IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Silueta dincolo de mituri, Cartea Mihaelei Bilic
angeldust
post Mar 25 2007, 01:42 PM
Post #1





Musafir






Suntem bombardate in fiecare zi cu tot soiul de informatii despre ce ar trebui sau nu sa mancam pentru a ajunge la silueta mult visata. Nu de putine ori se intampla ca aceste informatii sa fie contradictorii. Citim intr-un loc ca trebuie sa renuntam de tot la ciocolata, apoi vine altcineva si se jura cu mana pe studii de specialitate ca ciocolata este de fapt foarte sanatoasa , etc. etc. Pana la urma care sunt miturile si care adevarurile?

Am gasit cateva explicatii in cartea Mihaelei Bilic "Silueta dincolo de mituri" :

Mituri despre glucide

"Este adevarata ca painea ingrasa? FALS

Nu painea ingrasa ci produsele asociate cu ea. O felie de paine are 80 de calorii iar o felie de cascaval are 180 de calorii. Bineinteles ca o paine intreaga ingrasa, dar 1-2 felii la o masa nu.

Painea prajita e mai putin calorica? FALS

O felie de paine prajita are exact acelasi numar de calorii ca si una proaspata. Prin prajire se pierde doar apa, deci este mai usoara ca si greutate.

Mierea este naturala deci nu ingrasa. FALS

Mierea este naturala si sanatoasa dar contine fructoza si acelasi numar de calorii ca si zaharul. Mierea mai are si proprietate de a stimula pofta de mancare. In cazul in care vreti sa folositi miere la indulcit, un varf de lingurita e suficient, pentru ca puterea de indulcire este de 4 ori mai mare decat cea a zaharului.

Zaharul brun este mai sanatos decat cel alb? ADEVARAT

Zaharul brun este extras din trestia de zahar si este mai putin prelucrat si rafinat decat zaharul clasic obtinut din sfecla de zahar. Ca numar de calorii este identic.

O dieta fara dulciuri duce la depresie? ADEVARAT

Serotonina este o substanta care se secreta la nivelul creierului si da "starea de bine". Mesele bogate in carbohidrati cresc nivelul serotoninei, dar acelasi efect il putem avea si cu o portie de orez sau de paste, nu este obligatorie felia de tort pentru a fi binedispusi. Si cealalata extrema este valabila. Dietele proteice, pe langa faptu ca duc la depresie, cresc pofta de dulciuri considerabil si exista pericolul ca intr-un moment de slabiciune sa inghitim 2 ciocolate intregi. "

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 25 2007, 02:12 PM
Post #2





Musafir






Angel, mie mi se pare ca doamna Bilic nu prea stie ce zice, amesteca caloriile cu glucidele. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Despre cartea ei s-a discutat un pic pe topicul Montignac:
QUOTE(Leea @ Jan 21 2007, 07:10 PM) *
Ca sa va faceti o idee despre cum este perceput Montignac, iata ce scrie Mihaela Bilic in cartea ei despre regimul Montignac: "Este un regim Atkins in care sut permise glucidele cu indice glicemic mic (de exemplu: salata, castravetii, varza), bogate in fibre si vitamine."
Iar la dezavantaje la capitolul MM: "pentru mentinerea rezultatelor trebuie tinut pe viata." Si apoi, in alta parte ne recomanda "schimbarea modului de viata" , sa nu ne mai gandim ca incepem un regim si abia asteptam sa-l terminam. Nu suna a usoara inconsecventa?

Si inca una, de-o pilda: "pentru ca energia continuta de alimente se masoara in calorii, dieta de care avem nevoie se numeste DIETA HIPOCALORICA".
Dupa ce in primul capitol: "pentru a putea slabi, insulina trebuie mentinuta la un nivel scazut, si putem realiza acest lucru in 2 feluri:
1. Trebuie sa mancam putin si des, astfel incat in sange sa nu existe variatii mari ale glicemiei.
2. Trebuie sa evitam alimentele care duc la cresterea brusca a glicemiei, adica zaharul."

Intrebare: daca acestea sunt cele 2 feluri de a slabi, de ce dieta recomandata se numeste hipocalorica? Hm?


QUOTE(roxanica10 @ Jan 21 2007, 08:58 PM) *
De Bilic, ce pot sa spun? I-am citit si eu cartea. Profa mea de franceza i-a facut traduceri pentru diverse capitole din carte. Tipa face o sinteza a tuturor regimurilor si dietelor, dar nu prea stie sa traga concluzii. Avantajul e ca niste vedete i-au facut reclame. Acum e o moda in Romania sa consulti un nutritionist. Costa in jur de 1000 lei si te supravegheaza pe timp de 3 luni, in care-ti da un regim, variat, de la luna la luna (sau pe perioade mai mici) f apropiat de cel hipocaloric. Adica omul nu prea se satura cand se ridica de la masa. Am o cunostinta (barbat) care pana acum a slabit 12 kg, dar vreau sa-l vad cu cum se mentine.


Aici s-a vorbit la topicul cu pricina despre cartea astea.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 25 2007, 02:24 PM
Post #3





Musafir






Pai tocmai de aia am adus vorba despre carte, ca tocmai ce am pus si eu mana pe ea si ma gandeam sa facem un schimb cinstit de informatii, sa ne dam cu parerea. Dar nu numai despre cartea ei, topicul se vrea unul despre mituri in diete in general.

Asa ca astept sa mai adaugati si voi ce mai descoperiti si sa ne dam cu parerea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 25 2007, 03:40 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



pe mine m-a facut fericita parte cu painea..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 28 2007, 12:39 PM
Post #5





Musafir






Am mai citit cateva chestii in aceeasi carte , care pentru mine sunt asa cu semn de intrebare

Zice acolo cum ca principala sursa de fier este carnea rosie, cat mai cruda, alaturi de organe precum ficatul si splina (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Si mai zice ca desi spanacul de exemplu este bogat in fier, acesta nu poate fi asimilat de intestinul uman.

Si atunci ma intreb..cei care sunt vegetarieni sunt toti anemici? Eu mananc foarte foarte rar carne rosie si nu am avut probleme cu anemia pana acum. Vegetarienii iau suplimente de fier sau ce fac?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Mar 29 2007, 08:55 AM
Post #6





Musafir






angel ,faza cu carnea rosie (vita in special) este adevarata. acum cativa ani am avut o anemie severa ( fierul era undeva la 11 in urma analizelor si medicii ma intrebau cum mai stau in picioare) si primul lucru pe care mi l-au recomandat de la spitalul de hematologie a fost sa mananc carne de vita in sange, abia atinsa de foc, si suplimente de fier, la inceput mi s-a parut scarboasa dar acum sunt fan muschi de vita in sange. La 6 luni am repetat analizele si fierul era in limite normale, si acum mai iau in fiecare luna 10 pastile de ferro -gradument la recomandarea medicului.
cat despre doamna bilic (nu vreau sa fiu rautacioasa) dar nu prea arata (fizic) ca ar respecta cele spuse in carte. ea ar trebui sa fie exempul cel mai concret zic eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Mar 29 2007, 11:02 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



ce chestie cu spanacul, nu stiam! (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) parca sfecla rosie mai are mult fier. si legumele cu frunze verzi in general.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 29 2007, 11:21 AM
Post #8





Musafir






Cei mai mari furnizori de fier dintre vegetale sunt astea verzi, apoi faina integrala si legumele cu bob (fasole, naut, linte). Vitamina C ajuta corpul sa absoarba fierul. Unele substante impiedica absorbtia fierului, sunt, de ex., in spanac (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) , orez, soia, alginate, tanin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 29 2007, 11:35 AM
Post #9





Musafir






Citeam la topicul despre acnee ceva cu problemele ce pot aparea dupa administrarea suplimentelor de Vitamina A si vitamina E. Zicea o fata ca ei i-au dereglat menstruatia ...iar altcineva zicea ca Vitamina A in exces poate cauza tot felul de probleme nasoale.

E adevarat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 29 2007, 11:41 AM
Post #10





Musafir






De-astea nu stiu, dar eu una n-as lua nici batuta vitamine numai asa, ca am auzit ca-i bine sa iei si ca oricum nu strica. Si observ ca in Romania e foarte la moda sa iei vitamine, minerale pentru ca cica-i asa sanatos. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Ce stiu eu de vitamina E: nu e voie de luat in timpul sarcinii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:28 AM