IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Viata din Anii Mei, Jurnalul lui fleurdelis
fortelady
post Oct 4 2007, 02:59 PM
Post #1





Musafir






Spor la scris!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Bacardi_Girl
post Oct 16 2007, 10:59 AM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Daca si la noi ar face oamenii legii asa...ehe! N-ar mai fi atatea femei chinuite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Oct 16 2007, 12:04 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



QUOTE(Bacardi_Girl @ Oct 16 2007, 10:59 AM) *
Daca si la noi ar face oamenii legii asa...ehe! N-ar mai fi atatea femei chinuite.



Da stiu...am trecut si prin Ro prin astfel de experiente...dar asta e o alta poveste!

Acum am constatat ca ma aflu intr-o tara in care dreptatea exista si legea functioneaza...am simtit ca sint om si am niste drepturi care-mi sint respectate. Sigur eram totusi in casa unui strain si nici nu aveam de gind sa ramin acolo dar m-am adunat si am inceput sa-mi fac planuri...o luna de zile nu am stiut nimic de el in timpul asta mi-am vazut linistita de scoala. Invatatul limbii ebraice era pentru mine o relaxare si mi s-a parut atit de frumoasa si usoara incit si profesoara era uimita de rapiditatea cu care progresam...am absolvit ciclul 1 (6 luni de curs intensiv) cu nota maxima si desi nu aveam studii superioare mi s-a propus sa fac si ciclul 2 pentru academicieni...inca sase luni. Si in paralel am primit si un curs de Autocad pentru a-mi putea practica meseria mea de tehnician proiectant...a fost prima data cind am facut cunostinta cu computerul...m-am cam speriat la inceput, pentru ca nu vazusem pina atunci un computer, pentru ca la acest curs erau doar elevi tineri si israelieni (eu aveam 34 de ani si eram emigranta) si nu credeam ca voi face fata dar am absolvit si acest curs printre primii...cit am trait in RO nici nu mi-am dat seama ce-mi poate capul.
Pe de alta parte eram foarte preocupata sa-mi aranjez situatia ca sa-mi pot aduce copilul in Israel si ma gindeam cum sa fac...cind intr-o zi au sunat la usa cei doi politisti care l-au adus si i-au impus sa stea in camera lui si sa nu ma deranjeze pina se rezolva situatia intr-un fel.
Se vede ca l-au educat ei destul de bine ca umbla numai in virful picioarelor ca sa nu ma deranjeze...nici nu simteam cind intra si cind iesea din casa...si nici pistol nu mai avea, dar desigur aici nu era casa mea si eram constienta de asta.
Insa nici nu puteam sa plec fara sa-mi rezolv oficial problema...in acte eram casatorita cu acest om...asa ca i-am cerut sa divortam.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
fortelady   Viata din Anii Mei   Oct 4 2007, 02:59 PM
Maàt  

Reply to this topicStart new topic
9 User(s) are reading this topic (9 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 02:49 AM