IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vise
blondina
post Feb 13 2006, 02:29 AM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Visele,sau transmisiunile onirice,fac parte,cred,din viata fiecaruia dintre noi.Unele dintre vise sunt vise organice,adica vise care sunt dirijate de subconstient,prin  acumularea tensiunii din timpul zilei,si altele sunt premonitorii,adica vise care transmit mesaje.Numai visele premonitorii pot fi talmacite.Visul poate fi un avertisment, o sansa, un contact cu o latura greu de atins a personalitatii tale.
Sa incercam sa descifram impreuna visele.Dar inainte de asta nu trebuie sa uitam faptul ca interpretarile viselor nu au intotdeauna un sens fix.Ele se pot modifica,pot evolua,pot capata noi sensuri in functie de diversi factori exteriori.De exemplu un simbol poate avea sensuri diferite în culturi diferite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 13 2006, 09:01 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Pai, azi noapte am visat ca a murit cineva ffff drag inimii mele.  :'(  Uh, am avut o senzatie, de nu am cuvinte, m-am si trezit din somn, f speriata.  :(  Aaa, si am visat in culori, daca are vreo importanta.  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 13 2006, 10:25 AM
Post #3


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Care e faza cu visatul in culori ca eu nu stiu ??? Si cine se ocupa cu rastalmacitul? Ca as avea si eu o framantare :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 13 2006, 10:30 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Tits, nu stiu nici eu sigur, dar cica, oamenii normali la cap viseaza alb negru, iar the rest of us, in culori.  ???  ori invers...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Feb 13 2006, 10:35 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



:hohote: , asa ne-a zis si noua mai demult un prof la curs, dar inclin sa cred ca e ceva de genul...cei care nu-si amintesc visele de obicei nu isi amintesc nici culorile, deci presupun automat ca sunt alb-negru.
Si eu una visez mult si colorat  :D, nu stiu care sunt mai normali.
Si un comentariu: se pare ca femeile viseaza mai mult in culori  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 13 2006, 10:54 AM
Post #6


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



trebuie sa vina cineva mai in tema sa ne lamureasca :-X
De fapt nu stiu daca vreau neaparat sa fiu lamurita :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Feb 13 2006, 10:56 AM
Post #7


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



huh, culori, alb-negru? eu intotdeauna am visat in culori (oare... chiar nu imi aduc aminte, insa am un puternic sentiment ca asa este)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 13 2006, 01:40 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Am si eu o problema...visez de cateva zile umbrele...ultima mi-am luat-o duminica noapte de la Romana, m-a costat 65 de mii si era alba. :D

Shtie careva ce inseamna? ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 13 2006, 07:05 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Deci sa va scot din ceata in legatura cu visele in culori si visele in alb-negru.Se pare ca toti visam alb-negru,dar dupa ce ne trezim cand reconstituim visul, automat,in mod inconstient, il reconstituim in culori.Creierul nostru reda detaliile in culori.
Ce framantare ai titsicule? :fluierat:
Apropo carrie,din popor se zice ca atunci cand visezi ca moare cineva(exceptand situatia in care persoana respectiva este bolnava) inseamna ca i-a murit moartea. ;)
catalina eu stiu cate ceva despre posibilele semnificatii ale umbrelei.De exemplu umbrela ar putea insemna o sansa,care se va ivi la un moment dat,dar care poate disparea la fel de repede cum a aparut.Mai poate insemna scaparea de unele necazuri sau vorbe rele (umbrela te apara de picaturile de ploaie,in cazul de fata 'vorbe').Daca visezi ca ti-ai pierdut umbrela inseamna ca ramai singur in fata unor vorbe rele(cearta,calomnie).Daca visezi ca vantul iti intoarce umbrela pe dos,cum se intampla de obicei cand vantul bate puternic, inseamna saracie,sau ca vei ramane fara loc de munca.
Depinde in ce context ai visat umbrele. ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 13 2006, 11:56 PM
Post #10


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu am visat un copil in .. culori?  :o .. adica ii apareau mai multe culori pe fatza, cand verde, cand galben, cand roz.. samd.. si ma gandeam.. ma ce copil frumos :o (copil e rau sa visezi, dar asta era colorat si azi mi s-a indeplinit o dorinta, deci...)
si am visat si prajitura cu frisca albaaaaaaaaaaaaaaa -> si am luat un examen cu 10  :hainoroc:

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 01:41 PM