IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Noi cum protejam natura?, Prevenire, reciclare...gunoiul nostru cel de toate zilele
Meg
post Aug 31 2007, 11:53 PM
Post #21


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu iau pungi; de obicei nu le umplu pana la epuizare ca nu de multe ori mi s-a intamplat sa raman cu toate'n drum. si nu e chiar placut, really! pungile se arunca apoi.
nu mi-a convenit sa platesc fiecare punga, fie ea cat de ieftina. de exemplu era 0.03 E cea mai mica si vedeai prin ea; trebuia sa pui in 2 de alea ca sa tina.. mai erau la 0.30, 0.60, 1, 2.. asta prin hypermarketuri. am luat odata una mai mare si am folosit-o pe aia. in rest, nu-mi place sa plec cu pungi de acasa. aici n-am facut asta niciodata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
cat despre cei din afara.. hm, am vrut si eu sa ma abtin.. am mai pove eu cum aruncau nemtii gunoaiele pe unde apucau. in anglia, in fata palatului reginei, la fel, mizerie.. nu ma asteptam, mai ales acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 1 2007, 07:38 AM
Post #22


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



te-ai gandit ca exista turistii si influenta lor nefasta?

iar pungile se arunca, clar, suna simplu, dar nu sunt nici biodegradabile, nici reciclabile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 1 2007, 11:34 AM
Post #23





Musafir






clau, pungile sunt reciclabile (se spala, se sfarama, se impart prin ventilatie in cele cu densitate mica si cele cu densitate mare, se granuleaza si se refoloseste materia asta prima. Rezulta tot pungi, de-alea gri sau negre). Numai ca si gunoiul de pungi e scump pentru ca polietilena asta e de-o calitate buna, aproape la fel de scump ca materia prima originala.
(Fata stie ca tatal ei a lucrat in tara la o fabrica de mase plastice si aici la o firma de reciclare a plasticului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 4 2007, 08:41 PM
Post #24


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Multumesc mult, Kalua, am mai citit si eu un pic cu ocazia asta (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) .

Inteleg ca sunt reciclabile numai unele dintre ele, dar trebuie duse la centre speciale de colectare (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) . Asa, in gunoiul normal aruncat in pamant, nu se degradeaza decat in 200 de ani. Dar eu una nu stiu unde se colecteaza asa ceva, nici in Olanda, nici in Belgia (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) . La voi exista?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Sep 4 2007, 08:43 PM
Post #25





Musafir






pai teoretic ar trebui sa fie depuse cu deseurile de plastic (asa numitele PET-uri)
nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 4 2007, 08:48 PM
Post #26





Musafir






La noi nu exista locuri de recoltare numai a plasticului. In sacul galben se pune plastic si metal, astea sunt selectate pe caprarii la firme specializate pe asa ceva. Exista o intreaga industrie a gunoiului, mult mai mult decat se vede la suprafata. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 5 2007, 08:50 AM
Post #27


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Daca n-ar fi atat de murdar, mai ca mi-as face si eu un asa business (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) .

La noi scrie ca nu ai voie sa pui la plastic decat sticle si anumite cutii, nu si pungi. Oricum nu e clar defel, lumea pune verzi si uscate acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Sep 12 2007, 07:02 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



M-am intalnit cu un prieten si mi-a intins un pliant micut. O hartie impaturita in doua. Nu, nu era una din miile de reclame la calculatoare ori mezeluri si nu, nu mi se promitea ca o sa ma imbogatesc peste noapte. Era un apel insa la bun simt, bun simt civic daca vreti, sau doar bun simt fata de mine si lumea in care traiesc. Am aflat astfel despre un proiect initiat de doua fete, un proiect de reciclare a hartiei. Mai exact, colecteaza hartia ( folosita deja ; trebuie doar sa va cumparati la birou un recipient suficient de mare in care sa fie aruncata doar hartia ), o duc la centrele de reciclare iar cu banii obtinuti cumpara puieti ( de 3 ani ) pe care umreaza din toamna aceasta incepand ( toamna si primavara numai ) sa ii planteze cu ajutorul voluntarilor. Au fost deja cumparati 700 de puieti care asteapta sa fie plantati ; s-a vorbit inclusiv cu primaria despre soiul copacilor si locurile unde e permisa plantarea. M-am inscris si eu in acest proiect si sper sa dau o mana de ajutor atat transmitand informatii cat mai multor oameni despre acest proiect cat si plantand efectiv atunci cand va fi cazul. M-a insufletit ideea si credeti-ma ca scriu cu emotie mesajul asta fiindca imi doresc sa fie cat mai multa lume receptiva. Trebuie sa specific ca deocamdata, din lipsa de fonduri, raza de actiune este numai in Bucuresti. Asadar, la modul practic , fac acum si eu la randul meu apel, in deosebi celor care locuiesc in Bucuresti. Puteti ajuta si ca persoana juridica dar si ca persoana fizica , macar dand vestea mai departe, macar dand un telefon sa vedeti ce si cum. E un mod de a petrece timpul liber si de a nu sta cu mainile in san. Daca tot v-am ametit atata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , va las si site-ul lor poate aveti ragaz sa il cititi din scoarta in scoarta , macar pentru ca va rog eu frumos (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)

www.copaculdehartie.ro

Veti gasi acolo inclusiv adresele unor centre de reciclare, poata va ajuta. Daca mai lucreaza cineva ca voluntar sau mai stitit si astfel de proiecte, shoot (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Macar sa fim informati.

Merci Diana ca mi-ai permis sa postez site-ul (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 12 2007, 07:11 PM
Post #29


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



BRAVO, stiam si eu de initiativa si ii doresc viata lunga, macar pana se sinchiseste guvernul sa infiinteze locuri de colectare a hartiei care sa fie accesibile tuturor.

(IMG:style_emoticons/default/floricele.gif) (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Sep 12 2007, 07:13 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Laryssa,foarte buna mi se pare ideea.
Am pus ceea ce ai scris tu aici si pe un alt forum,sper sa nu te deranjeze,insa mesajul tau a fost scris din inima si eu nu as fi putut sa explic atat de bine ceea ce ai descris tu.
Anunta-ma daca te deranjeaza cumva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:53 PM