IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Motanul meu zgarie rau!
crisuletzia
post Dec 24 2007, 09:19 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 24-December 07
Member No.: 2,890



bine v-am gasit!
sper sa ma poata ajuta cineva cu un sfat pentru ca sunt disperata! am un motanel in varsta de vreo 4luni, adoptat de pe strada in septembrie, care musca si zgarie de imi vine sa o iau la fuga cand il vad. problema e ca nu o face in joaca. pur si simplu sta cuminte la mine in brate, sau ascuns sub pat, si deodata sare pe mine si incepe sa muste si sa zgarie. si abia il pot lua de pe mine. in seara asta m-a zgariat pe frunte, si trebuie sa recunosc ca acum sunt chiar speriata. cu toate astea eu il iubesc foarte mult, e unul dintre cei mai frumosi si mai destepti pisoi pe care i-am vazut, asa ca am o mare rugaminte: daca stie cineva vreo metoda de a-l imblanzi sau macar cauza acestui comportament ajutati-ma cu un sfat.
multumesc mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 24 2007, 09:52 PM
Post #2





Musafir






e normal, sunt prostelile specifice varstei (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) incearca sa-l calmezi si sa-l certi cand face asta.
pana la un an o sa tot patimiti (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) dupa care, o sa regreti "copilaria" lui. e cea mai frumoasa perioada din viata lui, asa ca incearca sa i-o faci cat mai placuta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 24 2007, 11:43 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



sfatuieste-te cu un vet sau cu cineva care il poate vedea. asta cu "anul" e relativa, forte, = cel putin asa cred eu - pentru ca a mea are un an si ceva si tot asa musca din senin cand o apuca. nu asa des, incat sa spun ca sunt speriata.. insa o data pe zi tot face asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 25 2007, 12:49 AM
Post #4





Musafir






In Germania se foloseste metoda cu pistolul cu apa la caini si pisici, adica cand fac ceva nedorit sunt improscati cu un jet de apa. Dar in secunda aia, nu dupa un minut. Se poate folosi si o seringa mai mare, binenteles fara ac.

later edit: are "pom" de-ala cu sisal de ascutit ghearele? Pisicilor tinute in casa le trebuie asa ceva. Sau o bucata de trunchi de copac stabilizat pe-o placa si cu marginile de sus pilite.

This post has been edited by kalua: Dec 25 2007, 01:50 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisuletzia
post Dec 25 2007, 10:57 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 24-December 07
Member No.: 2,890



multumesc frumos pentru raspunsuri!
sarbatori fericite!

QUOTE(fortelady @ Dec 24 2007, 09:52 PM) *
e normal, sunt prostelile specifice varstei (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) incearca sa-l calmezi si sa-l certi cand face asta.
pana la un an o sa tot patimiti (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) dupa care, o sa regreti "copilaria" lui. e cea mai frumoasa perioada din viata lui, asa ca incearca sa i-o faci cat mai placuta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


multumesc pentru rapiditatea raspunsului!
eu incerc sa ma ¨inteleg¨ cu el, si deja regret ca din cauza faptului ca e atat imprevizibil nu mai am curaj sa il tin noaptea sa doarma cu mine... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
sper sa gasesc o modalitate de a minimaliza iesirile astea ale lui, macar cat sa nu mai sara si la fata!!! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
sarbatori fericite!

QUOTE(Meg @ Dec 24 2007, 11:43 PM) *
sfatuieste-te cu un vet sau cu cineva care il poate vedea. asta cu "anul" e relativa, forte, = cel putin asa cred eu - pentru ca a mea are un an si ceva si tot asa musca din senin cand o apuca. nu asa des, incat sa spun ca sunt speriata.. insa o data pe zi tot face asta.

asta nu e o veste prea buna............
o data pe zi... e oricum destul! pentru mine ar fi oricum o imbunatatire, pentru ca al meu musca de fiecare data cand nu sunt atenta la el.
ma gandeam si eu sa vorbesc cu un veterinar dupa sarbatori, poate-poate ne ajuta cu ceva...
craciun fericit!

QUOTE(kalua @ Dec 25 2007, 12:49 AM) *
In Germania se foloseste metoda cu pistolul cu apa la caini si pisici, adica cand fac ceva nedorit sunt improscati cu un jet de apa. Dar in secunda aia, nu dupa un minut. Se poate folosi si o seringa mai mare, binenteles fara ac.

later edit: are "pom" de-ala cu sisal de ascutit ghearele? Pisicilor tinute in casa le trebuie asa ceva. Sau o bucata de trunchi de copac stabilizat pe-o placa si cu marginile de sus pilite.

am auzit de metoda asta, dar nu am incercat-o pentru ca pisoiului meu ii place apa, si mi-a fost frica ca o sa creada ca ne jucam si o sa insiste si mai mult....
sisal nu are inca... are in schimb o bucata de trunchi de visin. oricum prefera sa isi ascuta ghearele pe canapea.... si oricum am de gand sa ii cumpar si sisal, n-am avut posibilitatea pana acum... luna viitoare ii iau. dar am auzit ca unele pisici nu sunt prea interesate de asa ceva.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 26 2007, 02:32 PM
Post #6





Musafir






e ideea de "jet de apa sub presiune pe Sfintele Mustati" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) nu neaparat de ideea de apa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
e foarte buna ideea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) as aplica-o si eu da' momentan ma lupt cu altceva, minounatu' meu de cand avem aspirator nou (pe langa toate schimbarile din casa (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) ) face pishi pe unde apuca. pishi, nu marcat. si e foarte "nevinovat". imi vine sa-l strang de gat, pute a pipi de motan (si doamneeeee cum pute) prin toata casa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Dec 26 2007, 06:49 PM
Post #7





Musafir






La ce varsta ai 'adoptat' tu pisoiul, crisuletzia?
Comportamentul pisoilor depinde foarte mult de felul in care au fost tratati de alti oameni in trecut. Daca de exemplu, atunci cand era pe strazi l-a lovit cineva, sau i-a facut vreun rau, e posibil ca asta sa fi determinat comportamentul violent si atacurile de acum. Sau poate el vine dintr-o familie de pisici mai salbatice, care nu sunt obisnuite cu oamenii.
Trebuie tratat cu multa blandete, sa capete incredere in oameni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 26 2007, 10:04 PM
Post #8





Musafir






haolica, forte, si cum rezolvi problema?

Noi vorbim mult cu pisica si cand o certam imediat inceteaza sa faca ce face, probabil (sigur!) tonul e altfel decat la vorbit normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisuletzia
post Dec 27 2007, 02:04 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 24-December 07
Member No.: 2,890



[quote name='happyCat' date='Dec 26 2007, 06:49 PM' post='134568']
La ce varsta ai 'adoptat' tu pisoiul, crisuletzia?
Comportamentul pisoilor depinde foarte mult de felul in care au fost tratati de alti oameni in trecut.

pai m-am gandit si eu la asta, dar avea doar o luna cand l-am luat... e adevarat ca a fost abandonat impreuna cu doi fratiori (care acum au si ei stapani ), deci prea iubit nu a fost... dar sa ramana asa marcat cand era asa mic...?
oricum eu ma port cat de frumos pot cu el, chiar sa cand musca si zgarie, in afara de faptul k ii zic ¨nu¨ pe un ton corespunzator, mai mult nu il cert, sa nu se sperie, incerc doar sa-l calmez. doar atunci cand ataca iar si iar, si nu reusesc sa il potolesc, il dau afara din camera vreo 10 min, si dupa aia sta cuminte.

forte, si cum faci fatza?
ca eu am altfel de problema. am si un nebunel de catel, care de fiecare data cand reuseste sa ajunga pe langa litiera pisoiului, (unde, evident, nu are voie) isi face nevoile. si imediat, pisoiul se duce si face langa... si am senzatia ca mirosul o sa ramana mostenire nepotilor nepotilor mei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 27 2007, 07:26 PM
Post #10





Musafir






QUOTE(kalua @ Dec 26 2007, 10:04 PM) *
haolica, forte, si cum rezolvi problema?


momentan, nu am cum, am cerut ajutor altora. ca minounatu' are idei. nu tocmai minounate.... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) e pur si simplu deranjat de ceva sau nesimtit... boala e aproape exclusa
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:52 PM