IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tepe de toate felurile si strategii de marketing la limita legalitatii, Cine si ce mai incearca...
Diana.
post Jan 17 2011, 01:11 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Acum citeva minute am fost sunata pe mobil pe un numar pe care nu il au nici macar 5 persoane.
Pina aici nimic ciudat. Ciudat a fost faptul ca apelantul avea numar ascuns.
Un domn arogant si forte vorbaret s-a prezentat cu un nume (extrem de rapid sa nu am timp sa procesez) insa a subliniat rar ca e "de la Orange Romania, sector 4" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si apoi ma intreaba " Cu cine am onoarea, stiamat doamna?"
Io de colo: "Pai dumneata suni de la Orange si nu stii cine e persoana de contact pe acest abonament? S, apropos, de cind suna Orange Romania cu numar ascuns?"
In secunda urmatoare mi-a inchis teleonul in nas... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
_______________________
Faza II: SMS PE MOBIL:
"Felicitari!!! Orange Romania v-a desemnat cistigatorul unui premiu de 5.000 EUR / si un tel. NOKIA N95./ Pentru mai multe detalii apelati la nr. 0740810844. EXP:ORANGE ROMANIA
Orange nu trimite mesaje decit de pe numere scurte si nu foloseste ortografia veche in SMS uri. Cum nu am participat la vrun concurs, nu aveam ce cistiga. Si nici nu ar trebui sa sun la cine stie ce numar al vreunei cartele reincarcabile... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
_______________________
Saptamina trecuta primesc ditamai plicoiul de la Reader`s Digest- numele si datele mele. Inauntru un teanc de maculatura de jumatate de kilogram cu numele si datele mele peste tot- personalizata la singe, oferta de cumpara nu`s ce chestii ca sa intru in nu`s ce concus sa cistig nu`s ce masina...
Si cum ma intreb cum de au datele mele, cine le-a vindut, pentru ca eu nu am fost vreodata clientul lor... (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
-------------------------------

Concluzie: atentie mare la cine si ce va trimite , cine va suna si ce va cere ... e foame mare si unii incearca tot felul de lucruri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 17 2011, 02:02 PM
Post #2


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Vand unii baze de date pe net. De unde le iau nush dar eu primesc mereu e-mail cu adrese de e-mail din romania, etc. de cumparat. (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 17 2011, 02:36 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Aici nu e vorba de adrese de mail, Bia, ci de date personale ca adresa fizica unde locuiesti, CNP samd ... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 17 2011, 03:04 PM
Post #4


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da, am inteles, dar cred ca si pe-alea le vand unii. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 18 2011, 03:19 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Multi. Daca te uiti, pe orice cupon de inscriere la orisice concurs sau chiar pe contracte de furnizare servicii , e scris pe undeva ca esti de acord ca ei sa iti "prelucreze" datele si sa le furnizeze partenerilor lor... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 18 2011, 04:40 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Asa, cum spuneam (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , apropo de Reader's Digest, am patit acelasi lucru acum vreo doi ani. Si dupa ce vreo trei luni consecutiv am primit de la ei prin posta revista plus alte pliante am aflat ca o vecina imi facuse cadou un abonament pe 1 an. Concret, ea avea un abonament al ei platit si in nu stiu care numar al revistei a putut sa ofere gratuit inca un abonament cui vroia ea. Si asa m-am ales cu revista pe un an (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Mie chiar mi s-a parut o revista draguta, mi-a parut rau cand nu am mai primit-o. Ma gandesc ca poate asa ai patit si tu, s-a gandit cineva cu drag la tine si ti-a facut-o cadou (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 18 2011, 04:48 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nuuuuu, eu nu am primit nici o revista- eu am primit numai oferte sa le cumpar produsele (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Jan 18 2011, 05:03 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Eu am fost sunata anul trecut de "cosmote". Eram in mare necaz, dupa cum stiti.
Cica am castigat marele premiu de 50.000 de euro. Mi-a stat inima pe loc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Domnul care ma sunase imi spunea repede sa dau datele din buletin, un numar de cont etc etc nu mai stiu exact ce mai cerea. Spunea intr-una haideti repede, repede, felicitari peste felicitari... (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Mi-am revenit repede din soc si am inceput sa cer detalii, sa pun intrebari. Datele mele nu le-am dat, macar atat de desteapta am fost. Mi-a inchis telefonul.
Am sunat inapoi si nu mai raspundea nimeni.
Apoi am sunat la cosmote si mi-au confirmat faptul ca exista astfel de oameni care fac asa ceva .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jan 19 2011, 10:58 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



QUOTE(Diana @ Jan 17 2011, 01:11 PM) *
_______________________
Faza II: SMS PE MOBIL:
"Felicitari!!! Orange Romania v-a desemnat cistigatorul unui premiu de 5.000 EUR / si un tel. NOKIA N95./ Pentru mai multe detalii apelati la nr. 0740810844. EXP:ORANGE ROMANIA
Orange nu trimite mesaje decit de pe numere scurte si nu foloseste ortografia veche in SMS uri. Cum nu am participat la vrun concurs, nu aveam ce cistiga. Si nici nu ar trebui sa sun la cine stie ce numar al vreunei cartele reincarcabile... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
_______________________
Saptamina trecuta primesc ditamai plicoiul de la Reader`s Digest- numele si datele mele. Inauntru un teanc de maculatura de jumatate de kilogram cu numele si datele mele peste tot- personalizata la singe, oferta de cumpara nu`s ce chestii ca sa intru in nu`s ce concus sa cistig nu`s ce masina...
Si cum ma intreb cum de au datele mele, cine le-a vindut, pentru ca eu nu am fost vreodata clientul lor... (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
-------------------------------

Concluzie: atentie mare la cine si ce va trimite , cine va suna si ce va cere ... e foame mare si unii incearca tot felul de lucruri.

Faze din astea am patit si eu, Diana.
Plicuri cu maculatura de concurs, cu premii de "huge" valoare, de la Reader's Digest, pe numele meu si cu absolut toate datele mele, am primit tot fo' 2-3 luni la rand. Mi-am dat seama imediat de teapa, caci nu avusesem nici-o tangenta cu ei pana atunci.

Iar mesaje de la companiile de telefonie mobila, primesc in fiecare an cam prin primavara. Anul trecut, cica de la Cosmote, cum ca am castigat o masina de teren, la un concurs COCA COLA... doar ca eu nu am participat la nici-un concurs CocaCola sau altceva similar (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) .
So, tepe la greu, dar important este sa nu te zapaceasca cel ce te suna, cel ce iti trimite SMs sau iti trimite maculatura de concurs...

De regula datele personale le au de la banci, unde mai toata lumea are cel putin un cont, carduri etc. Bancile detin cele mai complete baze de date despre o persoana. Si functionarii care au acces la datele noastre, cel mai adesea, cu dorinta de a face un ban in plus, le pun ilegal la dispozitia celor care platesc bine...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
prajiturapufoasa...
post Nov 13 2012, 02:44 PM
Post #10


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 82
Joined: 13-November 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,509



mi s-a furat display-ul de la contorul de gaz. am sunat la distrigaz si au trimis niste baieti care mi-au inlocuit contorul cu totul; ei mi-au dat un proces verbal pe care scria sa ma prezint la o data anume la distrigaz pt verificare metrologica si pentru a fi informata daca trebuie sa platesc (daca sunt obligata prin contract sa platesc furtul proprietatii lor aflate pe domeniul public - pe scara blocului). ducandu-ma acolo, am fost trimisa din usa in usa, pana cand am ajuns la "departamentul de pierderi non-tehnice" (care au "o activitate separata de distrigaz"), unde mi-au zis ca trebuie sa le platesc lor intr-un anume cont bancar contravaloarea acelui display, ca nu se poate sa achit prin distrigaz, ci doar in acel cont. in contract nu scrie nimic din vrajelile pe care le-au invocat ei. e cam.. foarte dubios, mai ales ca tot ei ar fi singurii care ar avea interes sa demonteze si sa fure asa ceva - deci presupun ca ei sunt niste "recuperatori" x( . vad ca se speculeaza te miri ce in tzara asta.

This post has been edited by prajiturapufoasacumandarine: Nov 13 2012, 02:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:10 PM