IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  « < 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> Granulomul apical (granulom dentar), De ce apare, cum se trateaza, ce se intimpla daca nu este tratat
AnyaAna
post Nov 12 2011, 01:47 AM
Post #101


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 12-November 11
Member No.: 10,771



Buna seara la toata lumea. As dori sa ma alatur si eu grupului.....acum o saptamana am inceput sa ma vait de niste dureri cumplite la o maseluta pe care aveam o plombita abia inlocuita.Dupa ce am rabdat eu un sfarsit de saptamana cu stoicism durerea luni de dimineata am fugit la un cabinet pe care mi l-a recomandat o prietena, pt ca in doctorul meu nu prea simteam eu sa mai am incredere, si doc de aici mi-a desfacut maseaua a descoperit infectia si s-a apucat de treaba. Mi-a dat sa iau antibiotic pt ca la cateva ore dupa ce mi-a trcut anestezia au revenit durerile si mai atroce si mi-a recomandat o radi. La urmatoarea intrevedere(peste 4 zile) am descoperit ca am si un granulom "cat china", dupa spusele doc .....M-am intristat cumplit la aflarea vestii chiar daca nu mai auzisem niciodata despre asa ceva, spram la o opturatie de canal,care pt mine si asa era prea mult, cateva vizite la doc si gata...Mi-a spus ca am cateva optiuni:rezectie, extractie,dar..., el totusi ar incerca sa imi bage calciu sub presiune... Raspunsul meu, pt ca nu stiam despre ce este vorba exact, a fost o intrebare...ce ma sfatuiti?! Astfel astazi am avut prima sedinta de calciu sub presiune(atat mi-a spus despre denumirea procedurii). Mi-a deschis canalul de tot, apoi mi-a bagat calciu si la urma mi-a pus un pansament pe care, in momentul in care l-a impins am simtit ca lesin de durere....a spus ca e normal, ca e bine ca ma doare pt ca asa stie si el ca a ajuns cu calciul unde trebuie dar, ca in scurt timp imi va trece si durerea...au trecut mai bine de 12 ore si pe mine tot ma doare si de trecut nu trece cu nimic... doare cumplit (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) .
Intrebarea mea este: chiar asa este normal sa doara dupa prima interventie cu Ca asupra inamicului!? Va intreb pt ca eu pana acum nu am stiut ce sunt acelea durerile de dinti, am mers regulat la stomaolog de ani de zile si nu am avut decat o singura opturatie de canal(la alta masea decat cea in cauza) si cateva plombite, dar de data aceasta fostul(pt ca e clar fostul) meu doc stomatolog a facut-o lata....mi-a umblat la masea cand nu avea mai mic si in loc sa curete cum trebuie si sa faca treaba bine a facut prapad.
Am citit cam toate mesajele voastre si vad ca sunt sperante. Ati gasit un doc bun si ma bucur pt voi ca reusiti sa rezolvati problema. Sper sa fi nimerit si eu la un doc bun sa rezolv si eu (doar ca nu stiu daca este normal sa am durerile astea acum, dupa prima "doza" de Ca)....pacat ca sunt din buc si nu am cum sa merg si eu la acelasi doc (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)



This post has been edited by Diana: Nov 12 2011, 03:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 13 2011, 03:11 AM
Post #102


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Anya, nu stiu care e treaba cu calciu sub presiune cum spui tu. Medicul care mi-a salvat mie dintele e din Craiova, nu din Bucuresti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Tu de unde ne scrii ? Amsterdam?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AnyaAna
post Nov 13 2011, 05:16 PM
Post #103


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 12-November 11
Member No.: 10,771



QUOTE(Diana @ Nov 13 2011, 03:11 AM) *
Anya, nu stiu care e treaba cu calciu sub presiune cum spui tu. Medicul care mi-a salvat mie dintele e din Craiova, nu din Bucuresti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Tu de unde ne scrii ? Amsterdam?



Am inteles ca doctorul este in Craiova si am spus ca eu sunt in Bucuresti si ca imi pare rau ca nu pot merge si eu la dansul.
Ceea ce am intrebat eu este daca ati avut si voi aceleasi probleme cu durerile dupa prima interventie la granulom? Dar daca spui ca nu sti de treaba cu Ca sub presiune spune-mi si mie te rog, cum se numeste tratamentul pe care il faci tu sa stiu si eu de ce anume sa intreb doctorul sau sa ma interesez la un alt cabinet in caz ca actualul doc nu cunoaste procedura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 13 2011, 05:46 PM
Post #104


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stii, tratamentul intra in categoria tratamentelor endodontice. Si sint foarte multe cabinete care fac endodontie in Bucuresti:
http://www.google.ro/#q=ENDODONTIE+BUCURES...941&bih=526

Multa sanatate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
see_ess
post Jul 17 2012, 10:21 AM
Post #105


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 17-July 12
From: Craiova
Member No.: 11,323



Buna ziua. Am inceput un tratament stomatologic minutios acum cateva luni, dupa o perioada buna de fobie. In fine, urma sa imi aplic o lucrare pe partea din stanga sus, destul de mare (3 extractii +2 legaturi). Aveam o plomba la incisivul 22, care cadea in mod regulat si, in ciuda opunerii mele de a imbraca dinti din fata, am cedat nervos si am hotarat sa includ si 22-ul in lucrare. Toate bune si frumoase, tratamente finalizate, urma ca in maxim 2 saptamani sa am lucrarea terminata. Numai ca, la sedinta de extirpare a nervului, am avut o surpriza (evident, neplacuta), care s-a finalizat cu vestea ca am un granulom la radacina si cu calduroasa recomandare catre OMF. Imi este ingrozitor de frica, plus ca sunt deprimata pentru ca, in mod clar, mi se dau peste cap toate planurile cu lucrarea dentara. Am citit pareri competente pe acest forum si as avea nevoie stringenta de un sfat. Mentionez ca in prezent sunt cu canalul deschis si problema nu suporta amanarea la care as fi tentata, de frica. Va multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 17 2012, 11:59 AM
Post #106


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In acest caz, draga mea, cauta un endodont de urgenta!
Din ce oras esti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
see_ess
post Jul 17 2012, 01:11 PM
Post #107


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 17-July 12
From: Craiova
Member No.: 11,323



Sunt din Craiova. Spuneti-mi, va rog, la ce medic ati apelat voi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 17 2012, 02:13 PM
Post #108


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Medicul endodont se numeste Cirstea Aurelian si numarul lui de telefon era 0770-173.480. Cabinetul este situat pe stradutele cu blocuri de pe linga strada Petre Ispirescu. Sper ca ti-am fost de ajutor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
see_ess
post Jul 18 2012, 01:22 PM
Post #109


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 17-July 12
From: Craiova
Member No.: 11,323



Multumesc frumos. Ieri am primit vestea si nu stiu ce sa fac. Medicul stomatolog nu mi-a prezentat si varianta asta, desi stie ca sunt impotriva interventiilor chirurgicale. Pe o parte, as accepta rezectia, pentru ca am inteles ca recuperarea e mai rapida, pe alta parte sunt paralizata de frica. Si sunt in criza de timp, chiar as vrea sa rezolv asta repede, sa pot finaliza lucrarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 18 2012, 02:20 PM
Post #110


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Medicul la care am fost eu, dl Cirstea Aurelian, nu mi-a facut rezectie, ci tratament endodontic si am bine-mersi dintele in gura si acum, dupa mai bine de 3 ani, desi ceilalti stomatologi la care am mers in Craiova au spus raspicat si tare, din prima: E granulom, trebuie rezectie!" - si asta pentru ca pe endodontie lucrurile sint de-abia la inceput la noi, desi tehnicile endodontice se practica in strainatate de ani buni.
Rezolvarea problemei ta se reduce la ce iti doresti: o operatie dureroasa care nu doar ca te face sa te umfli si sa arati ca Frankenstein vreo luna si te mai lasa si fara dinte pe deasupra sau alegi o metoda corecta si sigura prin care iti poti salva dinstisorul si sa ramii cu el in gura inca multi ani de acum inainte? E doar alegerea ta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:35 AM