IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cit de des mergem la biserica
Philia
post Aug 16 2007, 05:42 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



si un pic off topic...
mie foarte putini preoti mi se par preoti adevarati si de aia nici nu imi place sa merg la toate bisericile!
in schimb,la o manastire merg cu cea mai draga inima...mi se pare ca oamenii aceia,calugarii,chiar au un suflet pur si sunt plini de intelepciune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 16 2007, 05:57 PM
Post #12





Musafir






Si eu merg rar si nu simt ca-mi lipseste ceva.
N-am intalnit pana acum vreun preot, biserica, manastire care sa ma faca sa vreau sa merg des la ei. Si nici pe cineva care prin mersul la biserica sa fi devenit mai bun, mai omenos, mai iubitor.

Nu stiu, poate mi se trage din copilarie, cand, vrei, nu vrei, bea Grigore aghiazma, trebuia sa merg cu bunica la biserica. Mentionez ca sunt catolica, deci bancute erau, slujba dura o ora jumate, dar m-am plictisit intotdeauna. Se vorbeau vorbe de neinteles pentru un copil, iar cand bunica vroia sa-mi povesteasca despre ce s-a vorbit acolo, ma feream ca de nu stiu ce, sa mai pierd inca o data timp pretios de jucat? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
La noi se facea si pe vremuri ceva "scoala bisericeasca", inainte de prima impartasanie si de mir. Am absolvit-o si pe aia, dar a fost intotdeauna ceva ce trebuie facut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 16 2007, 06:13 PM
Post #13





Musafir






Eu gandesc asa: la mine prezenta mea la biserica vine dintr-o fascinatie pentru contemplare si nu imi prea pasa de ce cred oamenii daca sunt sau nu religioasa, daca imi fac zeci de cruci si matanii cand trec cu autobuzul prin fata catedralei sau daca merg la slujbe frecvent; nu ravnesc simpatii etice din partea celor care descompun biserica in falsitate si adevar. Unii pot merge sa se umple de teroare sub incidenta faptelor lor, cautand mantuiri miraculoase, altii salasuiesc sau marturisesc de propria rusine, altii manati de abandonul in fata durerii, amaraciunii, dispretului, furiei neputincioase, tristetii mute sau, de ce nu, bucuriei implinite. Cred pana la urma ca Biserica reprezinta pentru fiecare ceea ce este el insusi. Ma intreb daca realizam intotdeauna ca prezenta noastra la biserica ne reflecta pe noi insine si nu un dumnezeu, un preot, o slujba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Aug 16 2007, 11:53 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Si eu merg destul de rar la biserica, insa pun in rugaciunile mele multa credinta si speranta.
Nu-mi plac oamenii care fac din mersul la biserica o activitate (un "must do") de duminica dimineata, si dupa ce ies din casa Domnului uita tot si-si reiau vechile obiceiuri/naravuri...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 17 2007, 12:31 AM
Post #15


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Poke si eu prefer Manastirile, parca e alta lume, unica, pura, fara toate framantarile materiale alei restului lumii, acolo parca gasesc esenta vietii .. eu merg la Biserica pentru ca ma linisteste, ma umple de un sentiment unic pe care nu-l regasesc in absolut nimic altceva (un amestec de dragoste, bunatate, liniste si pe care ma straduiesc sa-l pastrez cat mai mult intact), e cea mai mare bucurie sa merg cat de des posibil. Si mie imi mai fuge gandul la diverse probleme in timpul slujbei dar nu e asa mare problema, e important ca sunt acolo macar.
La fel si eu am intalnit destui preoti 'nepotriviti', nici nu stiu cum sa-i numesc, n-am mai mers la Biserica respectiva dar am continuat sa caut, nu renunt asa usor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Eu sincer nu-mi imaginez viata fara Dumnezeu si tot ceea ce inseamna el, religia, nimic n-ar mai avea nici un sens ..
Walpu de ce chestii complicate vorbesti tu acolo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , Dumnezeu inseamna dragoste, bunatate, iertare.. pentru mine e mult mai simplu, eu cel putin asa simt..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 17 2007, 12:46 AM
Post #16





Musafir






Pai nu e complicat deloc, bebe; iar eu vorbesc despre mersul la biserica, nu despre Dumnezeu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Biserica reprezinta parte din mine in masura in care accept sa-mi fiu spectator al propriilor mele senzatii la confluenta spiritului meu cu ea. Desi constat uneori ce zicea Oscar Wilde ca "intre mine si viata exista mereu o ceata de cuvinte", asta mi-s eu si asta e minunata si nedeterminata irealitate in care traiesc. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 17 2007, 11:21 AM
Post #17





Musafir






QUOTE(bebe_maria @ Aug 16 2007, 07:41 PM) *
Kary dar tu pari a vedea mersul la Biserica ca ceva separat de dragostea pt Dumnezeu, de crediinta, ca pe o obligatie (sau traditie cum ai zis tu) .. poate identifici Biserica cu preotii cu mai putin har (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si sa stii ca nu e asa.. sunt si ei oameni ca si noi, poate chiar sunt si mai ispititi tocmai pentru ca sunt preoti si trebuie sa fie un exemplu pentru ceilalti (si uite ca merge f bine asta, se indeparteaza lumea de Biserica din cauza unui preot mai slab daca pot sa-l numesc asa). Insa nu renunta la mersul la Biserica din cauza unui om, daca vrei mergi cand nu e nimeni, doar tu si Dumnezeu, mersul la Biserica este esential pentru a pastra adevarata legatura cu Dumnezeu. Pupici.


Nu vad mersul la Biserica ca pe ceva rau,din contra stiu oameni care s-au apropiat de Dumnezeu asa.Am spus doar ca vizitarea Bisericii nu face neaparat din tine un om mai bun si ca nu trebuie sa tinem strict legata credinta de Biserica.Traditia nu este o obligatie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Chiar tu ai spus ca uneori te detasezi de ascultarea rugaciunii si te gandesti la ale tale probleme,pentru tine este important sa te afli in acel loc,in Biserica...pentru mine este mai important sa ma simt aproape de "Dumnezeu" prin fapte si ganduri bune...

Merg si eu la Biserica chiar daca foarte rar si recunosc ca nu o fac pentru a asculta predicile preotului ci pentru linistirea sufletului meu si asta nu pentru ca ii consider fara har... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 18 2007, 01:38 AM
Post #18


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Mersul la Biserica nu este o traditie, e un mod de a te apropia de Dumnezeu, dupa cum am spus Biserica este casa Lui, este o posibilitate de a te canaliza pe cele sfinte, de aduna energie (in Biserici campul energetic este foarte bogat), de a te purifica, de a-ti umple inima cu energie divina. Nu, mersul la Biserica nesustinut de alte fapte bune, de o inima deschisa, de o punere in practica a ceea ce inveti acolo nu inseamna garantia mantuirii dar pentru un om iubitor, bun, deschis catre semenii sai, un om care incearca sa-si traiasca viata cobform invataturilor crestine mersul la Biserica intareste si-l ajuta/indruma in misiunea sa.
Biserica, Dumnezeu, credinta sunt totuna insa nu confundati oamenii care ar trebui sa reprezinte Biserica cu ea insasi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 18 2007, 11:45 AM
Post #19





Musafir






QUOTE(bebe_maria @ Aug 18 2007, 03:38 AM) *
de aduna energie (in Biserici campul energetic este foarte bogat), de a te purifica, de a-ti umple inima cu energie divina.



Biserica nu are legatura cu miscarea New Age!

In crestinism nu exista referinte la energie (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 19 2007, 09:49 PM
Post #20


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



ne povestea un neamtz ca a fost la o manastire din apropierea orasului. popa s-a bucurat, l-a intampinat si i-a pove cate ceva despre actuala manastire. hram, ctitor etc. si dupa asta a inceput sa intrebe daca nu il pot ajuta nemtii sa ridice alta biserica pe nush ce deal.. si din punctul ala cica numai de lipsa banilor a vorbit.. si cat de greu e in manastrirea lor..
ceea ce nu mi se pare foarte frumos.
gata OFF topicul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:46 PM