IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete Montignac pentru aperitive
ToothFairy
post May 25 2009, 09:27 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Am pus jumi-juma faina integrala:tarate....nu-i de faza 1 ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 25 2009, 09:35 PM
Post #12





Musafir






Asa da (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , dar cum ai scris-o original nu era.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 1 2009, 11:33 PM
Post #13





Musafir






Crackers lipidici
pe post de paine

In primul rand trebuie sa va spun ca scriu aici putin mai altfel decat am facut eu (pentru ca nu am fost foarte multumita de reteta, dar rezultatul a fost peste asteptari). Deci scriu cu imbunatatirile la care m-am gandit si cum voi proceda si eu de-acum incolo.

250g faina de naut
1 lingurita rasa sare
120ml lapte
50g unt (nu-l inlocuiti cu ulei sau cu altceva!)
facultativ: seminte de care vreti
faina de naut pentru presarat

Se amesteca faina cu sarea. Untul si laptelese incalzesc nitel (nu tare), o puteti face si in cuptorul cu microunde, apoi turnati peste faina. Se amesteca bine, apoi se acopera cu folie de plastic si se da la frigider ca. 1 ora. Se presara faina pe blatul de la bucatarie (peste faina seminte cine vrea), se pune aluatul peste si se prelucreaza cu sucitorul (nu foarte subtire). Se taie forme ori cu paharul, ori se fac patrate, taiate doar cu cutitul sau cu rola aia zimtata, ori cu tot felul de forme de fursecuri, cum se doreste. Se pun pe o tava acoperita cu foaie de copt, se inteapa cu furculita si se dau la cuptorul preincalzit (180°C convectie, 200°C normal) 10-15 minute.

Singurul lucru prost e ca nu ma mai opresc din mancat din ele. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_3226.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post Jun 1 2009, 11:40 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



Multumim pentru reteta, kalua! Am ce face maine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post Jun 2 2009, 02:55 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



Am coca de crackersi in frigider. E moale aluatul si lipicios... oare mai trebuie faina? Nu stiu cum am sa reusesc sa-l intind..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jun 2 2009, 03:06 PM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Mai pui faina din belsug cand ii intinzi si vezi tu cam cum se preteaza aluatul. Daca e prea tare aluatul ies foarte crocanti.
Si pe mine ma bate gandul la niste crakersi din astia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Jun 2 2009, 03:43 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Kalua, nu ai spus daca se unge tava cu ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 2 2009, 04:00 PM
Post #18





Musafir






lotte, am corectat acum, eu am folosit hartie de copt.

Aluatul e lipicios (eu am pus si niste ulei si nici nu l-am dat la frigider, deci va inchipuiti ce jale a fost), dar pe faina s-a intins bine. Eu nici n-am dat pe partea superioara cu faina. Nu mi-au iesit crocanti, ci, dupa cum am mai spus, painosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post Jun 2 2009, 10:22 PM
Post #19


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



Executat crackersii lipidici. Au un gust putin ciudat... nici macar de naut, nu stiu ce gust este, e nou (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Dar cred ca merg pe post de paine.
(IMG:http://g.imagehost.org/t/0970/P1010579.jpg)

Naut prajit

(IMG:http://g.imagehost.org/t/0781/P1010576.jpg)
(IMG:http://g.imagehost.org/t/0948/P1010578.jpg)

Am gasit reteta pe un site, e demential (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Pe post de seminte/porumb, nu ma pot opri din crantanit la el (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Mod de preparare:
Se lasa nautul la inmuiat 12 ore in apa rece si o lingurita de bicarbonat. Se scurge, se spala, se pune la fiert intr-un volum suficient de apa. Se fierbe 2-3 ore, in functie de cat de mare si de proaspat este.
Dupa ce s-a fiert (trebuie sa fie moale, sa se poata zdrobi intre degete) se varsa apa, se adauga putin ulei de masline si se agita vasul ca sa se acopere toate boabele cu ulei.
Se pune sare, piper, chili, boia dulce si se amesteca bine cu mana.
Se pune la cuptor pe hartie de copt la 220 grade, 20-30 minute. Din cand in cand se agita tava si se verifica daca boabele au devenit crocante.

Merg de minune la un film pe post de floricele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 2 2009, 11:37 PM
Post #20





Musafir






Mmmm, eu imi mai cumparam pe unde gaseam naut prajit dintr-asta (au indienii, de ex., si cu niste condimentepe ei, o nebunie e putin spus), mai gasesc din cand in cand si la turc (dar nu mi se pare din cale-afara de gustos), tare buna reteta, multumesc! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:12 AM