IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Romani in Italia, Despre viata in Italia
Diana.
post Aug 9 2010, 03:47 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pentru cine e prin Italia... Poate ne povestiti si noua cum e viata acolo. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
emanuel
post Sep 12 2010, 12:38 AM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 10-September 10
Member No.: 9,176



Nimeni ?
Chiar sunt curios. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Sep 12 2010, 07:07 PM
Post #3


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Prima data cand am poposit pe taram italian a fost acum opt ani,pentru un revelion la Venezia cu familia,care deja muncea de alti doi ani!Cum imi place sa fiu,un pic,perfectionist,invatai limba italiana din timp,eu care eram numai cu spaniola in cap,cu atestat si zeci de carti trecui pe italiana!
Ptr.Padova,orasul in care locuiesc si acum,de la inceput am avut un sentiment de deja vu,sa ma explic>strazile mi se pareau cunoscute si mereu aveam impresia ca anumite persoane parca le mai vazusem,parca eram de o viata acolo si uite asa in vacante,apoi munca,cunosc si cu ochii inchisi padova,care e un oras ca si Clujul,deci e ceva!
Apoi am inceput munca pentru o renumita firma de transporturi internationale de persoane si marfuri ca si agent de turism,Cu acesta ocazie am vazut majoritatea oraselor italiene,mi-a scapat ceva de prin Sicilia si zona Torino-Cuneo!Ador Sardegna,Calabria,Toata regiunea Veneto,Lazio,Abruzzo,plus ca mereu eram pe drumuri,detasari!
Cu ocazia asta vazui si Franta si Germania,am locuit pentru trei luni in partea setentrionala a Frantei>Strasbourg,Paris,Rennes>apoi Austria si Ungaria!
M-am adaptat usor obiceiurilor culturale,gastronomiei,am ft.multi prieteni italieni dar si albanezi,nigerieni,unguri!
Acum muncesc pentru o multinationala si vad ca merge treaba bine!Mi-as dori ca in cativa ani sa-mi iau si cetatenia italiana!Mi-e dor de Romania,am copilarit si apoi facultatea din Iasi,amintiri frumoase,colegii!
Sunt multe de spus,poate pare usor la prima vedere dar este extrem de dificil,ca si strain,numai zic de sintagma de roman,dar daca esti educat,muncesti,stai in banca ta chiar te poti remarca si fi respectat!

This post has been edited by laur claudiu: Sep 12 2010, 07:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Sep 13 2010, 02:34 AM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Unii nu reusesc intr-o viata cate ai reusit sa faci tu. Te invidiez. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kikirabbitful
post Sep 14 2010, 09:16 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 12-September 10
Member No.: 9,183



salut la toti!ce sa va spun;locuiesc in italia de 10 ani in regiunea marche.este un oras mic care se numeste porto san giorgio si cum banuiesc ca a-ti intuit este la mare.(adriatica)la inceput a fost greu sa ma obisnuiesc mai mult pt faptul ca nu cunosteam pe nimeni dar fiind o persoana sociabila am gasit cu cine sa-mi petrec anumite momente.aici sunt persoane mai barfitoare fiind un oras mic dar sa zicem ca nu este o asa mare problema.pun la spate.din pacate mai gasesti si persoanele acelea care te baga in aceeasi oala cu fetitele de pe la night cluburi,dar nu am ce face,sunt de la noi din tara si ele si nu putem nega chestia asta.am fost in vizita si prin anumite orase in italia,nimic de zis este o tara care are o cultura destul de bogata si locurile sunt frumoase.din pacate n-am avut ocazia sa pot viziata bine tara mea pt ca sunt sigura ca si in romania sunt multe de vazut dar foarte probabil viitorul meu va fia aici.am incercat sa ma intorc in romania in 2007 dar sincer nu m-am simtit acasa.faptul ca locuiesc in bucuresti,adica familia mea,nu mai sunt obisnuita cu haosul.poate daca a-si fi locuit si aici intr-un oras mare n-as fi simtit diferenta asa de mare.este prima data cand ma inscriu la un forum.nu sunt practica.sper ca nu v-am plictisit cu prea multe vorbe.salutari la toti!gy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Sep 15 2010, 12:59 AM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



(IMG:style_emoticons/default/flowers.gif) Kikirabbitful (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) pe (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)

10 ani nu sunt putini. Dar te obisnuiesti, mai ales daca iti doresti sa te stabilesti definitiv acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rody
post Sep 24 2010, 12:14 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,012
Joined: 20-October 09
Member No.: 7,318



Sora mea s-a stabilit in Italia de vreo 8 ani. Are 2 fetite minunate pe care le creste si educa in cultura italiana.
Eu am fost de cam de 6 ori pana acum la ei in vizita, la inceput tot cate 3 luni vara, iar pe parcurs cate2 luni.
Prima oara cand am mers nu stiam deloc italiana, insa stiam foarte bine limba spaniola si vorbeam pe spaniola si cu sotul surorii mele. Treptat, mai de la TV, mai de la sora mea am inceput sa invat italiana , iar dupa primele 3 luni petrecute acolo, pot sa zic ca vorbeam fluent limba, uitand chiar mult din limba spaniola. Cand m-am intors si am auzit din greseala vorbind actorii dintr-o telenovela spaniola m-am ingrozit. Mi se parea o limba foarte urata si imi venea foarte greu sa cred ca inainte vorbeam atat de bine si acum aveam doar italiana in cap, o limba mult mai frumoasa si placuta la ureche, are muzicalitate.
In fine, am zis destul despre limba.
Acolo am cunoscut cateva persoane, nu foarte multe, mai mult vecini, familie si asa, dar toti erau foarte respectuosi, vorbeau foarte frumos.
Am fost la supermarket singura si dupa ce am platit au ramas cativa centi rest, iar eu insistam sa ii las, vanzatoarea nu ma intelegea, nu i se parea normal si insista la fel sa ii iau. Eu ca nu nu si am plecat. Acasa mi-a explicat sora mea ca acolo nu se obisnuieste sa se lase marunt la vanzatoare sau asa mai departe. M-am simtit foarte prost dupa experienta asta, dar asta e , din greseli invata omul.
Am fost la Lacul Di Garda, la Gardaland(care am inteles ca e al doilea parc de distractii ca marime dupa Disneyland din Europa evident), la munte tot acolo langa lac. Peisajele sunt foarte frumoase, strazile ingrijite, nu vezi oamenii aruncand resturi si mizerii pe jos.
Totul este curat si verde (ma rog, aici depinde de anotimp).
Cred ca nu mai trebuie sa mentionez faptul ca dupa-masa toata lumea are cam o ora pauza de masa si toate sunt inchise(supermarcketuri, banci, etc).
Femeile in general sunt mai comode din cate am observat eu, dar nu e valabil pentru toata lumea.
Ador briosile si Tomini( o branza specifica ce se gateste in tigaie).
In fine, nu stiu ce sa mai zic pentru ca nu stiu exact ce anume vreti sa stiti, dar mie personal mi-a placut foarte mult.
Imi place ca exista civilizatie si respect, multa curatenie si asta denota ceva.
La anul voi merge probabil sa si lucrez si poate dupa ceva mai multa vreme petrecuta acolo imi voi da mai bine cu parerea.
Cert este ca sora mea, desi suferea si ea de dor intens de familie, prieteni, etc, de fiecare data cand venea in vizita in Romania ramanea tot mai dezamagita si isi dadea seama din ce in ce mai tare ca a facut o alegere buna plecand in Italia si ca nu ar da nimic sa se intoarca in mizeria din tara asta, la preturile exorbitante care sunt in asa mare contrast cu salariile mediocre si altele....

Cred ca e cam plictisitor ce am scris aici, dar ma gandeam sa scriu si eu putin din mica mea experienta.

This post has been edited by Rody: Sep 24 2010, 12:17 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 3 2010, 08:00 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Frumos Rody (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Imi doresc mult sa vizitez Italia sau mai bine zis cateva orasele din Italia. Limba mi se pare usoara, cand eram mica ma uitam mult la posturile italiene de televiziune si mi-a fost usor sa inteleg si sa o prind din auzite. Totusi asta e 'dupa ureche', am inteles ca gramatica lor este foarte complexa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rody
post Oct 4 2010, 11:01 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,012
Joined: 20-October 09
Member No.: 7,318



Asa e bebe, insa chiar e foarte usor de invatat. Eu am fost prin Verona, Milano, Venetia, astea fiind mai cunoscute, dar am fost si prin multe orasele mai mici si comune care te impresioneaza cu o impecabila curatenie.
Sunt locuri foarte frumoase de vizitat. Deci merita sa mergi.

This post has been edited by Rody: Oct 4 2010, 11:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cosmina10
post Sep 12 2011, 09:56 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 8
Joined: 12-September 11
From: Bucuresti
Member No.: 10,591



Intr-adevar merita sa mergi si sa vizitezi Venetia (casa lui Juliette), Florenta(Dom-ul), Sardegna (Pan di zuchero), arhitectura si istoria te face sa te simti mic cand esti inconjurat de aceste monumente impetuoase, italienii sunt putin retrasi mai ales cand aud de romani dar odata ce te cunosc ca un om educat de care dai dovada devin populari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:53 PM