IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vitaminele din alimente si sanatatea, cascaval impotriva cariilor
kalua
post Nov 12 2006, 02:49 PM
Post #1





Musafir






Pentru a ne alimenta sanatos nu trebuie sa ne schimbam cu totul felul de a manca, mici trucuri ajung sa facem ceva pe chestia asta:
-ceaiul negru contine polifenoli care apara celulele mai bine decat vitamina C si E. Daca stoarcem punguta de ceai dupa ce-am scos-o din cana se dubleaza cantitatea de polifenoli din ceai. Polifenolii astia sunt prezenti doar in ceaiul verde si cel negru.
-sucul de portocale e indicat sa nu se bea dintr-o data, ci in inghitituri mici: astfel ramane vitamina C in sange constanta.
-cascavalul, mancat ca desert ridica ph-ul din gura, chestie care impiedica formarea de carii noi pe smaltul sanatos al dintilor
-ganditi-va la zaharul ascuns: multe produse contin zahar (salam, ketchup, mai toate sosurile industriale, iaurturile cu fructe, etc), chiar daca credem ca mancam ceva normal sau chiar sanatos, bagam in noi fara sa ne dam seama zahar.
-nu consumati functional food: toate produsele carora li s-a adaugat artificial vitamine si minerale sunt de ocolit: toate microsubstantele care au existat in produsul initial sunt distruse, apoi se adauga numai vitaminele/mineralele care sunt scrise pe ambalaj (de ex.: cornflakes)
-mancati soia si produse de soia: contine saponini (ajuta sistemului imunitar) si isoflavoni esterogeni (fortifica oasele, e profilactic impotriva cancerului de san, atenueaza "suferintele" legate de menopauza). E unul dintre cele mai sanatoase alimente!
-folositi iarna rosii din conserva: contin mai multa vitamina C decat cele proaspete pentru ca au fost culese coapte si imediat prelucrate. Fiind in conserva nu se pierde nimic din vitamina C. Inafara de vitamina C corpul mai ia din rosiile in conserva licopina (nu stiu cum ii spune pe rom, e una dintre carotinoida cea mai importanta) care apara impotriva cancerului. Aceata substanta e mai bine prelucrata de corp daca rosiile sunt conservate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 5 2007, 07:41 PM
Post #2





Musafir






Universitatea autonoma din Barcelona a facut un studiu pe tema nucilor si a uleiului de masline si efectul acestora asupra arteriilor. Nuca a castigat! Arteriile raman elastice si astfel se previn si boli cardiace. Deci, cand mancati oricum ceva gras, puneti si cateva nuci pe farfurie (daca se potriveste cu mancarea).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 11 2007, 04:32 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Faina destinata consumului uman va fi fortificata cu acid folic si fier, de la 1 ianuarie 2008, pentru a reduce anemia, arata un proiect de hotarare de guvern, initiat de Ministerul Sanatatii.

Suplimentele adaugate in faina vor determina cresterea pretului la paine cu 0,2 lei noi, anual. Deficitul de acid folic este raspunzator de nasterea unor copii cu defecte congenitale, dar si de cresterea cazurilor de boli cardiovasculare.

In Romania, anemia duce la o scadere a productivitatii muncii, cu pierderi estimate la 265 milioane de dolari pe an, cresteri in costul ingrijirilor de sanatate de 45 milioane de dolari anual si peste 11.000 de decese premature.
mai multe .. aici
..aoleu, cititi si comentariile.. cre'ca o sa ma apuc sa fac paine in casa de acum (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 12 2007, 09:59 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



am o nedumerire: adica cerealele nu sunt sanatoase? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 12 2007, 11:32 PM
Post #5





Musafir






painea alba e nesanatoasa, eu am inteles ca secara, ovaz, grau, fulgi de porumb e f bine sa consumam dimineata cu iaurt, sper sa ma tin de treaba ca am numai cateva saptamani (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 15 2007, 09:06 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



de paine nici nu mai zic..am o foarte mare problema..mananc foarte multa paine tot timpul..cum as putea sa scap de obiceiul asta nesanatos? voi cam ce cantitate de paine consumati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Mar 16 2007, 10:08 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Si eu mancam la varsta ta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ...cam de atunci am trecut usor-usor la paine neagra, e mai satioasa si in consecinta am mancat tot mai putina. Acum mananc 1-2 felii pe zi, chiar si alba, dar nici nu-mi trebuie mai mult. Cateodata nu mananc deloc si nici nu simt.
Poate daca mananci cereale dimineata uiti de paine, iar in restul zilei mancare ce nu "cere" paine langa ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 16 2007, 10:49 AM
Post #8





Musafir






incearca painea neagra te saturi mai repede si e mult mai sanatoasa, pe mine cea alba ma baloneaza

si fulgi de cereale cu iaurt sunt indicati dimineata pe stomacul gol ajuta mult la digestie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 18 2007, 04:05 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



ioanna, 1-2 felii de paine sau deloc!? te invidiez..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) mananc dimineata cererale, dar tot simt nevoia sa mananc multa paine. tu ce mancare consumi ce nu "cere" paine? mie mi-e greata daca nu mananc ceva cu paine..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Mar 18 2007, 05:12 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Supica cu taitei nu cere paine, carnita cu garnitura la fel, paste cu sos, iahnie/fasole batuta, mancare de mazare, de fasole verde ...din astea. Incearca cu muraturi daca ti-e greata, eu as manca numai varza acra si salata de sfecla daca as putea.
Plus ca tine de "vointa" sa zic asa: incet incet am renuntat sa mai consum paine la sosuri, salate de tot felul (boeuf, salata orientala s.a), eventual maioneza din salate "indoita" cu iaurt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:57 AM