IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Meniuri, cum le alcatuim, la ce avem grija
kalua
post Jan 5 2008, 01:06 AM
Post #1





Musafir






Cum alcatuiti voi meniurile?

Mie mi-a trebuit foaaaarte, foarte mult timp pana m-am dumirit cam cum se face si inca sunt in faza de invatat. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Texturile sa fie diferite de la un fel la altul, un fel greu, urmatorul usor si tot asa, ingredientele sa nu se repete si mai stiu eu ce.

Voi cum faceti? Va ghidati dupa anumite principii (care?) sau sunteti de parere ca ce va place vine pe masa si gata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 5 2008, 01:57 AM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



draga mea e buna intrebarea asta insa drept sa spun incerc doar sa nu fac 2 feluri grele una dupa alta.
in ultma vreme imi alcatuiesc meniul in ultima secunda si plec la alimentara c-o am la 2 pasi. Insa incerc si noutati si din cele care stiu ca ne plac deja. insa cum spuneam, nu amandoua felurile 'grele'

am niste amici in Las Vegas si ma tot "ameninta" ca o sa mergem la un restaurant frantuzesc cu 9 course menu.
La sfr esti satul si papilele gustative in extaz. Portiile-s mici, fel de fel de combinatii, ce mai, un festin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 13 2008, 07:52 PM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



N-am prea mult experienta in aceasta chestiune, asa ca ma bazez pe suportul vostru. Ideea mea e ca pe la sfarsit de saptamana sa organizez cine tematice cu prietenii. Prima experienta: vineri seara.
Invitati: prietena mea cea mai buna cu baietul de rigoare. (Am zis sa ma lansez in actiune in cerc foarte restrans (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) ).
Tema: bucatarie romaneasca
Bucate: saramura de pui, cartofi taranesti, salata de salata verde si ridichii
Desert: aici am marea dilema, nu stiu daca se potriveste sau ba: prajitura cu branza si stafide. O alta optiune ar fi cozonacul crapat. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si la bautura am dilema: alcool si non-alcool. Pe de o parte, limonada pe de alta un vin rosu.
C'est bon sau nu prea? (IMG:style_emoticons/default/baby.gif)


Mentiune suplimentara: pentru ca masa va fi pe la 8 seara, am renuntat la aperitive si alte feluri de mancare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 13 2008, 08:38 PM
Post #4





Musafir






Un meniu are cel putin 3 feluri, asa-i modelul. Daca-i fara aperitiv nu mai e meniu.
S-ar potrivi o supica inainte de saramura, un bors de zarzavat servit cu smantana, de exemplu. Fara cartofi pentru ca pe astia ii ai la felul 2. Are culoarea rosiatica, culoare care tot nu se repeta, ar fi de bine. Daca ai timp, fa si-o mamaliguta la bors. In orice caz fara paine pentru ca vei avea aluat la desert.
Felul doi asa cum ai spus.
Mie cozonacul mi se pare mai romanesc. Sau in loc de prajitura cu branza si stafide, fa branzoaice. Prajitura asta nu mi se pare foarte romaneasca. Sau ceva cu capsuni, ca acuma-i vremea lor. Spuma de capsuni?

La desert s-ar potrivi un vin alb mai dulce, la cozonac s-ar potrivi unul puternic, daca faci ceva cu capsuni, unul nu foarte aromat.
Tine portiile mai mici, mai bine sa mai umpli inca o data farfuria decat s-o pui plina ochi, nu face impresie artistica.

Ar fi frumos sa pui un stergar pe masa si sa servesti macar un fel in strachini.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 13 2008, 08:50 PM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) saru'mana mult. Uite, eu la o ciorbita lejera nu m-am gandit si tocmai asta-i felul preferat al prietenei mele. (IMG:style_emoticons/default/slap.gif) Numai ce ne va deschide apetitul! Mamaliguta n-am mai facut de cand cu Monti, dar banuiesc ca mancailor le va placea. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Iar la desert, crap un cozonac.
Ma simt mult mai linistita cand vad planul in ansamblu. Chiar e o masa romaneasca. (IMG:style_emoticons/default/yes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 17 2008, 11:37 AM
Post #6


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



revin cu impresii dupa cina mea romaneasca!
Am folosit tacamurile din dotare pentru ca timpul nu mi-a permis sa alerg dupa strachinute si servet. Mancarea a iesit delicioasa, am fi mancat-o si direct din oala cred.
felul I: ciorbita de loboda si salata
felul II: saramura de pui si cartofi la cuptor
desert: cozonac crapat
bauturi: vin rosu sec, suc de cirese si apa minerala.

Concluzia, experienta se cere repetata si fotografiata! Jonglez intre bucataria mexicana si cea greceasca pentru we viitor.

(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) Am ajuns la concluzia ca trebuie sa-mi achizitionez o masa nu foarte inalta dar mai lunguta pentru sufragerie, o vaza "grasuta" pentru flori, mai multe fete de masa si niste tacamuri de rezerva. Dupa-amiaza dau o raita in bamboo sa vad daca m-o tenta ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 19 2008, 10:14 AM
Post #7





Musafir






Bravo, Fanny! Pacat ca n-ai apucat sa faci poze.
Vezi sa nu cazi intr-o patima cu astea, decoratiile astea sunt costisitoare si ocupa destul de mult loc.

Meniurile se pot face si pe-o anumita culoare, o anumita tema (mai traznita, de ex. ghicitori, palindrom).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 19 2008, 08:24 PM
Post #8


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Multumesc pentru sugestie. Acum ca am mai multa voie buna si un strop de timp in plus, o sa-mi pun imaginatia la incercare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 16 2008, 05:26 PM
Post #9





Musafir






La sfarsit de saptamana e ziua fii-mii, sambata ii vin fetele, cu astea nu am probleme, numai mancarea nu le intereseaza.
Duminica vine familionul si m-am gandit sa fac un meniu italienesc cum scrie la carte, cu antipasti, primi piatti, secundi piatti si dolci. Ar fi cazul sa ma pun pe studiat ce, cum si cand fac. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 16 2008, 05:27 PM
Post #10


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) Wow, succes! Stau pe aproape sa-mi iau notite! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 08:46 AM