IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Chist Ovarian, Despre Chisturi Ovariene
Philia
post Feb 6 2008, 08:28 AM
Post #41


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



DI,endocrinolog nu gineco (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
beatrice_me
post Mar 14 2008, 02:33 PM
Post #42


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 14-March 08
Member No.: 3,475



BUna

Buna fetelor!!Eu acum 1 luna am descoperit acasa un chist pe ovarul drept de 6 cm..si inca unul pe acelasi ovar de 3 cm.Toti mi.ai propus s ama operez si majoritatea medicilor de acasa mi.au zis ca.mi vor scoate ovaru...in cazul in care e afectat.Nu m.am resemnat...mi.a fost frica....am vrut totusi si parerea altui medic si am decis sa ma operez in afara.Va zic sincer..aici la analize au descoperit ca totusi aveam 2 chisturi dar unul de 3 cmx2 si celalalt de 10 cmx8.Al doilea era foarte mare.Acum 2 zile m.am operat,nu mi.au scos nici un ovar....au insistat mai mult si au reusit operatia.A fost facuta cu laser....am intr.adevar 3 gaurele dintre care una in buric dar sunt foarte fericita ca am salvat ovarul.Deci....oricine v.ar zice ca la un cist de 6 cm se scoate ovarul acela nu e un medic bun.Medicul meu a stat 2 ore sa ma curete cu toate ca medicii ce l.au asistat i.au zis ca nu am sanse de salvat ovarul.Eu sunt scarbita de cum se comporta acasa un medic cu tine si faptul ca dc nu esti recomandat nu.ti dau sanse prea mari si vor sa faca un lucru doar ptr ca trebuie sa.l faca.II multumesc din suflet doctorului ce m.a operat si pot sa zic ca m.am renascut din nou.Aveam dureri groaznice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 14 2008, 03:05 PM
Post #43


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



cum adica acasa l-ai descoperit? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

aaa...in Romania...las`ca si eu-s patita...din cauza ovarului drept,m-au operat de apendicita...s-a constatat la deschidere ca apendicul era foarte putin inflamat..ovarul era problema...deci,te inteleg...si eu am o ura pt dermatologi si ginecologi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
larissa
post Jun 25 2008, 10:37 AM
Post #44


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 25-June 08
Member No.: 4,125



buna ....ma intereaza f mult unde te-ai operta mai exact..am citit mesajul si ai spus ca in afara tarii dar te rog sa-mi spui dak vrei unde mai exact....eu am un chist de 8 cm si nimeni nu-mi da sansa ca o sa-mi scoata doar chistul ...am fost la medici si mi-au zi s ca imi vor scoate si ovarul dar nu vreau ...acum incerc tot felul de tratamente si peste o luna tb sa merg la control....sper sa fie bine pt ca sunt tanara am 24 de ani si imi dorec un copil mai tarziu..pup
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 25 2008, 10:47 AM
Post #45


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, larissa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanami
post Aug 14 2008, 08:58 PM
Post #46


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 14-August 08
Member No.: 4,472



eu am avut de mai multe ori chisturi pe ovare, chiar am avut sindromul ovarelor polichistice, am avut noroc ca sau dus cu anticonceptionale si sport.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Sep 6 2008, 05:38 PM
Post #47


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Asa..rozy, eu am de mult timp chisturi ovariene...am tot facut tratamente cu anticonceptionale, ba diane, ba yasmin...dupa tratament, mi-au recidivat..anticonceptionalele nu fac altceva decat sa-ti regleze dezechilibrul hormonal temporar..ti-o spun ca am patit-o pe propria`mi piele.....ba m-au operat si de "apendicita", cand de fapt a fost o durere cauzata de un chist in partea dreapta..am facut tratamente peste tratamente, am bagat antibiotice injectabil, duphaston , supozitoare antiinflamatoare, anticonceptionale, antiinflamatoare.. o perioada a fost bine, apoi a recidivat problema..
Ca sa nu zic ca de data asta cineva mi-a recomandat sa iau anticonceptionale Marvelon, de la care am bolit 2 zile..nu e o solutie tratamentul cu anticonceptionale pt chisturi...
Am gasit un tratament ceva mai neconventional, mai usor, naturist, care consta dintr-un amestec de ceaiuri, niste supozitoare pe baza de rasini si cataplasme de argila galbena. Acum 1 an cand am auzit de acest tratament, am zis ca e prea complicat, da` dupa ce am bagat atatea pastile in mine, am zis sa incerc...fac tratamentu` de 2 saptamani, si durerile au mai scazut in intensitate..si doamna doctor care recomanda acest tratament sustine ca regleaza si hormonal organismu`, ceea ce e important. Rau nu are cum sa faca ceaiurile alea, supozitoarele alea- care daca nu trateaza ovaru` trateaza hemoroizii si tot e bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Daca vrei iti pot da mai multe detalii pe PM...cu intreaga reteta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Sep 6 2008, 05:42 PM
Post #48





Musafir






iti dai seama ca vreau (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
urasc supozitoarele (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
pai si tratamentul asta naturist........cam cat tine el asa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Sep 6 2008, 05:46 PM
Post #49


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



O sa vezi ca te obisnuiesti cu ele, mai ales cand vezi ca au efectu` terapeutic scontat (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Cam 3 luni...ceaiu` si argila in fiecare zi...supozitoarele respective din a 5-a zi a ciclului, timp de 14 zile..
Stai ca te dumiresc acusi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dusa
post Sep 22 2008, 03:15 PM
Post #50





Musafir






Supozitoarele Carpicon sunt doar antiinflamatoare si NU regleaza hormonal organismul. Au efect cateva luni, te simti minunat, durerile iti dispar, dar, dupa cateva luni constati ca bati pasul pe loc, ca nu ti se mai intampla nimic.
Care este solutia ? Solutia vine din analiza problemei: chisturile ovariene provin (marea majoritate) din dezechilibrul hormonal, DAR acest dezechilibru (numit si HIPERESTROGENISM) apare din mai multe cauze:
1) exces estrogeni
2) exces xenoestrogeni (=disruptori endocrni)
3) deficit progesteron
Tratamentul naturist (deci FARA OPERATIE) se face NUMAI DUPA un diagnostic al dezechilibrului hormonal. Va recomand un cabinet de medicina integrativa care sa va faca profilul hormonal, nutritional, metabolic etc si abia apoi sa treceti la tratamentul specific, pe cauze. Tratamentul integrativ este o combinatie de tratamente, din care as mentiona, in primul rand, terapia electrica, ca factor esential in restaurarea productiei proprii de hormoni si reducerea chisturilor. Aceasta terapie se completeaza cu dietoterapie, fitoterapie, terapie ortomoleculara etc - de la caz la caz, fiecare de ce are nevoie !
Chisturile pot si trebuie sa fie tratate prin metode naturale ! Ele semnaleaza existenta unui dezechilibru in organism. Corectand dezechilibrul se ajunge in mod natural la micsorarea chisturilor. Operatia NU rezolva dezechilibrul hormonal: dupa 1-2 ani apar din nou chisturi la ovare sau problema se "muta" la uter sau la sani, aparand uneori si riscul de malignizare !
Tratamentul cu hormoni sintetici (anti-conceptionale) este si el o "bomba" pt. organismul femeii: el nu are nici o valoare in cazul excesului hormonal datorat xenoestrogenilor - aici procedurile de detoxifiere sunt baza ! (si nu oricum, ci specific pe ecotoxina prezenta - de ex trebuie ELECTROCHELARE pt. eliminarea metale grele).
Un chist de 7-8 cm se poate rezolva usor: ganditi-va ca un chist de 2 cm se poate elimina singur, la ciclu ! NU VA GRABITI CU OPERATIA ! Tratamentul sigur + solutie durabila = echilibrarea hormonala !
Cu totul altfel se pune problema la sindromul ovarelor polichistice, aici este mai greu de investigat si luptat, DAR trebuie LUPTAT pe toate fronturile, pt. ca aceasta boala are urmari foarte serioase o data cu inaintarea in varsta (ca sa nu mai vorbim de sansele de a avea copii !).

This post has been edited by dusa: Sep 22 2008, 03:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 09:28 AM