IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sa incetez alaptarea fiicei mele de doua luni?
rozy
post Jan 16 2008, 06:11 PM
Post #21





Musafir






eu una...cand o sa fiu mami..nu as alapta in locuri publice nici sa ma bati! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 16 2008, 06:28 PM
Post #22





Musafir






missn, fiica-mea n-are absolut deloc probleme cu greutatea, n-a fost bolnava deloc pana s-a dus la gradinita, iar acum raceste max. o data pe iarna. Dar o raceala de-aia fara febra sau alte minunatii, ii curge numai nasul si eventual tuseste. N-a mai lipsit o zi de la scoala de nu stiu cand, cel putin 3 ani. Tin minte ca ultima data a lipsit pentru c-a vomat toata noaptea...
Na, fiecare si le stie pe-ale lui, daca cuiva ii face placere sa alapteze, s-o faca. Mi se pare mai important o mama multumita si bine-dispusa decat nervoasa dar cu lapte-n tate si drob de sare in spinare.

edit: nici mie nu mi-a placut sa alaptez in locurile publice cu toate ca e ceva firesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 17 2008, 09:23 AM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Da,am alptat 1 an si 6 luni.Nu mi s-a parut o corvoada.
Viata sociala a cam disparut in perioada aia(recuperez acum (IMG:style_emoticons/default/tararam.gif) (IMG:style_emoticons/default/sexylady.gif) )dar sincer,nu-mi pasa.Pentru mine copilul meu este cel mai important si pe primul loc,dupa aceea restul.Nu stiu cum ganditi voi,dar mie nu imi pare nici o clipa rau de deciziile facute.Acum fetita e mare,cuminte frumoasa,sanatoasa,desteapta(stiu,ma laud,dar am cu ce!!!!!).
Kalua ,eu am citit mult cat am fost gravida si dupa nastere si m-am documentat din multe surse(eram speriata si nu stiam mai nimic-primul copil)si de acolo am aflat ca plansul copilului declanseaza producerea laptelui matern.Poate scos din contextul original nu se intelege mare lucru.Promit insa sa caut articolele respective si sa dau relatii mai precise.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Jan 17 2008, 10:27 AM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Nici eu nu am privit alaptatul ca pe o corvoada e fix treba fiecaruia cum priveste problema. Cand vorbesti de o problema generala nu te etalonezi strict la copilul tau.
Si eu am citit o gramada in perioada aceea despre alaptat si de aceea am ales sa alaptez.
Plansul copilului declanseaza secretia de lapte la mamele care alapteza, nu la cele care nu au lapte.
Si nu eram nervoasa ca trebuia sa alaptez mi se parea ceva firesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali
post Jan 17 2008, 04:47 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 15-January 08
Member No.: 3,037



QUOTE(Maàt @ Jan 15 2008, 11:38 PM) *
Eu am o intrebare: sotul e tau e medic sau cititor in stele, daca stie el ca o sa ramii "fara tite"; au "titele" asa un rol important in familia voastra ca sint mai importante decit sanatatea viitoare a copilului vostru?
Apropos, "tata" e un cuvant folosit de persoane cu un anumit nivel, de obicei unul destul de...slab. Vrei sa folosesti cuvintul "san"? Mi se pare penibil sa intri pe un forum numit elady si sa vorbesti de "tita". Ma intreb ce urmeaza. Nu nu o sa iti dau sfaturi pe aceasta tema. Pentru asta exista medici; doftori, whatever!

A, si ti-am sters postul in care te citezi singura. Am vazut toate mesajul de prima data.

Kalua, mie imi pute a trolling.

Am scris"tate"pt ca asa am vazut scris intr-unul din forumuri,am vazut ca folositi cuvantul asta ,am citit iin forumurile voastre inainte sa scriu
Am crezut ca daca va scriu voua o sa puteti sa dati sfaturi nu sa jigniti ,eu nu am jignit cand am vazut cuvantul"tate"am citit si am scris mai departe ce aveam de scris.Am crezut ca forumul este pt a se da sfaturi.
Ca sa alaptez nu ma deranjeaza chiar imi place ,fetita mea e totul pt mine.
E o problema eu trebuie sa-mi aduc fetita in Romania si o sa stau cu ea vreo 2luni dupa care o sa plec inapoi sa muncesc si fetita o sa o las la parintii mei ceva timp ,acolo cine o sa-i mai dea piept?
Trebuie sa o invat din timp sa manance de la biberon.
Sotul meu a mancat cand s-a nascut numai biberon piept nici macar o zi si acum are 35 ani plin de muschi si sanatos ,nu raceste repede,depinde de la om la om nu ca alaptarea n-ar fi sanatoasa.
Si eu as vrea sa-i dau fetitei mele piept mai mult timp ca voi

This post has been edited by vali: Jan 17 2008, 04:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 17 2008, 04:54 PM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



aaa pai asta e o cu totul alta situtie...parerea mea...se schimba datele problemei...

paiii daaa aar trebui sa o inveti atunci!!
oricum se va intarca si singurica daca o duci in tara... cred..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali
post Jan 17 2008, 05:30 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 15-January 08
Member No.: 3,037



QUOTE(albinuza @ Jan 17 2008, 04:54 PM) *
aaa pai asta e o cu totul alta situtie...parerea mea...se schimba datele problemei...

paiii daaa aar trebui sa o inveti atunci!!
oricum se va intarca si singurica daca o duci in tara... cred..

Cineva mi-a spus ca trebuie sa incerc sa-i dau de acum lapte praf sa vad daca ii place acel lapte daca nu-i place sa incerc un alt lapte
Si ca trebuie s-o invat de pe acum ca poate o sa fie greu.

QUOTE(rozy @ Jan 16 2008, 06:11 PM) *
eu una...cand o sa fiu mami..nu as alapta in locuri publice nici sa ma bati! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Eu sa stii ca am alaptat in locuri publice, in masina si intr-un restaurant, bn dar nu era la vedere intr-un separeu si vreau sa va spun ca nu prea imi place ,dar asta e.

QUOTE(claudia_electra @ Jan 15 2008, 11:48 PM) *
(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) diana esti mortala!! mie nu-mi pute ca-s racita, dar daca e real, intr-adevar m-ar enerva sotul si as da cu o matura dupa el. adica bilele alea sunt mai importante decat copilul?!

Normal ca copilul e mai important ,dar fara "bilele ale" nu o mai aveam pe fata.
Daca ai copil nu te mai gandesti sa arati bn?
Viata ta se opreste aici?
Copilul o sa-si faca viata lui
Adica tu ai vrut sa arati bn, sa fi aranjata ,ingrijita doar pana ai avut copil?
Eu zic ca trebuie sa te gandesti mai bn ,trebuie sa fie amandoua.

QUOTE(Maàt @ Jan 16 2008, 12:04 AM) *
Sincer, un posibil "sot" care vine cu o asemenea idee ori merita o tigaie in cap, ori un sut in fund. Are dreptul la o singura alegere. Ramin insa la parerea mea ca "vorbim" cu un troll.

Sincer nu crezi ca o persoana care foloseste cuvintele"tigaie in cap"si "un sut in fund"etc ,sunt persoane de nivel ...slab?
In loc sa corectezi mai bn taceai,un om care e de buna clasa nu corecteaza numai daca e la fel.Nu a fost frumos


This post has been edited by vali: Jan 17 2008, 05:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 17 2008, 06:07 PM
Post #28





Musafir






Stai atunci pe fundul tau si nu te mai strofoca atat. Incearca laptele praf abia cand ajungi in tara, formula se mai schimba de la o tara la alta. Si-n doua luni ai timp berechet sa vezi care lapte ii place si care nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 17 2008, 06:11 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu vali, nu cred; iar daca sotul tau ramine cu tine doar pentru frumusetea sinilor tai... e no further comment! in ceea ce priveste nivelul meu... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) te rog, nu te aventura. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 17 2008, 06:13 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu sunt de parere ca ai primit destule raspunsuri...nu stiu de ce tu le-ai retinut numai pe alea in care ti s-a atras atentia. eu una sunt de acord cu maat si cred ca nu sunt isngura, ca sotul tau nu este tocmai in ordine. adica eu in mod sigur i-as tranti o tigaie in cap daca el si-ar face griji in prima faza de nurii mei in loc de copil.

cat despre Maat...mai ai de cunoscut la ea ca sa poti sa vb asa.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:56 PM