IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> Trucuri la bucatarie, "Secrete" de mare ajutor
Cleo
post May 19 2009, 06:36 PM
Post #131


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



nu stiu unde sa scriu asa ca scriu aici

ieri navigand incolo-incoace am dat de o reteta de Vegeta homemade. Exista asa numitele uscatoare pt legume si fructe si eu am decis ca-i musai sa am asa ceva. Se usuca mai multe legume se faramiteaza si-avem o pudra de legume fara nici o chimicala (ma rog, am sa uit cele cu care au fost tratate legumele)


http://www.excaliburdehydrator.com/selecting-food-dryer.htm

cam asa arata

(IMG:http://www.newheightsofwellbeing.com.au/images/images_big/excalibur-dehydrator-black.jpg)

(IMG:http://www.vitality4lifeshop.com.au/store/images/food_dryers/food_dehydrator_ezidry_classic_001.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post May 19 2009, 09:43 PM
Post #132


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Ce mistoo ideea cu uscatoarea, mie mi-ar place pt. fructe ca is fan si iarna sufar dupa unele. Da' p-acilea sigur nu se gaseste.
Maica-mea usca cand eram eu copil in bucatarie morcov,patrunjel si telina pe o sfoara, cre' ca merge si la soare vara pe balcon de uscat, acu' la fructe cred ca e mai complicat ca ele oxideaza si se pot strica. Si iarna le baga la ciorba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 20 2009, 01:18 AM
Post #133


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



se gaseste asta

(IMG:http://www.vitality4lifeshop.com.au/store/images/food_dryers/Ultra-1000_lrg.jpg)

cauta cu google ''Ezidri uscator de fructe''
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 21 2009, 06:30 PM
Post #134





Musafir






Cu cat sunt puse mai lejer bunurile pe-o tepusa, cu atat se patrund si se fac mai bine. Deci nu indesati bucatile de carne si legume una intr-alta pe tepusa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 18 2010, 02:51 PM
Post #135


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum sa ai o supa limpede
Daca ai scapat momentul in care trebuia sa aduni spuma facuta de carne in zeama de supa/ciorba, adauga putina apa rece (o cescuta) si spuma se va forma iarasi si vei putea sa o aduni fara probleme.
Dupa ce e fiarta, da-o deoparte de pe foc, scoate legumele/carnea care au fiert in ea si nu misca oala pentru jumatate de ora. Apoi toarna supa incet, fara a balansa oala, intr-un alt recipient curat. Nu o rasturna, ci toarn-o prin scurgere, incet-incet. La fundul oalei in care a fiert vor raminea restuile de carne si legume sfarimate, precum si singele coagulat care nu a putut fi spumat bine.

Cum sa degresezi supa/ciorba/mincarea
Pentru a degresa supa / ciorba / mincarea mult prea grasa, poti folosi doua metode:
1. o lasi sa sa raceasca bine, o dai la frigider si apoi aduni de deasupra cu mina sau cu o lingura grasimea intarita pe care o arunci. In cazul in care e vorba de zeama in care ai fiert carne de pui sau gaina, pastreaza grasimea pentru un pilaf sau pentru a rumeni op garnitura de cartofi, pentru ca mincarurile vor iesi mult mai gustoase.
2. folosesti prosoape de hirtie pentru bucatarie asa: pui incet-incet servetelul de hirtie pe orizontala, peste zeama/sos, astepti putin sa se imbibe cu grasimea in surplus si apoi scoti incet prosopul de hirtie si il arunci. Repetri operatiunea pina crezi ca e ok.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2010, 02:53 PM
Post #136


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum sa ti se lege bine racitura/piftia
Pentru ca raciturile/piftiile sa se lege bine si fara gelatina din comert, foloseste mai multe oase la fiert. Secretul pentru ca raciturile/piftiile sa fie intotdeauna bine inchegate este sa pui multa apa de la inceput in oana inm care fiert, sa le fierbi la foc mic fara capac si in nici un caz sa nu mai adaugi apa pe parcurs.

Cum sa nu ti se lipeasca orezul de garnitura sau orezul din pilaf
Spala bine orezul, pune-l in apa care clocoteste, acopera oala/cratita cu un capac si da la foc mic sau baga-l in cuptor. Nu-l mesteca, doar verifica-l din cind in cind, pentru ca orezul va absorbi toata apa si este posibil sa fie necesar sa mai pui. In acest caz, adauga supa nesarata sau apa, insa clocotite si fara sa mesteci. Chiar daca atunci cind este gata orezul pare inca apos, lasa-l acoperit inca o ora la caldura si toata apa va fi absorbita, orezul raminind frumos si neterciuit chiar daca este vorba de orez pentru risotto sau un soi mai prost.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Aug 27 2012, 02:00 PM
Post #137


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



O metoda interesanta de a separa galbenusurile de albusuri:

http://www.youtube.com/watch?v=Uz2Vnp5ZW4c...player_embedded

This post has been edited by Teocris: Aug 27 2012, 02:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 27 2012, 03:30 PM
Post #138


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dap, e! Insa daca oaule nu sint foarte proaspete - si vreau sa zic extrem de proaspete, faza nu tine. Galbenusul va pocni instant.
Am mai vazut si cana aia cu nas (btw, scirboasa rau ideea) : spargi oul in cana ( cu un chip de om pictat pe ea) si care are un nas pe care curge albusul. Nu as folosi asa ceva nici daca mi-ar da-o gratis, daramite sa mai dau si bani pe ea!

Doamne, de cite ori il vad mi se intorc matele pe dos! Ciiiiiiiiiih!
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/3_4mOZS_1333.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Aug 27 2012, 03:35 PM
Post #139


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
No, pe-asta n-o vazusem (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Chiar ca e scarboasa (IMG:style_emoticons/default/thumbsdown.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 27 2012, 03:52 PM
Post #140


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rau, nu asa! Si cica ar acosta in jur de 20 de dolari! Nici sa ma pici cu ceara!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 11th May 2024 - 05:34 AM