IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Educatie cu scotch pe gura?, Cind profesorii isi depasesc atributiunile...
Diana.
post Oct 31 2006, 09:59 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Educatoarea acuzată că lipea scotch pe gură copiilor, anchetată
Anchetă la grădiniţa numărul 4, din Bucureşti. Una dintre educatoare îşi aşteaptă sancţiunea, după ce a fost acuzată că teroriza copiii gălăgioşi şi le lipea scoci pe gură.

sursa:ProTV.ro

Istoric:
A lipit gura unei fetite cu banda adeziva
29 Noiembrie 2003

O educatoare din Tirgu Secuiesc a lipit cu banda adeziva gura unei fetite de cinci ani, enervata ca aceasta nu tacea. Parintii copilului au semnalat cazul Inspectoratului Scolar abia dupa citeva saptamini, timp in care copilul a fost torturat psihic de educatoare, conform afirmatiilor acestora.
Potrivit tatalui fetitei, educatoarea Kovacs Tunde, de la Gradinita ?Benedek Elek? din Tirgu Secuiesc, a pedepsit-o pe aceasta pentru ca vorbea tot timpul, transmite Mediafax. Inspectorul-sef al Inspectoratului Scolar Judetean Covasna, Kerestely Irma, a declarat, vineri, ca pina acum nu s-a aflat despre acest caz fiindca parintii fetitei nu au dorit initial sa semnaleze incidentul.
Dupa citeva saptamini, insa, acestia au depus la inspectorat o plingere impotriva educatoarei. Tatal copilului afirma ca a asteptat ca educatoarea sa-si ceara scuze, dar in aceasta perioada Kovacs Tunde a supus copilul unei torturi psihice, umilindu-l cu expresii de genul: ?Esti prost ca si mama ta?.

sursa: arhiva EzZ.ro

Ce ne facem ?


Sint de acord ca cei mici sint uneori adevarate catastrofe... insa bre, cu leucoplast pe gura...mi se pare prea mult. Si daca ar permite statul roman si finantele sa nu fie grupe de multi copii, ar fi si rezultate mai bune, si copii mai cuminti, si educatoare mai calme... si nu cu nervii-n batista.

Intrebarea care se ridica este cum ajung asemenea oameni in sistemul de educatie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Nov 1 2006, 09:43 AM
Post #2





Musafir






dia, eu am vazut la tv la stiri reportajul cu pricina iar educatoarei in cauza i se citea seninatatea pe chip cand povestea metoda aplicata, bonus si baietelul ei care era la aceeasi gradinita a beneficiat de acelasi tratament.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Nov 1 2006, 06:11 PM
Post #3


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Din păcate ajung, Diana, fiindcă pentru ei este vorba de a câştiga bani dintr-o meserie ca oricare alta. Autorităţile trec multe cu vederea, fiindcă specialiştii în domeniu nu se prea înghesuie la balamuc zilnic pentru bani puţini. Aşa se face că o meserie absolut respectabilă, aceea de formator de caractere, devine o bişniţă grotescă.
Orice părinte ar trebui să-şi încurajeze copilul să povestească tot ce experimentează înafara casei. Altfel, abuzurile sunt aproape imposibil de depistat, iar urmările sunt înfiorătoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Nov 1 2006, 08:08 PM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Prezent si eu ca reprezentat al acestei nobile meserii...
Ce sa zic?Dore are dreptate...aceasta e urmarea infiintarii diverselor colegii de institutori care au scos educatoare si invatatoare pe banda....mai e fuga tinerilor capabili din sistemul de invatamant datorita salarizarii necorespunzatoare (fac o paranteza si sa nu vina cineva sa ma intrebe "Dar cu vacantele cum e!?" ca o s aimi sara tansara o mie de metrii in sus...).
Domnii de sus de la Minister trebuie sa inteleaga faptul ca nu e suficient sa scoti educatoare pe banda pentru ca puiutii astia mici nici nu sunt inca bine desprinsi de imbratisarea mamei....e nevoie de har.Si e normal ca apar descreierate din astea cu idei "creative" si poti sa le faci o gramada de teste psiho ca din alea nu o sa reiese niciodata ca un anumit individ o sa puna banda adeziva pe gurita unui copil.
Ce sa zic?Parerea mea e ca invatamantul se duce pe rapa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 1 2006, 11:11 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mare e gradina DOmnului .. si ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 5 2006, 03:56 AM
Post #6





Musafir






fiu-meu cel mare a prins o buna parte din gradinita in Romania, si avea educatoare "cu har" si cu experienta. strigau la ei, de nu-i adevarat.
la scurt timp de la plecarea din tara, l-am intrebat unde-i place mai mult la gradinita: in Romania, sau unde suntem acum?
desi nu intelegea limba, mi-a spus ca de educatoarea asta ii place mai mult, pentru ca nu striga niciodata la copii... no comment!
aici, am incercat sa tinem contactul cu limba romana, asa ca i-am dus la scoala romaneasca, sambata, aprox. 3 ani. NU mai vor sa mearga nici unul. motivul: striga profesoara la ei! mentionez ca nu este vreo tinerica, este aproximativ de varsta mea, deci a prins cel putin intrarea in facultate pe vremea cand erau doar facultatile adevarate.
cred totusi ca metodele educationale ar trebui un pic schimbate in Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Nov 5 2006, 09:35 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Of, eu cand aud de invatamantul din Romania imi vine sa-mi iau campii! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif) De altfel am fugit de acolo cat ce-am putut.
Pentru mine, ca adult, au fost traumatizante unele dintre chestiile pe care le-am vazut pe acolo, darmite pentru bietii copii. Tonul ridicat, insultele, chiar bataia sunt chestii la ordinea zilei la profesori in relatiile lor cu elevii. Ce nu vor cu nici un chip multi profesori de la noi sa invete este ca elevii nu reprezinta obiectul educatiei pe care le-o administreaza profesorii la discretia lor exclusiva, ci parteneri, deci participanti constienti.
Cred ca cel mai mult ma infurie declaratia "Elevii de azi nu mai au nici un respect pentru scoala si pentru profesorii lor". De parca elevii ar trebui sa se nasca asa, cu respectul gata format!...
Greu subiect, zau.
Cadrele didactice nu fac de fapt decat sa reflecte aceeasi lipsa de bunavointa, intelegere si respect pentru altii, si poate acelasi tupeu si aceeasi lipsa de stapanire de sine in relatiile sociale pe care le afisam noi toti. Si, fie-mi iertata indrazneala, au serioase lacune si la capitolul psihologie. Si nici nu poate fi vorba de dascali cu vocatie, cata vreme invatamantul este ultima dintre optiunile profesionale ale tinerilor de calitate, in mare parte din cauza conditiilor pe care le ofera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Nov 5 2006, 01:45 PM
Post #8


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Leea la varsta prescolara(si nu numai) colaborarea gradinita-failie este foarte importanta...acei "7 ani de acasa".Din pacate in ultima vreme observ tot mai multe carente in directia aceasta.
Sunt suparata pe toata nebunia din invatamant dar haieti sa privim lucrurile obiectiv si cu maturitate.
Sunt parinti care isi abandoneaza copiii in fata calculatorului pentru ca simplu,cei mici stau linistiti.Mai sunt cazuri in care cei mici isi injura bunicii iar acestia ii privesc cu ingaduinta fara sa le atraga atentia.

Sa nu uitam insa ca exista si dascali de exceptie care isi pun sufletul in tot ceea ce fac.Din pacate evolutia sociala a dat totul peste cap.Sa dam vina pe dascali?Nu cred.Am mai discutat cu fostii mei profesori care acum sunt aproape de varsta persionarii.Multa descumpanire si tristete "Generatiile noi nu mai sunt ca voi!"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ATB
post Nov 6 2006, 05:47 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 34
Joined: 1-November 06
From: CGA
Member No.: 669



Mama mea a fost profesoara ani de zile (acum este o tinara pensionara), plus directoare de scoala. Tin minte ca o cautau foarte multi studenti (mama preda doar la clasele a-VII-a si a-VIII-a) dupa ani de zile, treceau sa o mai vada, sa-i spune ce eu facut etc. Bine, mama este o persoana deosebita, si a stiut cum sa se impuna (fara batai, jigniri), pur si simplu este un bun psiholog. Mereu imi spune ca nu exista copii rai, ci doar copii stricati de parinti. Asa cum spunea si Ariana, nu cred ca este normal sa-ti abandonezi copilul in fata computerului sau sa-i cumperi ultimul tip de celular si sa-ti imaginezi ca datoria de parinte s-a terminat, si restul trebuie rezolvat de profesori (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif) .
Despre scoala din Canada (primara si liceul), am auzit numai povestiri de "groaza", adica scoala nu se face deloc. Unii dintre prietenii nostri si-au dat copii la scoli private, deoarece cele publice sint la pamint (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 7 2006, 04:11 PM
Post #10


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Ari, degeaba exista UN profesor la clasa care se comporta asa cum ar trebui. degeaba am avut eu profa de engleza si romana super. la mate tot prastie am fost fara pregatire (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:18 PM