IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Sunt mandra ca sunt romanca!
Diana.
post Apr 6 2008, 02:09 PM
Post #41


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5




Gimnastică: Echipa României a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene din Franţa

Echipa de gimnastică feminină a României a reuşit să obţină astăzi medaliile de aur la Campionatul European de la Clermont-Ferrand (Franţa), cu un punctaj total de 181,525. Pe locul doi a terminat echipa Rusiei, cu 179,475 puncte, iar pe trei Franţa, cu 177,175 puncte.
Aceasta este prima medalie de aur câştigată de echipă în ultimii patru ani. Echipa României este formată din: Steliana Nistor, Sandra Izbaşa, Gabriela Drăgoi, Anamaria Tămârjan şi Cerasela Pătrascu (accidentată).
Finalele pe aparate sunt programate mâine, de la ora 15:00.
România va avea câte două reprezentante în finalele de la bârnă (Sandra Izbaşa şi Steliana Nistor) şi sol (Sandra Izbaşa şi Anamaria Tămârjan) şi una la paralele (Steliana Nistor).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Apr 8 2008, 02:00 AM
Post #42





Musafir






Bravo lor! Nu le cunosc pe niciuna, nu mai stiu cine mai e in echipa de gimnastica a Romaniei, dar ma bucura victoriile lor.
Ce-au facut la aparate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SurPrix
post Jul 21 2009, 07:23 PM
Post #43


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 191
Joined: 25-April 09
From: Bacău
Member No.: 6,346



Ştiam clipul, numai că... o parte era oarecum deplasată, care nu cred că ţine de istorie, ci mai mult de "un fapt divers", prezentarea femeilor. Nu neg faptul că româncele sunt frumoase, însă îmi dă semzaţia că unii din producătorii clipului le plăceau foarte mult femeile. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) (feminaţi?)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 31 2009, 03:51 PM
Post #44


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



ROMANIA Telegraf 29.08.2009
de la the NEW (14:04:39 29 August 2009)
CITEŞTE ŞI DĂ MAI DEPARTE! >DOUĂ ROMÂNII! Suntem blocaţi, inerţi, paralizaţi, privind la două Românii: România LOR - hoţii, corupţii, agramaţii, tupeiştii - şi România NOASTRĂ - a oamenilor cinstiţi, muncitori, pregătiţi, integri, capabili, tineri şi deştepţi. Suntem dezamăgiţi, obosiţi, paralizaţi în plan politic, menţinuţi în această stare de inerţie, în mod premeditat, de clasa politică, mulţumită de faptul că noi am încetat să mai reacţionăm şi nu facem decât să ne vedem de treaba noastră şi să ne plătim cuminţi taxele, mulţumindu-ne să ne plângem şi să înjurăm. Nimeni nu mai vrea să ri?te, am devenit spectatori la ceea ce ni se întâmplă.

> NU SE MAI POATE AŞA!
Petre Ţuţea nu a luptat o viaţă pentru ca dra din Bamboo şiun cioban să fie aleşi să ne reprezinte în Parlamentul European. Probabil se răsuceşte în mormânt când vede un popor cultivat ascultându-şi conducătorii schimonosind cuvântul Google. Toţi cei care au murit la Revoluţie nu au făcut-o pentru ca noi să ajungem să fim batjocoriţi şi sfidaţi de doamne cu tupeu ce beneficiază de bugete de milioane din banii noştri. Avem o responsabilitate faţă de cei de dinaintea noastră care au crezut în noi,
faţă de noi înşine şi faţă de copiii noştri, să acţionăm. Ni s-a inoculat ideea că nu putem face nimic, că orice tentativă este sortită eşecului, că nu ne putem uni, că suntem un popor de incapabili! Nu suntem! Trebuie spart
acest tipar, care le convine de minune analfabeţilor şi hoţilor care ne conduc.

>SUNTEM MILIOANE DE ROMÂNI DEŞTEPŢI!!!
Suntem milioane de români educaţi - ne-am tocit coatele pe băncile şcolilor, am trecut prin emoţiile examenelor, prin stresul sesiunilor, prin master, doctorate, în România şi în străinătate, am visat să schimbăm lumea. Ca să ne conducă nişte
analfabeţi acum? Suntem milioane de români muncitori, corecţi, integri, cu iniţiativă - între 8 şi 16 ore pe zi ne străduim să adaugăm valoare, în businessul nostru sau în businessul altcuiva, ne luptăm cu taskuri, deadline-uri, traininguri, clienţi dificili, bugete de mii de euro sau de milioane, previziuni, team buildinguri, PowerPointuri, şedinţe, stress - ca să ne conducă şi să ne sfideze nişte hoţi şi nişte parveniţi? Sunt milioane de români care au plecat scârbiţi din ţară, clădesc economia altor ţări, cu
sufletul sfâşiat de dorul de ţara lor şi tânjind după acel concept de Acasă, pierdut în mocirla cotidianului românesc. S-ar întoarce fără ezitare în România, dar cum ar putea suporta haosul de aici, mai ales după ce au trăit într-o ţară civilizată? Atâtea milioane de oameni deştepţi, integri şi cu bun-simţ... Suntem paralizaţi! Ne plătim mecanic taxele şi ne dăm cuminţi la o parte când în maşinile cu girofar trece un agramat, un hoţ sau o păpuşă blondă cu tupeu şi cu un singur talent, plătit mult prea scump, din banii
noştri.

>ENOUGH IS ENOUGH! NE ÎNTOARCEM ACASĂ!!!
Nu se mai poate aşa! Enough is enough! Facem apel către toate persoanele integre, capabile, educate, care au clădit ceva prin munca lor, fără să fure, să ia atitudine pentru a stopa prostia ce ne afectează pe toţi. Trebuie să facem o schimbare, este nevoie de o Mişcare a românilor cu balls şi cu coloană vertebrală! O Mişcare de Întoarcere Acasă, atât a românilor plecaţi slugi în alte ţări, cât şi a celor care, deşi am ales să rămânem aici, suntem absenţi, pasivi, indiferenţi şi suportăm ce ni se întâmplă, doar visând la următoarea ieşire din ţară.E nevoie de o mişcare în care leaderii să fie testaţi, aşa cum se întâmplă când eşti angajat într-o companie multinaţională, fără să fie acceptaţi dacă nu li se dovedeşte integritatea şi eficienţa. O mişcare a oamenilor care nu au mai fost implicaţi în viaţa politică, neîntinaţi, ne-spălaţi pe creier, ne-jigodiţi. O mişcare fără traseişti politici sau scursuri de la alte partide. Este nevoie de o mişcare a oamenilor deştepţi, tineri, cu atitudine, experţi în domeniul lor.

> BUCUREŞTIUL NU ESTE TEHERAN SAU CHIŞINĂU!!
Avem un plan de organizare, avem un plan de finanţare, avem uşi deschise către marile centre politice şi financiare care caută în România un interlocutor nou - este nevoie doar de oameni integri şi capabili, dornici să ia iniţiativa. Singura soluţie viabilă pentru România de acum este să se unească toţi oamenii capabili pe care îi avem în toate domeniile. Creierele vânate de toate companiile multinaţionale, oamenii care gestionează bugete de miliarde conduc sute de mii de angajaţi, sunt cosmopoliţi, ştiu să negocieze/să muncească /să comunice într-un mediuinternaţional, într-o piaţă globală - nu au doar viziune limitată de speculant din Pipera Tunari. Contabili, avocaţi, oameni din bănci, din agenţii de publicitate, din agenţii imobiliare, din agenţii de turism, din
comerţ, din presă, întreprinzători privaţi, artişti, medici, scriitori .
Chiar nu există alternativă la Vanghelie şi Becali???? Dar cei mai mari duşmani pe care îi avem suntem noi înşine, nu sistemul contra căruia dorim să acţionăm. Căci, dacă noi am avea curaj, cum ar putea nişte analfabeţi limitaţi să ne oprească? Mai ales că Bucureştiul nu este Teheran sau Chişinău (Dar totuşi, ei au avut mai mult curaj decât noi!)

> PENTRU O ROMÂNIE DE VULTURI, NU DE STRUŢI!
Aici şi acum e momentul ca generaţia noastră să preia iniţiativa. Avem sufletul curat, demnitate, track record şi visul unei Românii demne de istoria sa şi de potenţialul poporului - să arătăm că ne pasă, că suntem gata să ne asumăm răspunderi, şi atât poporul, cât şi marile capitale ale lumii ne vor susţine. Maşinaţiile clanurilor politice sunt discreditate atât în România, cât şi la Washington, Bruxelles şi până şi la Moscova. Trebuie să găsim şi să susţinem oameni de care să fim mândri că ne reprezintă. Să identificăm valorile şi să le convingem să se implice. Trebuie să luptăm pentru o Românie condusă de oameni deştepţi şi
integri. Pentru o Românie care să fie un player internaţional, nu curva de centură a Europei. Pentru o Românie bogată, cu bătrâni bine îngrijiţi, cu tineri cărora să li se ofere perspective, cu străzi fără gropi, cu hoţi băgaţi după gratii, cu milionari pe merit, nu din furat. Pentru un viitor mai bun pentru noi şi pentru copiii noştri, în ţara noastră, nu printre străini. Pentru o Românie de vulturi, nu de struţi (am ajuns nişte struţi, cu capul în nisip şi posteriorul la dispoziţia tuturor analfabeţilor - sper să nu vă sim?iţi jigniţi de exprimarea plastică, este doar realitatea!. Suntem vulturi doar în businessul nostru, în zona noastră de confort sau când ieşim din ţară, asta dacă nu ne tratează vreun străin de sus, că avem paşaportul pe care îl avem!). Ajunge. Haideţi să ne trezim! Haideţi să luptăm pentru o Românie cu balls!

Alexandra Svet Primul impuls al
Alexandrei* *"Am scos partea cu refuzul meu de a plăti taxele, deoarece am ajuns la concluzia că nu acesta este mesajul pe care vreau să îl transmit şi exemplul pe care vreau să îl dau. De asemenea, am scos numele persoanelor enumerate ca exemplu, deoarece am observat că foarte mulţi cititori se blocau în a judeca respectivele persoane, fără să mai înţeleagă esenţa
mesajului", povesteşte Alexandra despre prima variantă a textului, pe care o redăm aici:
De azi refuz să mai plătesc impozite, refuz să mai am carte de muncă în acest stat guvernat de oameni incapabili, corupţi, needucaţi, care nu au în vedere decât propriul interes. Refuz să mai finanţez politicieni imbecili şi amante care sfidează o ţară întreagă. Nu aş avea nimic împotriva doamnelor apropiate preşedintelui ţării, dar când ele beneficiază de bugete de milioane de euro, printre care sunt şi banii mei, banii părinţilor mei, banii angajaţilor mei, am o mare problema. E un blowjob mult prea scump!
Refuz să mai plătesc taxe la stat - de ani de zile plătesc sute de milioane de lei impozite pentru un stat care nu mă sprijină în niciun fel. Plătesc zeci de milioane pentru Sănătate, deşi sunt conştientă că, dacă voi ajunge vreodată într-un spital din România, voi fi tratată mizerabil. De ani de zile, refuz să mă mai uit la televizor, mi-e greaţă de politicienii români, nu mă duc la vot pentru că nu am pe cine să votez, îmi vine să vomit când văd panourile publicitare din campanii electorale gen "Nouă ne pasă de
Dumneavoastră", refuz chiar şi să mă plâng, pentru că sunt mult prea ocupată să îmi câştig existenţa - cu toate acestea, când se apropie data de 25 a lunii, în mod mecanic mă impacientez să fac rost de banii care trebuie plătiţi la stat, pentru că - nu-i aşa? - "cu statul nu te joci".
Dar iată că suntem în plină criză, iată că pentru prima dată nu am reuşit să plătesc taxele la stat şi mi-au fost blocate conturile! Şi asta m-a ajutat să mă trezesc, am deschis ochii, m-am uitat în jurul meu cu atenţie, am pus întrebări, am deschis televizorul pentru prima oară în ani de zile... şi ce am văzut? EBA şi Becali mă reprezintă în Parlamentul European, Elena Udrea beneficiază de bugete de milioane de euro de care dispune cum o taie capul, doamna Ridzi aruncă 86 milioane de euro pe o telecabină, când există oraşe în România care nu au nici măcar un spital de Doamne Ajută, domnul Patriciu vinde Petromidia pentru câteva miliarde din care sunt curioasă dacă plăteşte vreo taxă la stat... jocuri politice murdare, politicieni corupţi şi curve, haos total, o ţară vândută pe nimic de nişte agramaţi care nu şi-au văzut decât propriul interes - măcar dacă ar fi vândut-o scump! -, investitori străini care efectiv nu au cu cine discuta în România şi se luptă cu morile de vânt... şi toţi oamenii de calitate pe care îi cunosc stau cu capul băgat în nisip... L-am avut si eu, pana astazi - daram realizat ca oricat de multi bani as face,oricate tari asvizita, oricate carti as citi, oricat as incerca sa nu ma las afectata, at the end of the day, traiesc tot aici sitactica strutului imi va face mai mult rau pe termen lungdecat daca m-as implica acum.
Nu se mai poate asa! Enough is enough! Romania nu este doar o tara de hoti,de agramati, decurve, de parveniti, de oameni fara balls si fara coloanavertebrala. Sa protestez prin a nu imi plati taxele nu este suficient, desi daca ar mai face-o si altii,s-ar putea declansa ceva. Fac apel catre toate persoanele integre,capabile, educate, care au cladit ceva prin munca lor, farasa fure, sa ia atitudine pentru a stopa prostia ce neafecteaza pe toti. Sunt milioane de tineri destepti,multidintre ei muncesc peste 12 ore pe zi pentru multinationalesau pentru businessul lor propriu, oameni educati, in Romania si peste hotare, oameni care augestionat milioane de euro, oameni cu viziune, talent,pro-activi, integri, care stiu sa comunice eficient si stiuce inseamna sa livrezi, stiu ce inseamna un deadline,stiu ceinseamna reresponsabilitatea....sunt sute de mii de romanide calitate, plecati din Romania pentru a produce si aconsuma in alte tari, cladind economia altor state - s-arintoarce maine in Romania daca nu ar fi circul care esteacum aici. Trebuie sa luam atitudine, trebuie sa facem oschimbare,
este nevoie de o Miscare a romanilor cu balls sicu coloana vertebrala! O
Miscare de Intoarcere Acasa, atat aromanilor plecati slugi in alte tari, cat
si a celor care,desi am ales sa ramanem aici, suntem absenti,
pasivi,indiferenti si suportam ce ni se intampla doar visand laurmatoarea
iesire din tara. E nevoie de o miscare in careleaderii sa fie testati si
para-testati, asa cum se intamplacand esti angajat intr-o companie
multinationala, fara sa fie acceptati daca nu li sedovedeste integritatea si
eficienta. O miscare a oamenilorcare nu au mai fost implicati in viata
politica, neintinati,ne-spalati pe creier, ne-jigoditi. O miscare fara
traseistipolitici sau scursuri de la alte partide. Este nevoie de omiscare a
oamenilor destepti, tineri, cu atitudine, expertiin domeniul lor. Si tu si
eu cunoastem cel putin 5 oameni inteligenti care ne-ar putea reprezenta mai
bine inParlamentul European decat EBA sau Becali. Oare de ce nimeninu
actioneaza? Daca acum cinci ani ne-am fi implicat cutotii macar o ora pe
saptamana, in mod sigur nu s-ar fiajuns aici. Cati bani furati, cate
proiecte blocate, catefonduri nefolosite in cinci ani de zile...Daca am
dialogaconstructiv, daca ne-am intalni o ora pe saptamana, daca amactiona,
daca am putea aduna si monta toti oamenii destepti,corecti, conectati,
creativi, eficienti pe care ii cunosc eusi pe care ii cunosti tu s-ar vedea
si simti diferenta in cinci ani de acum incolo. Avem unplan de organizare,
avem un plan de finantare, avem usideschise catre marile centre politice si
financiare carecauta in Romania un interlocutor nou. Nu credeti ca simarilor
puteri le-ar face mai multa placere sa discutecuoameni educati decat cu
agramatii parveniti ce reprezinta interesele Romaniei in momentul de fata?
Propun infiintareaunei Miscari a Corporatilor - oameni din banci,
industrie,finante, firme de avocati, experti PR, intreprinzatoriprivati care
au calitatile necesare sa scoata tara dincriza. Este singura solutie viabila
pentru Romania de acum- tara asta se poate pune pe picioare numai daca s-ar
unitoti oamenii capabili pe care ii avem in toate domeniile -creiere vanate
de toate companiile multinationale, corporatieducati, care gestioneaza
bugete de miliarde, conduc sute demii de angajati, sunt cosmopoliti, stiu sa
negocieze / samunceasca / sa comunice intr-un mediu international, intr-o
piata globala - nu au doar viziunelimitata de speculant din Pipera Tunari. E
nevoie deoalternativa in Romania. Este nevoie de o Mişcare în valorile
căreia să mă regăsesc şi eu, să se regăsească şi Andreea Miinescu, prietena
mea care, la 26 de ani, are firma ei, făcută fără ajutorul nimănui, munceşte
13 ore pe zi, iar seara mai merge şi la cursuri de German Business... O
Mişcare în care să se regăsească şi Ileana Badiu, managing partner la una
dintre cele mai mari agenţii de publicitate, care munceşte 14 ore pe zi,
chiar şi în luna a opta de sarcină... Şi Tereza Vâlcan, expert în PR, care a
studiat în State, face MBA la Londra, s-a întors să muncească în România şi
cred că ar putea să ne reprezinte mai bine decât EBA... Şi Radu Manolescu,
care, la 28 de ani, şi-a făcut firma lui de head-hunting, fără ajutorul
nimănui, şi a adus-o în topul firmelor de profil... Şi doamna Camelia Şucu,
ajunsă în Top Capital fără să fure un leu, prin munca sa de ani de zile...
Şi doamna Mihaela Nicola, gurul publicităţii din România... Şi Maria Lucia
Hohan, designerul ale cărui creaţii se vând în toata lumea şi care a ajuns
unde a ajuns prin propria sa muncă... Şi Pepe Berciu, care a studiat la
Londra şi are businessul său de succes... Şi fraţii de la Fratelli, care, cu
creativitate, pasiune şi muncă, s-au impus în viaţa de noapte a Capitalei...
Şi Violeta Bălan, care a terminat cu Magna Cum Laude o facultate de drept
din America, munceşte pentru una dintre cele mai mari firme de avocatură din
lume şi s-ar întoarce mâine acasă, dar nu are la ce... Şi Horia Mocanu,
primul român admis la Harvard, care scrie istorie într-o ţară vecină... Şi
Edy Uzunov, proprietarul agenţiei Regatta, cultivat, meloman, impecabil...
Şi Floriana Jucan, jurnalista erudită care s-a încăpăţânat să educe
cititorul de presă din România şi a reuşit să impună pe piaţă o revistă fără
femei dezbrăcate şi bârfe dezgustătoare... Şi Fady Zaidan, cel mai conectat
şi charismatic manager pe care îl cunosc... Şi Loredana Sălcianu, avocata
care a avut curajul, acum patru ani, să plece dintr-o multinaţională şi să
îşi deschidă propria ei firmă de avocatură... Şi Angela Teodora Burz,
întreprinzătoarea elegantă care şi-a făcut bagajul şi a plecat să facă
business în Shanghai, dar duce dorul prietenilor din România... Şi Diana
Dondoe, care i-a sfidat pe toţi cei ce au respins-o în România, ajungând,
prin muncă, perseverenţă şi consecvenţă, unul dintre cele mai celebre
top-modele ale lumii, făcând milioane cu o detaşare elegantă şi impresionând
lumea întreagă prin erudiţia sa - dar duce dorul ţării ei... Şi Bogdan
Voica, la 30 de ani, manager al uneia dintre cele mai cunoscute şi
exclusiviste agenţii imobiliare din Europa... Şi Eveline Păuna, care, la 20
de ani, face o facultate, lucreaza zece ore pe zi, scrie la Q Magazine şi,
în puţinul timp liber, merge la Operă... Şi Raluca Safta, care, la 23 de
ani, a avut curajul să îşi deschidă propria ei firmă de relocări şi a ajutat
sute de expatriaţi şi directori de companii multinaţionale să se relocheze
în România... Şi Damian Drăghici, cu IQ de geniu şi deţinător al unui premiu
Grammy, care a ales să se întoarcă în România, la rădăcinile sale... Astae
Romania mea! Nu Vanghelie, EBA sau Becali!! Si acestiasunt doar cativa
dintre oamenii pe care ii cunosc...mai suntatatea milioane de oameni
destepti si muncitori, corecti sieducati, capabili si integri... Ma intreb,
atatia oamenidestepti nu se rusineaza ca sunt reprezentati de Gigi Becalisi
de EBA? (Ma ingrozesc la gandul ca EBA va negocia pentruRomania fonduri de
zeci de milarde de Euro!)Nu va esterusine ca sunteti condusi de un om
politic care nici macarnu poate sa pronunte Google? Nu va este rusine sa va
dati lao parte cand in masinile cu girofar trece un agramat, un hotsau o
papusa blonda cu tupeu si cu un singur talent, platit mult preascump? Din
banii vostri? Am innebunit eu sau am innebunitnoi cu totii sa stam pasivi in
timp ce suntem calcati inpicioare pe banii nostri? Ei bine, mie mi-a ajuns.
Imi esterusine ca am stat cu mainile in san si s-a ajuns ca astazisa fiu
reprezentata de o domnisoara din Bamboo si de uncioban. Asa ca voi lua
atitudine. Si va rog si pe voi, toticei ce credeti ca nu va reprezinta cei
din scena politica deacum, sa luati atitudine. Sa gasim si sa sustinem
oameni decare sa fim mandri ca ne reprezinta. Sa identificam valorilesi sa
le convingem sa se implice. Daca avem echipa, totrestul vine de la sine.
Stiu ca ei exista, trebuie doartreziti. Trebuie sa facem ceva. Nue suficient
sa ne plangem, sau sa bagam capul in nisip.Trebuie actionat. Eu nu mai
astept o minune, ma apuc detreaba. Voi lupta. Pentru un grup de oameni
capabili, care pot revolutiona un sistem decare toata lumea este satula.
Pentruo Romanie condusa de oameni destepti si integri. Pentru oRomanie care
sa fie un player international, nu curva decentura a Europei. Pentru o
Romanie bogata, cu batrani bineingrijiti, cu tineri carora sa li se ofere
perspective, custrazi fara gropi, cu hoti bagati dupa gratii, cu milionaripe
merit, nu din furat. Pentru un viitor mai bun pentru minesi pentru copiii
mei, in tara mea, nu printre straini..Pentru o Romanie de vulturi, nu de
struti(am ajuns nistestruti, cu capul in nisip si posteriorul la
dispozitiatuturor analfabetilor - sper sa nu va simtiti jigniti deexprimarea
plastica, este doar realitatea!...suntem vulturidoar in businessul nostru,
in zona noastra de comfort saucand iesim din tara, asta daca nu ne trateaza
vreun strainde sus ca avem pasaportul pe care il avem!) Ajunge! Haideti sa
ne trezim!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:52 PM