IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Eutanasierea
Sinteti de acord cu eutanasierea animalelor ?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 28
Guests cannot vote 
irina
post Mar 21 2006, 10:54 PM
Post #21





Musafir






Nu as vrea sa mai treaca nimeni prin ce am trecut eu cu fosta pisicuta. Daca as fi stiut dinainte ce urma sa fie poate as fi ...
SAracuta s-a stins intr-o saptamana, abia mai avea puterea sa vina sa te intampine.

Deci da, as face-o in cazuri extreme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 22 2006, 02:02 PM
Post #22





Musafir






@kale - nu are de-a face sterilizarea cu cancerul la stomac.
motanii sterilizati sunt mai predispusi sa faca litiaze si eventual sa se ingrase (de aici tot tacamul de boli specifice obezitatii)
nu imi aduc aminte sa fie legatura intre sterilizare si cancere... revin daca aflu vesti (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinuta-draguta
post Feb 10 2007, 09:56 PM
Post #23


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 10-February 07
Member No.: 1,178



QUOTE(Diana @ Dec 10 2005, 01:12 AM) *
Eutanasierea animalutelor se practica.
Voi sinteti de acord cu acest procedeu?
Cind si in ce conditii ?

nu sunt deacord cu acest lucru dar decat sa sufere animalutul mai bine este eutanasiat .......dar bineinteles daca mai sunt sanse sa fie salvat nu este neaparat sa se recurga la acest lucruuuu....totusi trebuie sa ne gandimm ca sufera!!!!!!!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WhiteWitch
post Mar 6 2007, 04:02 PM
Post #24


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 28
Joined: 5-March 07
From: Romania
Member No.: 1,295



Sunt de acord cu eutanasierea in cazul cainilor extrem de bolnavi sau batrani,care altfel nu mai au nici sansa.Altfel nu este altceva decat crima-cruzime impotriva animalelelor,asta ca sa nu mai discutam cum se face "eutanasierea" in centrele de ecarisaj din Romania!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Apr 14 2009, 08:36 PM
Post #25


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Si eu am votat pentru eutanasiere in anumite conditii. Ma refer in special in cazul animalelor batrane sau bolnave grav.
In cazul animalelor maidaneze mi se pare de neconceput. Am vazut acum cativa ani la TV cum se facea in cazul cainilor la noi in Romania, intr-un centru, si este inuman si sadic. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) Mi se pare mult mai ok sa fie sterilizati si astfel, in timp, nu se mai inmultesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Apr 15 2009, 06:48 PM
Post #26





Musafir






Sunt conditii in care animalele trebuie eutanasiate, si nu tine doar de alegerea proprietarului, asta in cazul animalelor cu stapan. De exemplu, in caz de rabie, eutanasierea e singura solutie si se impune imediat, pentru ca este si deosebit de contagioasa. Si mai sunt alte boli care impun lucrul acesta, sau pentru care eutanasierea este cea mai buna solutie. Pentru animalele vagaboande, da, cea mai buna solutie este castrarea, insa numarul de castrari gratuite este limitat, si nu exista destui oameni binevoitori care sa ia un animal de pe strada si sa il duca la sterilizat. Vorbea cineva de eutanasierea in centrele de ecarisaj. In fiecare centru exista un numar limitat de locuri. In general se incearca gasirea unui stapan, dar daca trece ceva timp si animalele se afla inca acolo, din cauza unui numar foarte mare a animalelor existente pe strada, o parte foarte mare sunt eutanasiate.
WhiteWitch, cred ca tu vorbesti din inchipuite. Majoritatea centrelor pe care le stiu eu sunt conduse de iubitori de animale. Nimeni nu face cu placere chestia asta, si in general se face sub forma de injectie, fara a chinui animalul.
Intr-adevar, nu este un lucru placut, dar de foarte multe ori este necesar (tot ce spun este din experienta proprie).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 15 2009, 06:54 PM
Post #27





Musafir






Acum vreo 4 ani, un tampit fara suflet aici la mine la bloc a lovit cu o ranga de fier un catelus. I'a rupt sira spinarii. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) S'au strans bani la bloc si a fost dus la un medic. Pentru ca medicul a considerat ca puiutul de caine avea inca zile de trait si pentru ca era in preajma Pastelui nu a vrut sa'l eutanasieze si i'a facut zeci de tratamente. Dupa o perioada de timp a fost readus la bloc, merge ciudat si se vede ca are sira spinarii stramba dar traieste si este bine fara dureri. Este ingrijit de cei de la bloc si este un caine foarte iubitor. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:09 PM