IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 11 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> Trucuri la bucatarie, "Secrete" de mare ajutor
Cleo
post Feb 10 2009, 02:38 AM
Post #121


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Multumesc la fel (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Scuze ca vin asa tarziu dar cu evenimentele de astazi nici nu mai stiam pe unde am scris (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Deci cartea este aceasta
scrisa de ''francezul'' James Peterson care este chimist de profesie insa s-a instalat la Paris sa studieze arta culinara. Savoir cusinier- apprendre et maitriser 250 technique et recettes de base.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Feb 10 2009, 12:03 PM
Post #122





Musafir






Multumesc!
Voi incerca s-o gasesc aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 11 2009, 02:51 AM
Post #123


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

continuam: cum se curata crevetii?

- verificam 1-2 creveti sa vedem daca au nisip in intestine daca nu au, nu trebuie curatati
- daca ii mancam cu mana nu trebuie curatata codita
- pt a curata un crevete taiati-l de-a lungul spatelui cu ajutorul un cutitas pt a expune intestinul
- indepartati-l cu ajutorul unui deget sau cu un cutit

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_0173.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_0174.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/IMG_0175.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Feb 21 2009, 08:18 PM
Post #124


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Din lenea specifica a mea de a maruntii usturoiul mi-a venit idea sa-l bag in blenderul vertical intreg am pus sare, piper, ulei de porumb si smantana si l-am pus la treaba. A iesit ca un sos de usturoi tare bun, la sfarsit pt. ca era usturoiul cam piscacios am pus si niste apa minerala. Cre' ca ceva verdeturi mai mergeau da' next time.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 27 2009, 01:30 AM
Post #125


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Cum pregatim o tigaie din fonta pt utilizare

sfatul e valabil si la wok-uri

- tigaia se spala bine cu detergent lichid si multa apa
- se pune in cuptorul foarte fierbinte pt o ora
- se scoate si unge cu untura sau ulei vegetal si pe o parte si pe alta si punand-o pe o folie de aluminiu o mai dam o data la 400F pt inca o ora (materialul se incinge si absoarbe grasimea si creeaza astfel un invelis protector)
- tigaia NU se mai spala niciodata cu apa
- se sterge cu o carpa uscata sau hartie absorbanta
- in eventualitatea in care carpa nu e de ajuns se curata prin frecare cu sare grunjoasa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 30 2009, 04:18 PM
Post #126





Musafir






Hai sa va spun cum fac eu cu ale mele de fonta (ale mele sunt toate emailate pe exterior): spalate cu detergent la inceput, apoi infierbantate pe aragaz, prima data fara grasime, apoi cu ulei (pana se face un fum de-ala de-l tai cu cutitul).
Dupa folosire, daca se poate curat numai cu hartie de bucatarie, dar de multe ori mi se mai prinde una-alta, deci tot cu apa (fara detergent!) spal. Chestia e ca dupa aceea tigaia sa fie stearsa foarte bine si sa fie unsa cu putin ulei. Wok-ul il am de cel putin 7 ani si-i ca nou.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 30 2009, 07:36 PM
Post #127


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



wok-ul e din fonta?
parca v-am mai povestit ce-am patit cu unul din fonta. L-am spalat pan-a transpirat grinda si tot se lua negreala pe servet cand il stergeam. Habar n-aveam ca se arde si alte minuni, ar trebui sa le vanda si ei cu instructiuni de utilizare. Intr-un final din dulapul din bucatarie l-am dus in garaj apoi in strada
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 30 2009, 07:46 PM
Post #128





Musafir






Da, cantareste 5 kile, manca-l-ar mama pe el. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Intr-adevar, mancarea facuta in tigaile astea are gust mai bun. Mie mi-a trebuit ceva pana m-am obisnuit cum sa lucrez cu ele (adica am mai ars mancarea ca se incing cum n-o face nici pe departe o tigaie teflonata), dar acum nu mai vreau fara ele. Numai pestele il fac in de-aia normala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 30 2009, 09:51 PM
Post #129


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



e una dintre chef-ele de la foodtv care spune ca ea nu are aparatura pt ca toaca si amesteca totul la mana pt ca alta miscare nu mai face.

cu tigaia de 5 kile e fitness in toata regula (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

o sa-mi iau si eu o tigaie sau wok din fonta. Am prins curaj (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 12 2009, 06:32 PM
Post #130


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



pt o salata de icre reusita

QUOTE(dr_wise @ Apr 12 2009, 10:38 AM) *
E o smecherie cu icrele astea, in general. Ca sa se prinda, trebuie batute cateva minute cu mixerul, pana incep sa se sparga cateva. Lichidul acela impreuna cu uleiul se combina de minune.
Daca nu au suficient lichid, se adauga putina apa minerala la inceput si se bat asa.
Si inca o smecherie. Trebuie preparate cand au temperatura camerei, nu reci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 11 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 01:51 PM