IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> O fapta buna, Teocris
Diana.
post Mar 24 2008, 01:16 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce inseamna sa faci o fapta buna?
“Sa dai de pomana la cersetori.”
Dar oare e bine? In felul acesta nu incurajam inmultirea cersetorilor?
Trec pe langa ei si imi provoaca mila. Mereu bag mana in buzunar sa scot ceva marutis, dar apoi ...
Citeste O fapta buna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Mar 24 2008, 06:06 PM
Post #2





Musafir






Foarte dragut articolul, Teo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am gasit doua greselute de tastare, sa le corectezi tu, Maat, daca nu-i bai:
"Ce o sa faca cu banii? O sa-si ia ceva de mancare? O sa ia de mancare la copii? Sau se vor duce la un bar jegos si isi iau de baut?"
"Am ramas fara idei si brusc ma simt egoista si zgarcita. Nu e un sentiment placut si caut cu disperare o scapare. Trebuie sa gasesc o fapta buna!"


(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Mar 24 2008, 07:05 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Eu simt ca nu fac destule fapte bune...am sa incerc sa fiu mai constienta de nevoia asta. Insa cred ca nu trebuie sa rationalizam atat cand sufletul ne indeamna sa ajutam pe cineva, ci doar sa-l ascultam. Ce face saracul cu banutul de la mine, ce gandeste batranica pe care o ajut sa treaca strada, etc. sunt lucruri care nu ma privesc. Ba dimpotriva, framantarile astea ne fac sa ne razgandim de la impulsul bun initial...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aaerdna
post Mar 24 2008, 07:11 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 227
Joined: 28-February 08
Member No.: 3,392



Eu parca ii simt pe cei care chiar au nevoie de bani!Pacat ca nu ii ajut prea des.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girl on the moon
post Mar 25 2008, 12:27 AM
Post #5


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 115
Joined: 4-January 08
Member No.: 2,938



Hmm...o fapta buna, dragut subiect.

Cred ca am facut cateva fapte bune pana acum...unele din dorinta de a aduce un zambet - macar si temporar - pe fata unor fiinte care cereau intr-un fel sau altul ajutor.

Alte fapte le-am facut dintr-un impuls si atat.

Insa asa cum am facut fapte bune, asa am trait si gustul amarui datorat faptului ca unele persoane nu au stiut sa aprecieze fapta, considerata de mine buna...Si culmea e ca nu m-am lecuit! Ajut si voi ajuta in continuare...

Si mai cred ceva : ca o fapta buna nu inseamna neaparat bani...poate fi si un simplu sfat dat din toata inima cuiva drag...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 29 2008, 12:14 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Ai dreptate!
Multe alte fapte se pot numi bune.
Egoismul nostru si lumea in care traim ne cam impiedica din pacate sa facem astfel de fapte bune (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Apr 1 2008, 11:03 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



"O fapta buna" este in momentul in care actiunile tale vis-a-vis de alte persoane provoaca zambetul, aduc bucurie-n suflet (nu trebuie sa primim ceva in schimb ca sa facem "o fapta buna" - zambetul persoanei in cauza e suficient pt. sufletul tau, pe mine ma multumeste) desi "fapta" nu pare wow, pt. aceste persoane e mult si daca le oferi o paine... ! (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 7th June 2024 - 07:23 AM