IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vechi probleme in cuplu - un motiv de despartire?
kissme
post Aug 6 2008, 09:20 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 6-August 08
Member No.: 4,425



buna am o casnicie de aproape un anisor si alti 3 ani in urma cu sotul meu.in timpul cand eram prieteni am avut mai multe despartiri in care si unul si celalalt si-a facut alte relatii sau mai multe aventuri in cazul lui (diferenta e ca pe mine nu ma intereseaza ce a facut el timp in care noi am fost despartiti si fiecare vroia sa isi refaca suferinta ca sa zic asa).apoi ne-am reintalnit dupa o pauza de aproximativ un an si am hotarat sa ne casatorim .zis si facut dupa trei luni am facut nunta ,stam singuri totul a fost ok cat timp am avut ceva de facut fiecare ne-am zbatut sa ne fie bine pe plan material am si reusit totul e perfect acum daca stau sa ma gandesc ....doar ca in timp ce linnistea se aseaza , razboiul incepe.acum imi reproseaza ca eu am fost cu altcineva si ca nu poate sa uite si ca isi aduce aminte in fiecare seara si ca oricum el simte ca noi chiar daca ne-am casatorit nu o sa fim impreuna, poate vom fi inca o luna , doua dar pana la urma tot ne vom desparti definitiv.mda....interesant ,nici nu ai habar cum ma simt parca s-a rupt ceva in mine acum ca sa fac nici nu ma lasa dar nici nu ma ia nu pot sa imi fac un plan de viitor ,nimic pt ca el maine poate sa imi dea cu sutu si eu am pierdut niste ani si niste sentimente cu toate ca inainte de nunta l-am intrebat daca poate sa treaca peste faptul ca eu am mai fost cu cineva dar si el a fost cu o gramada dar pe mine nu m-a interesat am luat-o logic,si el atunci a zis ca e ok si hai sa o luam de la inceput.nui stiu ce sa zic dar ma simt cam intr-un fel e super greu pt mine si ce ma deranjeaza mai mult e ca nici nu face nimic sa repare ceva si nici macar nu are motive sa se gandeasca la ce a fost pt ca nu i-am dat nico o clipa motive am incercat sa fiu un exemplu dar degeaba.si de vre-o doua ori mi-a zis sa-mi iau bagajele si sa plec la mama pai cum naiba sa plec cand sunt maritata ce fac ii dau si pe ei peste cap numai e ca atunci cand esti iubit cu iubita pleci si vii cand vrei e mult mai complicat.si mi-e greu, plus de asta nu simt ca ii pasa de mine nici macar un pic ,e adevarat ca e mai rece dar parca tot nu simt nimic parca sunt invizibila si nu inteleg de ce, macar daca tot vrea sa divorteze pai sa divorteze o data ca nici asa nu avem cum sa o tinem ,poate el are, ca lui oricum ii este bine, el azi zice ceva eu ma supar si raman asa, ca na, si a doua zi se mira ce am si zice ca sunt nebuna dar nu poti sa arunci cu vorbele in vant ca unele dor chiar rau de tot.am dat vina pe rutina pe aia pe aia dar chiar nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac am incercat pe toate patile dar el tot e nemultumit si ma trateaza ca pe un nimeni ,ce mai e de facut?poate ma ajutati voi cu un sfat intelept .scuze pentru o poveste asa de mare dar nu am incotro.kiss
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2008, 07:32 AM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Am cautat printre randuri, dar fara succes, motivul pentru care v-ati casatorit intr-un mod precipitat, in conditiile in care trecutul arata ca relatia dintre voi era tumultoasa. N-am inteles nici ce simtiti acum, in afara de placerea de a va chinui si nesiguranta sentimentelor (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Prin urmare ma limitez la asta: daca nu veti lucra amandoi la increderea si respectul reciproce, n-aveti nicio sansa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kissme
post Aug 7 2008, 10:15 AM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 6-August 08
Member No.: 4,425



QUOTE(Fanny @ Aug 7 2008, 08:32 AM) *
Am cautat printre randuri, dar fara succes, motivul pentru care v-ati casatorit intr-un mod precipitat, in conditiile in care trecutul arata ca relatia dintre voi era tumultoasa. N-am inteles nici ce simtiti acum, in afara de placerea de a va chinui si nesiguranta sentimentelor (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Prin urmare ma limitez la asta: daca nu veti lucra amandoi la increderea si respectul reciproce, n-aveti nicio sansa.


sincer nu e nici un fel de placere din partea mea sunt destul de impacata cu gandul ca am incercat cam tot ce se putea ca totul sa fie ok nu stiu ce final vom avea cert e ca pe zi ce trece e tot mai greu si ma tot framanta faptul ca pe el nu il intereseaza nimic doar acuza si intoarce spatele iar daca incerc sa vorbesc cu el ori ma ignora total ori daca il intreb ce vrea de la viata zice ca nu stie,daca il intreb daca vrea sa divorteze zice ca da (dar nu face nici un pas pt asta) ca na mai e si orgolios.si tot asa .intr-o cearta mai veche mi-a spus ca s-a insurat cu mine dintr-o greseala iti dai seama cum ma simt eu acum .i-am spus poate nu as mai fi nici eu asa de suparata daca tu macar ai veni cu un iarta-ma sau un simplu imi pare rau,ca nu cer prea mult dar cand toate astea continua sa se intample cum pot sa le uit pe cele vechi si cat pot acumula de cateva zile de la ultima cearta am incercat sa urmaresc ce discutii avem si care cedeaza primul , de cedat bineinteles ca am cedat eu si despre discutii humm te bufneste rasul ....ce mananc ,unde imi sunt pantalonii,pantofii etc,SI CAM ATAT!ma simt groaznicccccccccccccc parca sunt inchisa intr-o cusca si el la fel cred oricum mi-a spus ca nu e fericit cu mine.si acum ma intreb de ce ne-am mai casatorit?de ce ,imi vine sa urlu , sa plec undeva departe si sa ma gandesc dar cum nu pot acum sa las casa si unde sa ma duc la nebuni poate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2008, 10:30 AM
Post #4


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



pai, apropo, de ce te-ai casatorit? mai ales ca aveati un background cu multe suisuri si coborasuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kissme
post Aug 7 2008, 01:11 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 6-August 08
Member No.: 4,425



QUOTE(Fanny @ Aug 7 2008, 11:30 AM) *
pai, apropo, de ce te-ai casatorit? mai ales ca aveati un background cu multe suisuri si coborasuri.


pentru ca ne iubeam si totul era ok plus de asta amandoi ne doream foarte mult o familie nu cred ca am fost chiar asa de nebuni sa ni se para ca ne iubim totusi o casatorie implica multe.si tot timpul cand eram certati si ne intalneam intamplator plecam impreuna si asta a fost unul dintre motivele care ne-a facut sa credem ca suntem facuti unul pentru altul ca altfel ne certam si certati eram nu?pur si simplu parca asa a fost sa fie si cand ne-am impacat inainte de casatorie a inceput sa planga si mi-a spus sa nu il mai las niciodata singur...acum parca a uitat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Aug 7 2008, 02:04 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



intreaba-l daca acum vrea SIGUR sa-l lasi singur...si daca spune DA (nu la nervi!), atunci cu inima sfasiata ai sa stii ce sa faci...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kissme
post Aug 11 2008, 11:37 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 6-August 08
Member No.: 4,425



QUOTE(claudia_electra @ Aug 7 2008, 03:04 PM) *
intreaba-l daca acum vrea SIGUR sa-l lasi singur...si daca spune DA (nu la nervi!), atunci cu inima sfasiata ai sa stii ce sa faci...

sicera sa fiu daca il intreb cand nu suntem certati nu cred ca zice sa divortam el oricum nu ia decizii importante singur probabil o sa insiruie niste acuze la adresa mea sa se scoata el si cam asta e.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 11 2008, 11:52 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rugaminte: Nu dati quota cind raspundeti antevorbitorului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mr.M
post Dec 16 2010, 12:53 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 16-December 10
Member No.: 9,631



Buna ziua . Am vrut sa creez un topic nou , insa cred ca sunt prea nou aici sa am aceste drepturi .

Vreau sa povestesc si eu o problema asemanatoare acestui topic .

Sa incepem povestioara pe care o port cu mine :

Ma numesc M. , am 33 de ani , sunt casatorit de 4 ani , am o fetita de 1 anisor si jumatate si un baiat de 10 ani ( al sotiei din prima casnicie ) . Povestea mea incepe cam asa :
  • Inainte sa imi cunosc actuala sotie , eram un tip foarte activ , foarte nebunatic si "tampit" ...avusesem o relatie stabila cu o fata timp de 3 ani dupa care am avut mai multe relatii "fugitive" . Foloseam mult yahoo messenger unde am si cunoscut-o pe actuala mea sotie . Ne-am intalnit , ne-am placut ...iar dupa 1 an ne-am casatorit . Toate bune si frumoase ... In acesti 4 ani , am facut multe impreuna ....ne-am cumparat 1 apartament in Bucuresti , am schimbat 3 masini , concedii , etc ... Intre timp s-a nascut si fetita noastra D. ... am renuntat la jobul meu ca sa intru eu in crestere copil inlocul ei ... Am rezistat 1 an de zile acasa deoarece incepusem sa imi fac ganduri negre cu fel si fel de probleme legate de sotie ... Am renuntat la un salariu de 1000 euro ca sa stau acasa . Stand acasa faceam toate treburile ce deobicei le fac femeile ( mancare , curatenie , culcat copil , schimbat copil ..etc ) .... Decand s-a nascut fetita si pana in prezent ma lovesc de o problema care ma face sa ma gandesc numai la tampenii ...si anume ... Facem dragoste-sex maxim de 2-3 ori pe luna . Motivul : sunt rupta de oboseala . Si eu muncesc , si voi munciti , insa nu pot sa cred ca veniti de la servici si inloc sa va destindeti in "familie" , alaturi de sot/sotie , veniti acasa si invocati fel si fel de probleme de servici si va neglijati sotul/sotia . Nu stiu voi , dar eu am ajuns la un apogeu . Stau si ma gandesc ca daca de la varsta de 33 de ani am ajuns sa fac dragoste cu sotia mea doar de 2-3 ori pe luna , oare la 40-50 de ani de cate ori o facem ?

  • Sincer cateodata ma gandesc sa renunt la acest mariaj si sa imi refac viata alaturi de o femeie mai iubitoare , mai tandra si nu doar sa vina acasa si sa urle sau sa stea sa se uite la telenovela pana la 9:30 apoi sa adoarma in secunda 2 .
As avea multe de povestit si poate am sa povestesc intr-o zi , insa cred ca uneori , noi barbatii , suntem mai "prosti" decat femeile , ori iubim prea mult si nu ne dam seama ca suntem "prosti" .

Va doresc o zi buna tuturor si sigur vom mai dezbate si alte subiecte impreuna .

P.S. Ma bucur ca ma aflu printre voi ca si membru al acestui forum . (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 16 2010, 02:47 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Draga Mr. M, in primul rind, bine ai venit la noi! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) Sedere cit mai lunga si mai placuta si la cit mai multe prietenii virtuale. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In al doilea rind... E greu de dat un verdict in problema ta.

Faptul ca adoarme imediat e semn ca e , intr-devar, obosita. Iar faptul ca se uita la telenovele - cu atit mai mult cu cit inainte nu se uita la acest gen de programe tv - arata ca oboseala e mai mult psihica.
Sfatul meu e sa faceti tot ce puteti, sa lasati juniorii pe la bunici citeva zile si sa evadati, doar voi doi, undeva. Cel mai bine ar fi sa mergeti intr-un loc unde ati mai fost si v-ati simtit foarte bine, de unde aveti amintiri placute. Daca nu exista un asemenea loc, oricare e potrivit. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th May 2024 - 07:59 AM