IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cat de important este sa scrii si sa te exprimi corect, Conteaza in viata daca stii sa scrii si sa vorbesti corect romaneste?
Diana.
post Aug 28 2007, 10:53 PM
Post #31


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Din punctul meu de vedere e mai rau! Macar aia nu se cred "mintuitorii neamului".
Toata treaba asta cu cine sintem, cum scriem, samd se reduce la un singur lucru: care este tinta noastra in viata, ce dorim sa fim si mai ales, la cine si la ce se raporteaza propriile valori.

Si ma intreb urmatorul lucru: cum oameni care sint plecati de ani de zile din tara (oameni a caror limba materna poate nici nu a fost romana!) pot scrie impecabil- dar impecabil romaneste - iar cei care sint aici, in tara, dandu-se mareti si umflindu-se in pene pe la teveu si in alte parti nu-s in stare?! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Am clienti si cunoscuti straini care scriu fara greseli de ortografie.
Am insa si emailuri in care persoane care se semneaza cu titluri pompoase ("director general , "doctor inginer", samd) habar n-au de un amarit de indicativ prezent... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


Concluzie: daca visul nostru este de a fi apreciati de oameni care apreciaza omul dupa cit ii e buzunarul (a la admiratori de manelisti), scoala si modul de a scrie sunt irelevante.

Ce e interesant insa este ca in strainatate, cu cit ai mai multa scoala si esti mai bun in meserie, cu atit ai un loc de munca mai bun si cu atit mai repede iti poti deschide propria afacere cu care sa ai si succes! Dar vorbim de societati mature, nu de unele in care sub-cultura si parvenitismul sint pe toate televiziunile!

Nota: Cind se face head-hunting pentru posturi importante, nu se iau nici analfabeti, nici semi-analfabeti, ci oameni cu minti stralucite, inovatoare, creative, oameni care la viata lor au facut efortul de a-si invata si limba materna, ba chiar si vreo 2-3 straine. Printre altele.
Stiti ca avem printre noi oameni care vorbesc 4 limbi? Si mai stiti ceva? Nu am vazut greseli de ortografie la ei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Aug 28 2007, 11:42 PM
Post #32


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Va tot legati de mine ca nu stiu scrie bine (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Cretima o stiu pune acolo unde trebuie dar cand tastezi e mai comod sa nu o pun de ex in pm care i l-am trimis lui Maat am pus dupa ce a facut corectari pe mesaj mi l-a trimis inapaoi corectat. Acum recitind acel mesaj am observat ca greselile sunt la exprimare si bineinteles la i-uri (la astea tot timpu gresesc) aaa si sa nu uit cateva greselii din neatentie astea nu puteau lipsi. Nu e nici chiar asa neagra situatia mai am inca timp sa invat (pana la bac promit ma prezint cu un scris corect ). Un cv impecabil stiu face (il stiu face si in romana si in engleza) iar analiza sintactoco-gramaticala stiu face chiar foarte bine. Buba mare la mine e cu exprimarea asta (in scris) si asta se repara pana o sa fiu um pic mai maricica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 29 2007, 12:05 AM
Post #33


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Vocabularul ti-l poti imbogati citind, urmarind niste emisiuni educative..(IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Nu ne luam de tine intentionat,nu e nimic personal, fetele iti vor doar binele..(IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

ai grija cu um pic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 29 2007, 12:15 AM
Post #34





Musafir






Bineinteles Florina, sweet are dreptate, tu cumva reprezinti pe cei care nu prea se imprietenesc cu limba romana si poate o desconsidera ca neimportanta. Daca vei incepe sa citesti, sa urmaresti mesajul scris, involuntar ti se va specializa si creierul in a vorbi mai corect si a scrie mai corect gramatical. Tine numai de vointa ta de a te autodepasi, de a invinge lenea si de a demonstra ca poti mai mult decat la limita suficientei. Spor la lucru si numai bine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 29 2007, 01:23 AM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si daca vrei sa te ajutam sa inveti, eu una iti stau la dispozitie cu draga inima!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Aug 29 2007, 01:42 AM
Post #36


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



De citit citesc cam 2 carti (a 400-500 pag) la 3 sapt deci citesc destul pt o adolescenta parerea mea numa ca nu sunt atenta deloc la gramatica o sa fiu atenta si la asta de acuma inainte. Treaba e ca nu citesc deloc carti scrise de autori romani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 29 2007, 09:06 AM
Post #37





Musafir






http://dexonline.ro/corect.php

Uite aici un instrument de baza (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Nu e nici o rusine sa nu stii, nimeni nu le stie pe toate. E rusine sa te multumesti cu faptul ca nu stii si sa nu vrei sa inveti. Da io vad ca tu esti fata desteapta si ma bucur ca stii sa accepti o critica fara sa te superi, daca e una constructiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 29 2007, 10:09 AM
Post #38


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



apropo: Lubrifiant Lubrefiant (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
(Corect / Gresit)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Aug 29 2007, 11:16 AM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



buna ziua!! chestia cu greseli din neatentie sau din graba nu ar trebui sa existe cand scrii ceva pe un forum.pentru ca nu te grabeste nimeni sa scrii. daca acum tu esti grabita, la facultate cand proful o sa dicteze cu o viteza de 10 cuv. pe sec, cuvinte pe care tu va trebui sa le scrii(ca sa ai dupa ce sa inveti),ce vei face? practic nu vei avea dupa ce invata si te vei prezenta de-anapoda la examene.
gandeste-te bine!! parintii tai nu vor fi mereu cu tine sa te scoate din rahat! nu mai sta dupa ei si incet incet incearca sa-ti iei viata in maini si sa inveti sa te descurci singura!fara sa te bazezi pe banii parintilor!
pup!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 29 2007, 12:10 PM
Post #40


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Rcelama pe siteul unei reviste de femei care de altfel imi place foarte mult- e clar ca reclama e facuta de altii:
"Daca vrei sa slabesti sa fi sanatoasa si sa arati bine follow me!" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:14 AM