IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calatorie cu mine, Jurnalul Lottei
kalua
post Aug 6 2006, 12:33 AM
Post #1





Musafir






Lotte, (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Aug 11 2006, 04:06 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Daca as putea evada din sistem pentru cateva clipe si as da frau sentimentului de a ma dedubla, si a-mi arata adevaratele fetze, copilul din mine, femeia devoratoare , prietena de suflet si ………..dar nici nu mai stiu cat de mult ma pot manifesta in formele cele mai naturale……………sunt atat de multe modele in jur, care ne influientzeaza inconstient, e seful cel autoritar care tine cu tot dinadinsul sa-si lase amprenta pe angajati, colegul indiscret care ne face instinctiv sa avem grija ce raspunsuri dam la intrebari apparent candide, invidia pe care o simpla trecatoare ne o arunca privind cerceii preferati………copilul neajutorat din metrou pe care l urmaresc mancand ajutat de mama lui………dar si femeia care se afiseaza intr o tinuta impecabila si cu atitudine de exceptie care ti aminteste ca nu exista prefect, dar exista aproape perfect, artistul care mi trezeste inrebari legate de inclinatia mea spre ceva, ce poate nu am reusit sa descoper pana acum.......
brusc, oamenii devin niste stari, pe care eu le gust intr un minut sau in cateva ore........

…..si oare cu ce ajung acasa, seara, cand sunt in spatiul cel intim, cat am cules intr o zi apparent banala, si poate seara, in cateva ore, incerc sa fiu ce nu am putut sa fiu toata ziua.
Pun in balantza vorbele nerostite, le compar cu privirile care spun destul incat sa mi dau seama cine am fost astazi, si…………azi am fost in rolul de adolescent care viseaza si are sete de cunoastere…………, dar dedublarea depinde de persoanele cu care intru in contact…………..si ce fac atunci cand persoanele sunt aceleasi, si cand nu mai pot fi copilul macar pentru cateva clipe , si prietenii imi transmit imbratisari pe net, pentru ca traim intr o lume a distantei si a vitezei, iar eu assist la bucuriile lor cu o zi mai tarziu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Dec 16 2006, 02:47 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



am ajuns cu bine in Romania, de mai bine de doua saptamani, si mi este bine tare! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
mancarea este bestiala, parca acum descoper legume si fructe si carne, de toate!
intalnirea cu parintii a fost foarte emotionanta, la fel si cu prietenii, care au ramas aceeasi, ceea ce ma bucura foarte mult.
nu stiu cum au fost altii, dar eu, dupa trei ani de pribegie, din prima zi, m am integrat perfect in spatiul mioritic.deocamdata voi fi intr o vacanta prelungita, apoi sa vedem cum e cu joburile.
ieri am fost in Poiana Brasov, am mers cu telecabina pana la Varfu Postavaru, si am admirat muntii de jur imprejur, o priveliste de neuitat.de acolo poti vedea Fagarasul, Piatra Craiului, Bucegii, Ceahlaul, Varfu Piatra Mare.
Pentru cine ajunge in Poiana pe timp de munte, neaparat sa mergeti la restaurantul Coliba Haiducilor, in prima camera au un decor superb, cu struguri atarnati, ceapa, legume si fructe de tot soiul, slanina si altele.
Daca am timp am sa pun o poza cat de curand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 16 2006, 05:03 PM
Post #4





Musafir






Deci u are back to stay cum s-ar zice?

Sunt curioasa ce ti-a lipsit cel mai mult din Romania in timpul in care ai fost plecata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 16 2006, 05:08 PM
Post #5





Musafir






Pe mine m-ar interesa daca ti-ai "inchis toate conturile" dincolo si in general cum te-ai pregatit pentru intoarcere. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Dec 17 2006, 11:34 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



da, m am intors de tot.

in primul rand mi au lipsit muntii, padurea romaneasca, inconfundabila de altfel.natura romaneasca este salbatica(ma refer la munti, unde ajungi doar cu piciorul).traditiile romanesti, pe care nu le prea observam in romania, acum imi sunt la suflet.
caldura din familie, prietenii.mancarea, da, mi a lipsit mancarea romaneasca, naturala.
mi au lipsit casele vechi, arhitectura pe care o poti remarca la un colt de strada.
mi au lipsit oameni care sunt interesati de altceva decat bani.
mi au lipsit oamenii de la tara, care traiesc in simplitatea lor.campuri cu vaci, oi, de la geamul trenului.


kalua, am inchis toate conturile.trei ani am stat cu chirie, iar billuri nu au fost decat la telefon, pentru ca utilitatile erau incluse in chirie.ne putem intoarce oricand in state, dar nu este ceea ce ne dorim.a fost o experienta interesanta, dar care a devenit plicitisitoare la un moment dat.

cum ne am pregatit pentru intoarcere(caci suntem doi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) )? la ce te referi?din punct de vedere material?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 17 2006, 12:33 PM
Post #7





Musafir






Mancare naturala? Oameni care sunt interesati si de altceva decat de bani? Esti sigura ca te-ai intors in Romania? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) As fi curioasa daca ai chef sa intri in detalii ce anume a devenit plictisitor la experienta de acolo si cat de tare s-au meritat financiar cei trei ani ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 17 2006, 02:10 PM
Post #8





Musafir






Iar eu cu cealalta parte (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) .
Ma gandesc la mine, ce munca ar fi numai cu asigurarile: prima data de studiat care trebuie inchise, care se pot evtl. transfera, care numai inghetate. Si eu stau cu chirie, dar inafara de pereti si chiuveta + cada din baie, noua ne apartine tot, deci mobila trebuie vanduta, data, facut ceva cu ea. Inchise conturile prin banca, demisie la serviciu.Si astea-s numai lucrurile care mi-au trecut prima data prin cap, sigur sunt de facut mai multe. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Dec 18 2006, 11:29 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



angel, daca vei avea ocazia sa gusti plasticul din america, ai sa pretuiesti mult mancarea din romania. bine ca mai sunt cativa tarani pe piata si mai putem lua produse naturale, cei care au rude la tara sunt si mai avantajati.
esti curioasa sa lucrezi in state?sfatul meu este ca e eficient sa mergi cu un contract pe un an de zile, locuiesti cu inca vreo 3 persoane in aceeasi camera, cheltuielile sunt minime, eventual iti iei 2-3 joburi in acelasi timp, si poti sa strangi bani frumusei.
daca ai pretentii la un pic de intimitate, atunci se schimba situatia.te muti singur, sau cu jumatatea, si incepi sa cheltui mai mult, caci vrei de toate.masina mai buna, iesiri in oras, vacante, haine etc.
din punct de vedere material, e destul de simplu sa o iei de la zero, si sa iti permiti cam orice.si tentatii, sunt, multe, mai ales pentru femei.cu cat castigi mai mult, cu atat cheltui mai mult.doar sa fii resetat ca trebuie sa strangi bani, si nu te uiti in stanga si n dreapta.
eu una nu am avut mai multe joburi odata, pentru ca nu am vrut.mie imi place sa taiesc prezentul, nu sa mi fac calcule de viitor.

mie mi s a parut plictisitor, oamenii nu socializeaza, sau socializeaza diferit fatza de felul meu de a fi.am locuit in trei state, la inceput a fost interesant, pana toate au devenit familiare, si apoi am simtit nevoia sa vad altceva.nu mi au placut oamenii: mi a fost dor de oameni spontani, naturali, oameni care se prezinta in fatza ta asa cum sunt ei, buni sau rai.zambetul ala fortat ma enerva la culme, prefer raceala nemtilor, decat un zambet fals.

angel, concluzie:daca esti strangatoare in romania, o sa vii cu bani din america, daca nu, o sa vii cu experienta de viata si multe haine, carti, cosmetice etc.


kalua, cu joburile am terminat amandoi definitiv.asigurarea medicala, a incetat in acelasi timp.am locuit intr un studio, iar mobila am reusit sa o vindem persoanei care a inchiriat studioul dupa plecarea noastra.lucrurile personale, care au fost foarte multe, le am trimis cu doua luni inainte de a pleca noi in romania prin biserica (cu vaporul) si apoi, ce s a mai strans in doua luni, trimise cu trei zile inainte de plecare.corespondenta am directionat o spre o prietena, in caz ca mai vine ceva de plata ce ne a scapat.


ieri am fost la cabana plaiul foii, langa zarnesti, si am salutat muntii.am mancat pastrama de oaie la cabana, si apoi am facut drum intors spre brasov.

de rectificat un mesaj de mai sus: de pe vf postavaru, se vad muntii ciucas, si nu ceahlaul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 18 2006, 11:56 AM
Post #10





Musafir






Eu una n-am fost in America si nici nu ma trage ata absolut deloc sa ma duc intr-acolo, nici macar pentru cateva zile. Nici nu stiu de ce, e doar un sentiment neintemeiat.
Toate persoanele americane pe care le-am cunoscut (printre altele fosta cumnata e din USA) imi par foarte obositoare prin felul lor politicos si dragut de-a fi. O tipa pe la 30 de ani imi spunea ca n-a purtat asa discutii serioase ca aici, in Germania, in viata ei. Si ca-i foarte obositor pentru ea.
O actrita nemtoaica - Franka Potente - a trait in America (a jucat in Blow, All I want, The Bourne Identity, Bourne Supremacy, etc) si era pe calea buna de-a face cariera in Hollywood. S-a intors acasa ca n-a mai suportat mentalitatea de acolo. Si cand avea ceva serios de discutat, punea mana pe telefon si suna acasa, la prieteni.
Dar am auzit si de lume careia ii place in America si care apreciaza felul de-a fi al americanilor. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:03 AM