IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Femeia la 40 ani
ZIBBA
post Mar 30 2007, 11:24 AM
Post #21


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



fetelor ce dragi imi sunteti!!!!!!!!!!asa vreau sa fiu si eu cand am sa fiu de varsta voastra,anul asta skimb prefixul in 3 (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ,insa sotul meu il schimba in 4 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .Vreau sa va spun ca e mult mai agil ca mine...mereu ma scoate la plimbare...uneori eu sunt cea lenesa si ma uimeste de fieacare data vazand cata energie are...
Ai mei au fost la fel...tata,profesor de sport si acum se duce cu drag la o partida de fotbal,de munca fizica nu mai vorbesc...de cand stau la casa,e nebun cu gradina lui...de cand dau primele raze de soare si pana incepe ninsoare,nu-l iei de acoloi...si vreau sa va spun ca atunci cand ajung la ei,ma simt ca intr-un vis..are atatea idei...e o incantare sa stai printre florile lui plantate cu gust in diverse combinatii...a "corupt-o "si pe mama care nu prea era obisnuita cu lucrul pamantului...mai rad de ea cand imi zice ca se duce la birou si uneori isi ascunde mainile de cucoanele boieroase de pe acolo,sa nu-i vada unghiile uneori roase...
Sunt niste nebuni frumosi! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Aaaa...si ultima noutate ce mi-au dat-o...avand o gradina imensa ...isi cumpara o caprita,ca sa fie gradina vie!!!!!!
(IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 30 2007, 11:42 AM
Post #22





Musafir






Vai ce frumos Zibba sa locuiesti la casa si sa ai si-o gradina! Si soacra-mea e foarte preocupata de gradina si are grija sa aiba tot timpul flori inflorite in fata casei. Are cea mai frumoasa gradina de pe strada. Chiar un puerto-rican (vecin de-al ei) cand era beat i-a furat din flori si a fost tare suparata. A sunat la politie, dar acolo, daca n-ai dovezi (adica poze de la locul fapte) nu rezolvi nimic. Nu era suficient ca florile ei erau plantate in gradina lui.
Visez si eu ca pe la 40 de ani sa avem o casa pe pamant cu gradina si tot ce trebuie. Sa speram ca vom reusi.

Si revenind la topicul deschis la amica mea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) dr_wise...ma incanta foarte tare ce citesc. Ma laud cu ceva prietene care au varsta peste 40 de ani si trec si ele prin tot felul de crize in casnicie. Sunt axate pe gatit, curatenie si alte treburi gospadaresti. Ma chinui s-o duc pe una dintre ele la opera de mai mult de un an si tot timpul gaseste altceva mai bun de facut. Eu, implinesc anul asta doar 29, dar n-am de gand sa renunt la micile placeri nici la 40 de ani (cosmetica, coafor, opera, teatru, intalniri cu fetele). Am un sot care ma intelege, asa cum il inteleg si eu cand sta prea mult la calculator. Chiar aseara avea niste ochi rosii...se lupta cu un joc nou aparut, si i-am atras atentia. Rezultatul a fost ca a mai injumatatit timpul de stat in fata calculatorului. N-am de gand sa-i interzic, pentru ca-i placerea lui, asa cum eu prefer sa citesc o revista sau posturile de pe forum, in loc sa ma joc.

Si vorba kaluai daca nu e stofa buna..nu prea ai ce sa imbunatatesti. La noi inca nu-i comunicarea perfecta, dar suntem pe drumul cel bun. Ideea e ca suntem si niste firi f diferite, dar cred ca asa-i bine intr-o relatie de durata. Nu mi-ar placea sa fie asemanator cu mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 30 2007, 12:15 PM
Post #23





Musafir






Moare cate putin cine se transforma in sclavul
obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi
traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu
risca sa construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu
oamenii pe care nu-i cunoaste.

Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.
Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera
negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui
vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa staluceasca,
oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii.

Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este
nefericit in lucrul sau; cine
nu risca certul pentru incert pentru a-si indeplini un vis; cine
nu-si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile
"responsabile". Moare cate putin cine nu calatoreste; cine nu
citeste; cine nu asculta muzica; cine nu cauta harul din el insusi.

Moare cate putin cine-si distruge dragostea; cine nu se lasa ajutat
Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si de mila si
detestand ploaia care nu mai inceteaza. Moare cate putin cine
abandoneaza un proiect inainte de a-l fi inceput; cine nu intreaba
de frica sa nu se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca
cunoaste intrebarea. Evitam moartea cate putin, amintindu-ne
intotdeauna ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare decat simplul
fapt de a respira. Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o
fericire splendida. Totul depinde de cum o traim... Daca va fi sa te
infierbanti, infierbanta-te la soare Daca va fi sa inseli,
inseala-ti stomacul. Daca va fi sa plangi, plange de bucurie. Daca va
fi sa minti, minte in privinta varstei tale. Daca va fi sa furi, fura
o sarutare. Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica. Daca va fi sa simti
foame, simte foame de iubire. Daca va fi sa doresti sa fii fericit,
doreste-ti in fiecare zi...

Frumoaselor, de la meg copiata...e tare faina poezia asta a lui Octavian Paler, ca tot ce spune paler, de altfel!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jun 3 2007, 03:23 PM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Habar n-am cum am ratat topicul asta pana acum... De multe ori abia am timp sa arunc un ochi la ce s-a mai postat pe forum, recunosc.
Fac 44 de ani peste doua luni si-o saptamana. Nu stiu de ce, dar nu ma tem deloc de varsta asta, dupa cum nici de cele care urmeaza nu ma tem deloc.
Fizic nu m-am schimbat aproape deloc in ultimii vreo 20 de ani, asa spun toti cei care ma vad in poze mai vechi. E adevarat ca m-am ingrasat mult, acum am si slabit la loc (aproape), dar am fata tanara si ochii mi-s tot ghidusi. Am inceput sa incaruntesc si gasesc asta delicios; firele albe, deja destul de multe contrasteaza amuzant cu figura mea. Rad mult si zambesc tot timpul. Ma copilaresc mereu, desi in esenta sunt o persoana foarte serioasa. Nu prea am spirit de aventura si nu-mi place sa ma agit prea mult. Sunt felina si... calina. Aventurile in care totusi ma angajez cu pasiune sunt unele mai degraba ale spiritului. Nu am renuntat la idealurile mele din adolescenta si refuz sa le abandonez. Doar ca e mult mai bine in mine decat in adolescenta, fiindca stiu ce sunt si ce pot. Nu ma mai las subminata de temeri. Imi permit sa fiu idealista exact ca la 16 ani si ignor avertismentele celor "intelepti si trecuti prin viata", daca acestea vin in contradictie cu idealismul meu. Sunt de multe ori cinica si risipitoare cu mine insami; ma aventurez benevol in proiecte care cer atata energie incat ma lasa aproape fara vlaga. Ador sa mut muntii din loc si nu sa ii escaladez. Nu imi ingadui sa fiu tipica. Pentru mine e o catastrofa sa fiu nevoita sa actionez conform idelilor altora. Ma plictisesc repede, deci fug de rutina. Din cauza asta abandonez uneori lucruri pentru care altii m-ar invidia. Exista un singur cuvant pe care il urasc: trebuie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jun 3 2007, 03:53 PM
Post #25


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Leea, multi ani inainte! tare frumos te-ai descris! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kanuk
post May 20 2008, 03:38 PM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 20-May 08
Member No.: 3,908



Buna ziua,

Minunata inventie internetul..ai o problema?...vrei raspunsuri?...clik,register...si apoi te log-ezi la fiecare` 30 de min sa astepti raspunsul la problemele tale!!
Simplu? Nu! Dar ce este sigur e ca am - avem nevoie de ajutor...de asta iesim din cochilie...asteptam revelatia...asteptam putere exemplului...
Credeti ca e intimplator ca 40 de ani apar problemele majore ale existentei noastre?
Credeti ca suntem pregatite pentru bariera asta?
La 25-30 de ani nu visam la ce va veni si nu stiu cite femei pun ceva deoparte din viata si existenta lor zilnica pentru ele si numai pentru ele.

...am o amica medic ...si-mi spunea :"injecteaza-ti egoism in vena daca vrei sa supravietuiesti..."

Incerc sa-mi spun ca bunicile noastre au trecut prin asta si n-a mai fost criza pe ulitza...si n-au mai apelat la psihologul satului...au crescut nepoti cu rabdare...au albit si s-au cocosat...
Ce stiau ele si noi nu stim?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 20 2008, 03:46 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Care e exact ideea, ca nu inteleg?

(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi!

Ca sa iei o decizie nu trebuie sa ai 40 de ani; poti sa ai si 4 si sa te decizi ca esti destul de mare sa bagi degetele in priza, desi ti s-a interzis...

Inainte lumea mergea la preot pentru un sfat, acum merge la psiholog. Inainte parintii faceau educatie, acum se asteapta ca scoala si societatea sa indrepte ce parintii nu-s in stare ca nu isi fac timp. Inainte nu intrebai pe net daca estu gravida, te duceai la o biblioteca si studiai problema...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kanuk
post May 21 2008, 02:59 AM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 20-May 08
Member No.: 3,908



QUOTE(Maàt @ May 20 2008, 06:46 AM) *
Care e exact ideea, ca nu inteleg?

(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi!

Ca sa iei o decizie nu trebuie sa ai 40 de ani; poti sa ai si 4 si sa te decizi ca esti destul de mare sa bagi degetele in priza, desi ti s-a interzis...

Inainte lumea mergea la preot pentru un sfat, acum merge la psiholog. Inainte parintii faceau educatie, acum se asteapta ca scoala si societatea sa indrepte ce parintii nu-s in stare ca nu isi fac timp. Inainte nu intrebai pe net daca estu gravida, te duceai la o biblioteca si studiai problema...


Multumesc pentru urare
Cam dura abordarea...dar am facut-o de buna voie si nesilita de nimeni.
Evident ca am o problema...am incercat sa ma regasesc in cazurile abordate de voi...topicul e abandonat din iunie 2007...oare in ro femeile de 40 si peste nu au probleme?
nu sunt puse in ipostaza: vreau altceva!vreau sa trauiesc altfel..????
Nu toata lumea are exuberanta si flerul lui drwise...
Ce fac cei care nu sunt asa?...cei care nu se pot duce la psihlog...cei care nu simt 40 de ani ca pe o bariera...care vad ca viata lor se schimba..ca ei se schimba...ca acum ...hai sa zic pe ultima suta de metri mai au ceva de spus...si nu su curajul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 21 2008, 09:46 AM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Eu m-am simtit oribil in ziua in care am implinit 30 de ani. Vreo citeva ore, pina cind, privindu-ma in oglinda, mi-am spus: "am implinit 30 de ani, NU am murit!.
Daca vrei sa traiesti altfel nu-ti ramine decit sa faci schimbari in viata ta. Pentru asta ai nevoie de vointa si determinare. NU cred in psihologi care rezolva probleme, eu cred in bunul-simt obtinut in urma educatiei si in instinctul de conservare. Cred in puterea mintii umane, cred in auto-control. Cred in femei puternice care nu se lasa doborite. Cred in existenta unor femei destepte, apte sa se schimbe nu numai pe ele, ci chiar lumea...
Off topic: Stiu ca uneori ceea ce spun pare dur sau chiar rautacios, insa, din pacate, nu mi se aude vocea... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post May 21 2008, 10:57 AM
Post #30





Musafir






EU m-am simtit oribil in ziua in care am implinit 40 ani!!! Intrebati-o pe Roxy-Foxy, ca m-a sunat dis de dimineata!!!
De fapt, ma simteam si ma simt excelent, dar pragul psihologic a fost mai greu de trecut.
Vorba unei amice: mai, tie-ti plac ciresele verzi?...n-am inteles ce a vrut sa spuna...adica acum esti o cireasa coapta, taman buna de "degustat"... (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) a naibii treaba, pe cuvant daca nu are dreptate!!!
Sunt a mai buna cireasa de pana acum!!!
Mda...ce sa-ti spun...e normal sa ti se schimbe optica, kanuk, poate si modul in care-ti percepi partenerul de viata. V-ati cunoscut si casatorit in tinerete, iar, cu timpul, incepem sa ne maturizam. Nu se stie daca ambii parteneri "imbatranesc" la fel de frumos si cu aceleasi idealuri.
Aici e marea buba! Varianta ideala e sa va maturizati impreuna, dar sa nu va schimbati esenta sufletului. Si sa ramaneti amandoi tineri in gandire.
Atunci cand apar diferente prea mari in gandire, e nasol. Rau de rau! Nu-ti mai percepi partenerul ca pe jumatatea ta si incepi sa-ti pui intrebari, sa cauti ceea ce doresti in alta parte....e bine, din cand in cand sa cauti, dar cu conditia sa descoperi ca ceea ce ai langa tine e ceea ce-ti trebuie in continuare si e mult mai valoros decat ce gasesti in jurul tau.
Si sa renunti la tentatii in timp util...fiindca exista tentatii in continuare, sa nu creada cineva ca gata, te-ai maritat si ai orbit pe termen nelimitat.

This post has been edited by dr_wise: May 21 2008, 11:03 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:12 AM