IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Coltul scepticului
angeldust
post Jun 6 2009, 01:12 PM
Post #1





Musafir






Ma gandeam sa avem un topic si pentru sceptici, atei sau pur si simplu oameni care isi pun diferite intrebari legate de mituri, credinta, superstitii, samd.

Pentru ca tot am vorbit zilele astea despre subiect, o sa incep cu cateva filmulete in care Richard Dawkins il intervieveaza pe Derren Brown (un cunoscut mentalist, iluzionist sau cum vreti sa ii spuneti). Discutia se refera la presupusele puteri paranormale pe care unii spun ca le au si care ii ajuta sa vorbeasca cu mortii, sa ghiceasca diferite chestii legate de o persoana, sa ii spuna de ce boli sufera si asa mai departe.
Derren explica de ce crede el ca toti acesti "mediumi" sunt sarlatani si vorbeste despre anumite tehnici care sunt folosite in mentalism pentru a obtine aceleasi efecte, cum ar fi "cold reading" "eye cues" samd.

Part 1
Part 2
Part 3
Part 4
Part 5
Part 6

Stiu ca este pentru unii un subiect delicat, dar as vrea sa stiu parerea voastra despre subiectul : viata dupa moarte si oameni care au un oarecare acces la ce se intampla acolo. Credeti in asa ceva? Ati avut parte de intamplari inexplicabile?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 6 2009, 06:22 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Asa cum exista persoane cu real talent la muzica, literatura, adevarate genii care din frageda pruncie reusesc sa faca lucruri incredibile, eu cred ca exista si persoane inzestrate cu acest dar. Insa la fel cum geniile sunt rare, si persoanele cu un astfel de dar/ har sunt rare. Sarlatanii insa nu sunt rari si nici fraieri, observand ca oamenii sunt foarte atrasi de partea "mistica" a vietii, existentei si pot castiga un profit relativ facil.
Exista multe lucruri inexplicabile pentru noi, fiinte limitate, dar asta nu inseamna ca nu exista. Nici creierul nu il folosim decat intr-un anumit procent (dupa unii cercetatori, foarte mic).
Sa nu fac nota discordanta cu titlul topicului, in viata reala, eu chiar sunt foarte sceptica si am nevoie de argumente puternice sa cred ceva, deci nu sunt deloc gullible. O sa ma uit si la video-uri cand am mai mult timp.

p.s.: Deci sa inteleg ca te-ai folosit de inselatoriile lui Derren Brown sa ma faci sa cred previziunile alea? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Jun 6 2009, 06:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 6 2009, 07:40 PM
Post #3





Musafir






Faptul ca anumite persoane, foarte putine cum zici tu au avut o creativitate sau o inteligenta uimitoare de-a lungul timpului pentru mine nu constituie o dovada in sprijinul faptului ca anumite persoane au puteri vindecatoare sau pot sa vorbeasca cu mortii. Pentru ca a admite ca exista astfel de persoane inseamna sa admit o gramada de lucruri care pentru mine in acest moment sfideaza logica.

In primul rand nu am intalnit o astfel de persoana, deci ar insemna sa ma bazez exclusiv pe povestile (subiective sunt sigura) ale altora. In al doilea rand am intalnit persoane care poate prin natura meseriei care au practicat-o sau pur si simplu nativ erau atat de intuitive incat daca s-ar fi dat drept inzestrati cu puteri paranormale poate as fi crezut ca chiar au. Exemplu : am intalnit un domn care a fost mare goanga in SRI pe vremuri si care i-a zis lu maica-mea tot felul de chestii de a speriat-o saraca, cum ea e mai slaba de inger asa. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Spre exemplu am vazut clar ca a studiat-o din cap pana in picioare si a intrebat-o "Ati facut ceva sport de performanta in tinerete nu?" Si maica-mea a raspuns asa impresionata "Relativ...." La care el "Ati facut liceul sportiv nu?" La care maica-mea a facut niste ochi ca si cum era convinsa ca ala ii stie deja tot dosarul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Insa sunt sigura ca nu ii stia nici un dosar, era doar foarte perceptiv si atent la detalii, daca ati vedea-o pe maica-mea se vede clar din constitutia ei ca a facut sport. Iar in momentul in care ea raspuns "Relativ..." a fost suficient pt el sa faca un calcul simplu "Pe vremea aia nu era la moda sa mearga la sala, facultatea de sport sigur nu a facut-o daca acum e inginer zootehnist, deci sigur a facut ceva liceu sportiv". Insa pe maica=mea nu am reusit sa o conving cu explicatiile astea si ea credea in continuare ca ala are acces la dosarele tuturor si stie tot despre toata lumea, lucru care va imaginati ce putere ii dadea aluia in ochii ei, a dezarmat-o total.

In al treilea rand pe mine ma poreclisera in liceu "Piranda" dupa o faimoasa intamplare in care eu i-am zis lu unu ca blestemele mele se prind mereu si l-am blestemat sa ii moara la intrare (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Si peste o saptamana tipul venea cu masina dinspre TM spre Resita si i-a murit masina la intrare in Bocsa, orasul de unde veneam eu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Asa ca ala si-a adus aminte de blestem si sustinea mai in gluma mai in serios ca am ceva puteri si ca blestemele mele chiar se prind (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Deci omul are tendinta asta ca in momentul in care a primit o informatie sa incerce cumva sa o integreze si sa ii gaseasca o semnificatie care in mintea lui chiar se potriveste si care dupa parerea lui nu avea cum sa se intample "random", deci este cu certitudine ceva "paranormal".


Apoi, eu ma intreb asa, intrebare care apare si in interviul la care am pus link : Daca chiar exista oameni care vorbesc cu mortii, cum de nu au reusit sa afle raspunsuri la intrebari cu adevarat interesante, cum ar fi "Cum arata exact viata dupa moarte?" "Cum arata Dumnezeu" "Care e scopul vietii?"
Cum se face ca raspunsurile primite "de dincolo" sunt niste chestii cat se poate de triviale sau lumesti?

Eu cred pana una alta ca toate afacerea asta cu vorbitul cu mortii e o gaselnita cat se poate de profitabila, pentru ca desi nu se poate dovedi ca e adevarat, nici nu se poate dovedi ca NU e adevarat, tocmai pentru ca mortii nu pot vorbi, sa apara si sa ii demaste pe impostori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jun 6 2009, 08:49 PM
Post #4


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Eu subscriu la absolut tot ca a zis Sweet, parca a vorbit exact din punctul meu de vedere (uuu... mi-ai citit gandurile (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ). Si eu sunt foarte sceptica in general dar cu toate astea exista lucruri inexplicabile si fara logica (desi Angel nu e de acord (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ).
In ceea ce priveste vorbitul cu mortii sunt si mai sceptica decat cu altceva. Angel, dar ce zici de oamenii carora li s-au oprit bataile inimii si apoi au reinceput sa bata, si dupa ce s-au trezit au sustinut ca au vazut lumea de dincolo? Doar intreb, ei pot sa minta, dar totusi sunt destui. Sau tu spui ca este ceva fiziologic perfect explicabil?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Jun 6 2009, 10:58 PM
Post #5





Musafir






Nici eu nu cred ca exista posibilitatea ca cineva sa vorbeasca cu mortii. Dar cunosc si eu o persoana draga mie care a avut o parte clinica . cand a povestit ce a vazut si ce prin ce experienta a trecut, mi sa facut pielea de gaina. Nu vreau sa scriu pt ca nu vreau sa dau prilej de discutii. Concluzia mea e ca cineva poate avea o exprienta de genul asta dar vii cu mortii nu pot comunica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 6 2009, 11:24 PM
Post #6





Musafir






Dupa cum stiti, unele dintre voi, dupa ce s-a dus tata, au inceput sa ma preocupe astfel de teme. N-am luat-o pe aratura, dar poate ca-mi cautam un fel de alinare pentru rana adanca lasata de disparitia lui brusca.
Am luat intai o carte bisericeasca, care se numea 'Drumul sufletului dupa moarte' si am citit acolo o poveste. Probabil daca as fi fost copil, as fi si crezut-o.
Apoi, am inceput sa-mi pun tot felul de intrebari: oare ce se intampla dupa? De visat il visez des pe tata si dimineata ma trezesc incarcata cu putere, ca sa traiesc mai departe cu aceasta durere in suflet. Ne transmite tot felul de mesaje, unele coincidente bizare. Nu stiu daca visele sunt fabricate doar de subconstientul nostru.
Imi place totusi sa cred ca e inca cu noi si ne urmareste din alta dimensiune.

Strumfi, eu tare as vrea sa ne spui din povestirea acelei persoane, atat cat poti tu sa dezvalui. Probabil ca daca nu s-ar fi intamplat sa-l pierd pe tata, subiectul nu prezenta atata interes pentru mine. M-a schimbat mult aceasta trista experienta. Am invatat sa fiu mai ingatuitoare cu mine si cei din jur si sa ma bucur de sanatate si lucruri simple.

Angel, n-am apucat inca sa vad interviul, ca sa-ti spun impresii. In mare, cam avem aceeasi parere. Logica, bat-o vina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Jun 6 2009, 11:36 PM
Post #7





Musafir






Strumfita daca vrei scrie aici, nimeni nu se va supara eu sincer sunt curioasa.
Nici eu nu cred ca cineva care e la fel ca si tine si anume Om poate sa ti influenteza destinul. Intr adevar sunt persoane care din prima iti spun daca faci sport, daca esti o pers rea sau de treaba, daca ai incredere in tine sau nu etc. dar sunt oameni trecuti prin viata si atat nu sunt vrajitori. Eu tot mai des aud cazuri de oameni pacaliti si mai grav oameni care pretind ca au 'puteri magice' no comment.
Legat de iluzonism parerea mea e ca poti tampi omul foarte usor, noi avem acces la internet dar ce fac restul care nu stiu si cred ca defapt e vb de putere supranaturala.
Nu stiu daca ati vazut la acasatv cum o tipa le a demascat pe vrajitoarele din Romania de tot apareau la tv, faceau vrajitorele niste trucuri de iluzionism de a iesit fata de acolo zapacita credea ca banii ei s au ars (3 mii de euro) ca sa i se desfaca vraja, cand colo baba nu a ars nimic (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 7 2009, 02:18 AM
Post #8





Musafir






Pana se hotaraste strumfi hai ca va zic eu.
Unul din fostii mei prieteni a fost in moarte clinica de 2 ori, din cauze inexplicabile oarecum (avusese o lovitura grava la cap cand a fost mic). Si mi-a povestit, ca prima oara a vazut clasicul coridor cu usi si in capatul lui o usa f mica. Si se intreba ce sa faca si pana la urma s-a hotarat sa intre pe usa mica....si si-a revenit. A doua oara s-a vazut de sus si cica l-a auzit pe doctor spunand "Aduceti un lighean ca o sa vomite daca isi revine" ...si cica i-a fost confirmat apoi ca asta s-a si intamplat.
Eu am fost in clasa a IX-a intr-o semi-coma (tot din cauze neelucidate, am iesit din spital cu diagnosticul de lipsa de calciu) si pot sa jur ca am vazut si am auzit tot ce se intampla in jurul meu chiar daca mama-mea zice ca aveam ochii inchisi.
Explicatiile nu le cunosc, dar ma gandesc ca atata timp cat creierul nu e mort, el proceseaza tot felul de chestii si ca si in vis, vezi tot felul de chestii.
Am avut odata in somn chiar si o experienta din asta "out of body" in sensul ca eram undeva sus si ma vedeam ca dorm si nu intelegeam ce s-a intamplat si apoi m-am trezit asa brusc ca si cand am picat de undeva. Dar daca este sa fiu complet cinstita, in perioada aia citeam tot felul de chestii printre care si despre experiente din astea "out of body" deci ma intreb daca nu mi-am indus-o cumva singura.

Creierul este f f tricky si stiinta de acum nu il intelege inca pe deplin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Jun 7 2009, 09:37 AM
Post #9





Musafir






Angel, la tine autosugestia are o putere foarte mare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Ca sa zic pe scurt, eu nu cred in absolut nici o chestie dintr-asta. Nici vorbit cu mortii, nici experiente out of body, nici vraji. Eu sunt Toma necredinciosul. Pana nu ma conving cu ochii mei ca exista asa ceva, n-o sa cred in veci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jun 7 2009, 10:24 AM
Post #10





Musafir






Hai sa va zic eu experienta mea cu o ghicitoare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) De fapt doua, prima dadea in carti, a doua citea in cafea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Prima mi-a zis mai intai ca eu sunt suparata pentru ca imi caut ceva de imbracat si nu gasesc (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) Si eu ma dusesem la ea direct de prin magazine,imi cautam o geaca. Asta chiar ca n-are legatura cu cititul omului (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) Mi-a mai zis si ca o sa am multi bani, Doamne ajuta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Mi-a mai zis si unele chestii legate de relatii, pe care intr-adevar incercam sa le conectez cu realitate, si uite asa ajungem sa zic "ahaaa, deci asta e baiatul dupa care zicea ca o sa sufar,nu tre sa-mi pun sperante" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Aia care mi-a dat in cafea mi-a zis ca prietenul meu nu prea sta cu mine, da sa fiu linistita ca nu sta cu altele, ci cu baieti (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pentru ca ii place sa palavrageasca

Si pe sistemul "sunt foarte sceptica si ma bazez pe logica" intrebarea mea e daca credeti ce se zice in Biblie? (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) Dar asta e alta maare discutie.
Sarlatani sunt multi desigur, dar eu nu resping total ideea ca unele persoane pot fi conectati intr-un fel cu forta care e mai presus de noi, dar nu la modul "hai sa vorbim cu mortii, uite mortul te saluta si vrea sa nu mai fii trist". Nu!
Eu vad lumea,timpul si intamplarile ca pe un intreg mecanism cu rotite (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Pentru ca un lucru sa se intample(de obicei un lucru rau ma face sa-mi aduc aminte de mecanism), toate aceste rotite trebuie sa se miste cu o precizie uimitoare. Poate ca sunt unele persoane care sunt conectate la acest mecanism, sau unele persoane care uitandu-se in urma, la istoria unei persoane, sau a intregii omeniri,pot vedea cum au funcionat rotitele, si pot da o previziune despre cum vor functiona de acum incolo.

Doamne am scris atat de mult de m-am plictisit (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 11:24 AM