IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce este libertatea?, Cat esti de liber?
angeldust
post Mar 7 2006, 03:07 PM
Post #1





Musafir






- Cei care pot renunta la libertate pentru a obtine o siguranta temporara nu merita nici libertate nici siguranta. (Benjamin Franklin Historical Review of Pennsylvania, 1759)
- Tot ce este cu adevarat maret este creeat de individul care poate lucra in libertate. (Albert Einstein, 1879 - 1955, 'Out of My Later Years,' 1950)
- Omul este liber atunci cand isi doreste sa fie liber. (Voltaire)
- Nu merita sa fii liber daca nu ai si libertatea de a face greseli. (Mahatma Gandhi)
- Libertatea este acea clipa intre momentul in care cineva iti cere sa faci ceva si momentul in care te decizi cum sa-i raspunzi. (Dr. Jeffrey Borenstein)
- Pentru a trai liber si fericit trebuie sa sacrifici plictiseala. Nu este intotdeauna un lucru usor de sacrificat. (Richard Bach)

Imi place sa cred ca sunt un om liber. Si totusi ma intreb daca sunt intr-adevar asa.
Tin mult la libertatea mea : imi place sa dorm cat am chef, sa nu am un orar fix impus de altcineva, imi place sa imi pot exprima in voie ideile si sentimentele, de orice natura ar fi ele. Imi place sa fac ce vreau cand vreau si cum vreau. Si totusi pot sa fac asta? Evident ca NU.
Daca nu faci parte din "Sistem" esti privat de tot felul de lucruri. Spre exemplu facultatea ma obliga sa imi fac card la o anumita banca daca vreau sa imi deconteze abonamentele pe mijloacele de transport. Am libertatea sa aleg sa nu imi fac si deci sa nu mai primesc niste bani. Dar imi convine varianta asta? Evident ca NU. Si iata-ma obligata sa intru in aces sistem care ma priveaza de ceea ce inteleg eu prin libertate. Exemple ar fi multe, asta mi-a venit primul in minte.
Pe langa dependentele impuse de altii constat cu surprindere ca accept si de bunavoie o alta lista lunga de dependente : fumez, beau cafea, daca nu imi merge netul mai mult de cateva ore incep sa tremur.

Fiecare are o definitie proprie pentru libertate si ce presupune a fi liber. A ta care e? Te consideri o fiinta libera? Te simti cu adevarat liber? Ce inseamna libertatea asta pentru tine si care sunt limitele ei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Mar 7 2006, 03:12 PM
Post #2


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



eu NU sunt un om liber, si oricate motive as cauta sa ma contrazic, toate fiind valide, niciodata nu cred ca voi reusi sa ma percep ca un om liber. Freedom is only in our heads. Si intotdeauna vom avea ceva sa ne gandim ca "trebuie sa facem". Ei bine, eu consider ca in acel moment nu mai se poate pune problema de libertate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 7 2006, 03:14 PM
Post #3


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



libertatea este doar un "cuvant mare" care te face sa te simti bine. De fapt suntem toti constransi de limite, autoimpuse sau altfel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 7 2006, 03:35 PM
Post #4





Musafir






Ok si atunci ar trebui sa ne impacam cu gandul ca pur si simplu suntem niste sclavi? Totusi un anumit grad de libertate are fiecare, si si-l ia in functie de nevoi. Cam asta as fi vrut sa stiu. Care este acest grad pt voi, pt fiecare in parte. Ce ati accepta sa vi se impuna si ce nu ati accepta nici in ruptul capului.

E trist totusi ca s-au dus multe razboaie si au murit oameni pt apararea acestei idei de "libertate". (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 7 2006, 03:45 PM
Post #5


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Sclav, e mult spus. Nu cred ca poti defini gradul de libertate atata timp cat te consideri liber. Cred ca ar fi trist sa stai sa te gandesti la limite.
Si daca ar fii toata lumea libera sa faca ce vrea cum ar fii? Haos sau suntem indeajuns de evoluati incat sa putem trai fara ingradiri de orice fel?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Mar 7 2006, 03:53 PM
Post #6


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Simplul fapt ca esti un membru al societatii te lipseste din start de acea libertate de care se bucura animalele, de exemplu. Libertatea absoluta nu poate exista decat ca suprema forma de egoism. Este fals sa pretinzi ca esti liber dar in acelasi timp esti angrenat in diverse alte lucruri care TREBUIESC facute.

Oricum libertatea nationala nu este acelasi lucru cu libertatea personala. Noi despre care vorbim acum? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Mar 7 2006, 03:55 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



pai, e o mare diferenta intre libertatea unui individ si libertatea unui popor. sunt de acord cu tits, toti suntem constransi de reguli. educatia pe care o primesti inca din copilaria reprezinta practic un set de reguli care te "ingradesc". si lipsa acestora si a altor limite impuse de societate ar duce la haos. deci, intr-un sens foarte larg, libertatea totala a fiecarui individ genereaza haos pentru societate.
libertatea mi se pare un produs de marketing. imi vine in cap exemplul americanilor "cei mai liberi oameni din lume!!!: in realitatea mi se pare poporul cel mai manipulat si mai ingradit. imi cer scuze daca jignesc pe cineva dar traiesc cu impresia ca acesti oameni sunt extraordinar de bine controlati si dirijati de catre "liderii" lor si prin sloganul numit "libertate".

si pentru ca mi se pare ca se potriveste cu subiectul, mi-am adus aminte de niste cuvinte pe care incer sa le pun in practica cat mai des:
"intre stimul si reactie exista LIBERTATEA DE A ALEGE!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Mar 7 2006, 03:57 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Cred ca nu vorbim totusi de limite extreme si de libertate absoluta, ci de acele mici obstacole morale, sociale, de care ne lovim zilnic si ne enervam inutil.

Simt ca este vorba despre exprimarea noastra ca oameni in continua devenire. Este adevarat, suntem sclavii conventiilor morale, sociale, religioase dintotdeauna. Si cand iti doresti ceva care ar iesi din sfera acestor conventii, te infranezi (sau nu, dar oricum, chiar si atunci exista momentul in care te intalnesti cu gandul ca faci ceva "nepotrivit"). Asta iti ingradeste libertatea. Dar, unele principii ne sunt atat de adanc inoculate, incat ne supunem fara sa cracnim, devenind "a brick in the wall".

Cred ca suntem victimele propriilor reguli si restrictii si trebuie sa supravietuim um putem, incercand sa ne pastram spriritul liber.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 7 2006, 03:58 PM
Post #9


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



liberul abitru care alearga pe terenul vietii mele, stiam eu ca trebuie sa-l leg de poarta. off (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Mar 7 2006, 04:03 PM
Post #10


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



daca tot e sa dam o mica nota de offtopic, ce te faci tits daca liberul arbitru te fluiera in ofsaid? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 8th May 2024 - 08:49 PM