17 2008, 02:18 PM
Post #29


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Recunosc ca nu m-am uitta la filmulete. Eu abia astept lista produselor recomandate de ea.
Cleo, exista lista asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 17 2008, 02:54 PM
Post #30


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



rozy mi-am luat si eu lotiunea cu BHA pt punctele mele negre (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) a trecut o saptamana de cand o folosesc deci nu pot spune mare lucru, parca s-au mai rarit insa nu ma pronunt.

Nimphe cum spuneam la inceput exista o lista cu the best of insa sint multe si pe categorii, o sa le pun in limita timpului disponibil. Cartea in proportie de 90% este o lista a produselor aflate pe piata si sint luate in ordine alfabetica. Cartea are, cum spuneam, in jur de 1300 pagini. Sint foarte multe produse bune pe piata insa eu am sa incerc in principal sa prind intrebarile vostre si sa scriu recomandarile ei.

listele cu cele mai bune (care nu inseamna ca-s unice) o sa le scriu incetinel pt ca sint destul de multe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:40 AM