IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Conserve pentru iarna
kalua
post Jul 2 2008, 08:10 PM
Post #11





Musafir






Eu chiar folosesc numai mazare congelata, cateodata si fasole verde si spanac. Astea-s foarte bune si sunt oricum mai proaspat congelate (majoritatea direct pe campul unde au fost culese) decat daca le ccumpar eu din supermarket.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 2 2008, 08:41 PM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) chiar scrisesem ca numai mazare iau ...apoi am sters din mesaj.
deci si eu cu mazarea congelata insa mancam totusi rar desi copilului ii place. Trebuie sa rectific. La spanac nu m-am incumetat dar o sa incerc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MirelaR
post Aug 14 2008, 12:26 PM
Post #13


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 110
Joined: 11-August 08
Member No.: 4,455



Zarzavat pentru ciorbe

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/DSC01103.jpg)

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/DSC01104.jpg)

Compot de prune


(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/DSC01108.jpg)

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/DSC01110.jpg)

(IMG:http://i351.photobucket.com/albums/q472/MIMI76_photos/DSC01109.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 14 2008, 12:28 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mirela, si retetele te rugam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 14 2008, 01:20 PM
Post #15


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



bravo Mirela

si-adica eu nu v-am dat retetele mele superextraordinare de gogosari in otet si de castraveti?
stiti cum sint?? o nebunie ! mai am si-acum pt ca nu stiu sa fac portii mici si castravetii sint crocanti bine mersi iar gogosarii sint un vis, la fel, crocant (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

vrea cineva retetele? ca geaba nu ma muncesc! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MirelaR
post Aug 14 2008, 02:26 PM
Post #16


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 110
Joined: 11-August 08
Member No.: 4,455



Cleo,eu vreau,eu vreau!! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Zarzavat pentru ciorbe
Eu am pus asa:
-2kg ardei de toate culorile
-2.5kg rosii
-1kg radacinoase(morcov,telina,partunjel-in total 1kg)
-3 leg.frunze telina
-3 leg.frunze patrunjel
-sare(dupa gust)
Ardeii i-am taiat marunt,am tocat verdeata;radacinoasele le-am dat pe razatoare.
Rosiile le-am decojit si le-am dat tot pe razatoare.Am pus sare dupa gust,am pus in borcane si am sterilizat borcanele in baie de aburi.

Compot de prune
-am pus prunele in borcane;am adaugat in fiecare borcan cate 3 linguri zahar si am umplut borcanele cu apa.Am pus capacele si am fiert borcanele in baie de aburi pana zeama din borcane a capatat culoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 14 2008, 03:51 PM
Post #17


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Si eu vreau retetele lui Cleo! Anul asta ma gandesc serios sa pun muratelele mele. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Mirela, imi place reteta pentru compot de prune. O s-o testez! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 14 2008, 04:31 PM
Post #18


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



scriu pe seara
cu gogosarii o sa ma pomeniti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sper sa gasesc si poze pt exemplificare
castravetii poate o sa gasiti retete mai pe placul vostru, la mine nu uitati ca am jumatatea ungureasa si asta puen zahar in toate cele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ... dar nu va imaginati castraveti dulci ci acrisori deci nu otetiti sa va strepezeasca dintii cu acreala.

deci revin (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 15 2008, 11:12 PM
Post #19


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



scuzele de rigoare pt mica intarziere

Castraveti in otet

- castravetii se spala si se lasa cateva ore in apa rece
- se aranjeaza frumos in borcane, eu tin borcanul inclinat si le aliniez in pozitia "drepti" , strecor si fasii de hrean, crengute de marar uscat + niste frunze de telina. boabe de piper si mustar
- se calculeaza capacitatea borcanelor si se injumatateste adica la 10l (borcane) se vor face 5l de zeama (si asta e o taina cam general valabila pt a calcula "cat lichid ne trebuie" ?)
- zahar as zice dupa gust proportia era cam 1 la 1 adica la 10l de zeama 1 kg de zahar
- iar sare se pune cate o lingura per L
- 1l de otet la 2 l de apa


zeama o incalziti atat cat sa se dizolve zaharul apoi o turnati peste castraveti si inchideti borcanele

se fierb intr-o oala cu apa, cu apa urcand pana la peste doua treimi din inaltimea borcanului ...deci se fieb pana incep sa apara bule in interiorul borcanului.
Se scot pe o tava si se lasa la racit acoperite de carpe

Gogosari in otet (o nebunie)

proportiile sint
0.5l apa, 0.5l otet, 250g zahar, 1.5 linguri de sare, foi de dafin si boabe de piper

- zeama, din tot ce-i mai sus, se clocoteste apoi se scufunda in serii gogosarii spalati in prelabil si taiati in felii de 2-4cm latime. Se lasa in zeama 1 clocot si se scot intr-un castron cu spumiera (eu fac intr-o oala mai mare si-mi intra vreo 4-6 pumni de gogosarii felii)
- intre cele 2 serii e o pauza in care puteti incepe umplerea borcanelor le bagati una in alta si intra foarte multe intr-un borcan mai ales ca sa-u inmuiat putin de la apa clocotita. Cand ati terminat cu toate seriile turnati zeama in care ati lucrat peste gogosarii din borcane. Eu pun si boabe de mustar si cate o foaie de dafin in fiecare borcane si eveentual si 2-3 boabe de piper. Se leaga bine, la fel se lasa sa se raceasca incet apoperite de carpe si se pun la loc racoros.


sint crocanti pana la ultmul asta pt ca nu ii fierbeti ci in opariti, dupa oparire au un luciu placut.
Eu mai am de anul trecut si sint la fel de buni. anul asta o sa-mi temperez elanul si-o sa fac mai putin.

o pozica facuta in conditii vitrege in garaj. borcanele-s putin prafuite dar cam asa arata gogosarii

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/102_0460.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 16 2008, 09:42 AM
Post #20


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Arată excepţional. (IMG:style_emoticons/default/322.gif) Mă întreb dacă pot fenta zaharul fără să afectez bunătatea de muraţică?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:54 AM