IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Perle de la Bacalaureat
Diana.
post Jul 8 2014, 02:41 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



2014
Examenul de Bacalaureat este în fiecare an un izvor nesecat de perle, iar un profesor care a verificat lucrările din Republica Moldova la proba de Biologie le-a adunat și le-a transmis site-ului Pro Tv Chișinău, citat de adevarul.ro.

„Amfibiile şi reptilele fac parte din Rectul Animal."
„Amfibiile se aseamană cu reptilele pentru că ambele iubesc, se înmulţesc."
„Calculoza renală apare de la efortul mintal." „Calculoza renală apare de la relaţii sexuale impuse."
„Calculoza renală apare doar cu vârsta. În legendă este vorba despre un tânăr, dar nu cred ca este posibil. Cei ce au facut testul au glumit?"
„Sunt trei cauze a calculozei renale: Grija – dacă nu o repari, duce la impotenţă Rărunchii bolnaj Sălile – în cazul acesta poate ajuta doar masajul."
„Nici într-un caz după alimentaţie nu trebuie de facut efort fizic, e nevoie să se odihnească mâncarea."
„Să nu folosim mezeluri, căci grosul va fi foarte gros."
„Tuberculoza poate fi tratata cu medicamente de unică folosinţă."
„Metoda de profilaxie a organismului – de evitat plimbarile dese la spital."
„Profilaxia tuberculozei – de a proteja corpul în timpul contactului sexual."
„Porumbul este planta anală."
„Cromozomii se ţin de pielea omului, când asudă ei ies, când se răceşte intră, şi atunci e durere mare."
„Hormonii sunt substanţe biologice ce asigură să faci sex."
„Rudimente la om – mâinile şi degetele."
„Stres numim când avem senzaţia de defecaţie."
„Rog să nu atrageţi atenţia la nebuniile mele şi acordaţi-mi o şansă, vreau să intru la Academia de Poliţie."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Jul 22 2014, 09:16 AM
Post #2


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Unele sunt de rasu'-plansu'! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

"Rolul verbelor la imperfect e sa intelegem ca autorul era la inceput si nu scria chiar grozav. Mai tarziu in opera artistica criticii au observat ca totul a devenit perfect, mai ales verbele", cam asa arata viziunea despre viata a unui elev, care ne explica practic "evolutia" verbului."

"O secventa temporala este cand omul se uita la ceas. Daca se uita la o harta era o secventa spatiala si daca punea o muzica era o secventa auditiva."

"O expresie moderna cu cuvantul "os" este "i-os". I vine de la internet"

"Rolul cratimei e sa arate mai frumos pe hartie expresia. Daca era sa scriem "sin semne", era prea inghesuit"

"Doua motive literare sunt ca scriitorul e talentat si ca n-are servici, asa ca scrie si vinde romanele."

"Rolul interogatiilor retorice e sa-ti raspunda cineva cand nu stii unele lucruri. Doar ca nu te aude nimeni, intrebarea e doar de design. "

"Elementele de prozodie nu exista, pentru ca ne-ati cerut o poezie, nu o proza. "

"Solicit comisiei sa ia in calcul ca acest subiect este o capcana si sa ii ajute pe elevi sa nu cadem in ea. "

"Straniu- sinonim uschit"

"Laitmotivul operei lui Arghezi este copilaria, cu veselie si jocuri. Jocuri in poienite, ca pe vremea lui, nu online, ca acum. "

"As vrea sa comentez, dar nu stiu ce inseamna talazurile. Consider ca la romana puteam fi lasati cu dictionare si la matematica cu calculator. In alte tari asa e. "

"Propozitie cu expresia os: Cand i-am zis ca imi trebuie mai multi bani de buzunar, tata mi-a spus ca ofticosu roade osu."

"In poezia ''Leoaica tanara iubirea'' autorul vede dragostea asa nelinistita si agitata ca un animal fioros inainte sa se repeada la prada lui"


"Verbele la imperfect sunt imprumutate de poeti de la olteni ca ei spun cu invatai, fusei, mancai. Si au impresia ca sunt mai smecheri daca le scriu in textele lor."

"Nu inteleg de ce avem poezie cand toti copiii au zis ca nu le place poezia. Doar asa ca sa luam note mici"

"Daca as putea sa imi scriu punctul de vedere si sa fiu sincer cu aceste activitati de indrumare a lecturii elevilor as spune ca ele nu au niciun rost pentru ca oricum nu mai citeste nimeni carti. Toti preferam sa ne jucam jocul ala cu pasarile pe telefon (nu pot sa i dau numele ca se considera reclama)"

"Promovarea stilului de viata sanatos este asa ca sa mai faca unii niste bani, dar eu cred ca esti sanatos cand mananci ce iti place. Mai repede ma imbolnavesc cand mananc ceva ce nu-mi place decat o shaorma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 25 2014, 01:12 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Criminale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 24 2015, 07:48 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Topul perlelor la proba de Limba Română de la Evaluarea Naţională
”Cratima dă sens versurilor şi întăreşte caracterul oral al acestei poezii de Petre Ispirescu”, a scris un elev. Un altul a completat: ”Cratima întăreşte foarte mult aceste rânduri ale marelui poet.” ”Timpul este mirific şi pregăteşte pe împărat să se îndrăgostească.”, a explicat un alt candidat, precizând că ”Împăratul vroia o fată pentru el, era bătrân dar ca să învieze vroia ceva proaspăt.” ”Îi mai veni inima la loc sugerează că chiar se simţea bine alături de o fetişcană.", a explicat unul dintre candidaţi. ”Cratima - semn de punctuaţie dă muzicalitate versurilor.” ”Împăratul era nemulţumit deoarece îi crescuse un pom ce făcea mere de aur, în ciuda acestora împăratul este nemulţumit că el făcea doar flori.” ”El era trist deoarece nu făcea decât flori şi mere bengoase.” ”Basmul este specia genului liric în care ăsta poetul îşi exprimă sentimente în mod direct faţă de un pom.” Alţi elevi, resemnaţi în faţa cerinţelor, care i-au depăşit, şi-au exprimat supărările în lucrări: ”Completirea indirectă este: care prost îmi va corecta lucrarea?”, ”Ideile nu sunt atât de multe, dar ştiu că vroia să îşi cucerească un tron.” ”Nu am basmul predat, o să încerc să transform această idilă în baladă că aşa şi aşa seamănă.” ”La fraza asta chiar nu mai ştiu.” ”Ştiu că această frază este de cauză aşa o fi.” ”Vă zic ceva dar vrg (vă rog în limbajul adolescenţilor!) dar nu mai ştiu.” Pentru un alt elev, sărbătoarea despre care a relatat în lucrare i-a umit până şi profesori: ”A fost o sărbătoare aşa şi aşa, când o vecină a fost violată de un violator dar ei îi plăcea. Aşa că chiar a fost importantă pentru mine pt că am stat mult timp cu imaginea asta în cap.” Nici la gramatică nu au lipsit perlele. Pentru un candidat ”românească este adverb de mod”, iar ”în - verb predicativ”. Un alt elev a scris că ”patru este verb auxiliar” iar ”antonimul cuvântului frumoasa este cool”

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:49 AM