IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Unde, de ce si cum uscam rufele, Topic de ajutor reciproc
Diana.
post Nov 23 2008, 01:07 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ladies, de cind cu artrita asta, mie imi e foarte greu sa pun rufele la uscat.
Trebuie sa ma urc pe un scaun in balcon si chestia asta nu imi suride deloc pentru ca genunchii si gleznele mele au devenit extrem de nesigure.
Aseara insa mi-a venit o idee: sa le pun pe umerase si apoi umerasele sa le agat de sirma de rufe...
Rezultat: Hainele se usuca drept, calcatul va fi o placere pentru ca a disparut sifonarea specifica.
Unele arata chiar gata calcate. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) In plus pot sa pun mai multe la uscat, pentru ca incap mult mai multe. (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)
Imi place sa usuc rufele in balcon pentru ca atunci cind sint uscate miros a "curat".
Voi ce metode de uscare a rufelor aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 23 2008, 02:32 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Pentru uscatul bluzitelor, rochiilor si a camasilor, folosesc si eu aceiasi metoda: umerasul! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) O solutie foarte utila si ergonomica, as zice. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Iarna profit de caldura centralizata si usuc tot ce e mic, rapid, pe calorifer.
In privinta articolelor mai mari, lenjerii de pat, prosoape etc., apelez la uscatoria blocului. Pe etajul meu n-avem chei de acces decat o vecina si eu, asa ca ne-am impartit-o in mod egal: ea, inceputul saptamanii, eu finalul. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Nov 23 2008, 03:37 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Si eu tot pe umerase le usuc. In casa, pentru ca in balcon e prea mult praf care se depune pe ele. Lenjeriile de pat si prosoapele le urc pe usi tot in casa. E mai greu din cauza artritei, dar reusesc dintr-o aruncatura sa le arunc acolo (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si pe urma le asez ca sa se usuce frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Nov 23 2008, 03:57 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Eu le usuc pe umeras, cele mai sensibile, iar celelalte, simplu pe sarma.
Am vazut la maica-mea ca sunt bune si uscatoarele alea care se pliaza. Si au si o suprafata destul de mare de intindre-20-22 de m.

Dar de ce se intituleaza topicul "Unde, DE CE si cum uscam rufele?" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 23 2008, 04:08 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Pentru ca trebuie sa si explicam de ce apelam la vreo metoda, in defavoarea alteia. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu am incercat sistemul de care spui tu, la mare, in Croatia. Apartamentul in care am stat avea vedere la sosea, astfel incat nu se punea problema sa stam cu lucrurile atarnate in geam. Pus ca avea o terasa frumusica, pe care ne luam cafeaua. Prin urmare, intr-un colt, plasam atarnatoare respectiva. Mi-a luat catva timp pana sa invat s-o folosesc la intreaga capacitate. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Nov 23 2008, 04:11 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Eu interpretasem altfel "de ce-ul" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ai dreptate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Nov 23 2008, 04:16 PM
Post #7





Musafir






Iarna sau cand ploua folosesc asa ceva :

(IMG:http://i76.photobucket.com/albums/j6/kary_pink/STENDINO.jpg)

Este foarte util si il poti muta dupa chef si vreme din balcon in casa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 23 2008, 04:33 PM
Post #8





Musafir






Si eu am tot un uscator ca cel prezentat de Kary pe blacon. Metoda cu umerasele o folosesc si eu, pentru tricourile/bluzele/rochiile mai finutze si pretentioase si e f bine ca vorba lui Maat se usuca gata calcate iar eu detest sa calc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Mie lenjeria de pat mi-e lene sa o duc in uscatoria blocului asa ca cearsaful il impatura in doua si tot pe uscator il pun. Eu cu plapuma nu ma acopar deci plic de plapuma n-am.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Nov 23 2008, 05:22 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Angel deci tu dormi si iarna descoperita??!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Nov 23 2008, 05:30 PM
Post #10





Musafir






Inainte le uscam pe sarma pe balcon, dar de cand mi-am luat uscator am scapat de grja intinsului. Usuc absolut tot la el: de la lenjerie de corp delicata pana la prosoape etc. Nu mi se pare sa prinda vreun miros, ba chiar sunt destul de parfumate. Daca le intind dupa ce le-am scos din uscator, unele nu mai au nevoie de calcat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:33 PM