IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> "The Apprentice" - "Ucenicul" lui Donald Trump, Un show din care avem de invatat?
angeldust
post Jan 19 2007, 11:42 AM
Post #1





Musafir






V-ati uitat la emisiunea aia "The Apprentice" a lui Donald Trump? A fost destul de interesanta, orice manager ar fi putut invata cateva lucruri de acolo care mie sincer nu mi-ar fi trecut prin cap.
Spre exemplu eu credeam ca si daca esti lider trebuie sa tii mereu cont de parerea angajatilor si daca toti zic : "E mai bine asa" atunci m-as gandi ca poate nu am eu dreptate si ar trebui sa fac cum zic ei. Dar am vazut pe caz concret ca atunci cand esti lider, daca stii sigur ca ai dreptate trebuie cateodata sa ignori parerile angajatilor si sa iti impui punctul de vedere.

Din punctul asta de vedere cred ca nu as fi un lider bun, ca am tendinta sa fac sa fie bine pt toata lumea, sa fie toti multumiti, ceea ce evident nu se poate.
Asta nu inseamna deloc ca seful nu trebuie sa glumeasca si sa fie un constipat dar subalternii sa stie mereu cine e seful , chiar si atunci cand se glumeste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 19 2007, 11:06 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://i35.photobucket.com/albums/d193/eladyphoto/donaldtrump3.jpg) Eu in mod sigur nu sint un sef bun.... sint un ghimpe in fund uneori iar alteori mult prea moale. De tipat nu tip, de hlizit ne hlizim, tot ce cer este foarte mare atentie si chef de munca, nu dormit in front. Ascult ceea ce mi se spune, insa daca nu se potriveste cu parerea mea si daca am mai multa experienta in domeniu, ramin la opinia proprie Chiar am avut polemici cind a fost vorba de o directie sau de alta. Slava Domnului, nasul nu m-a inselat pina acum. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Ce mi-a placut la Trump? Ca atunci cind e vorba de afaceri nu glumeste- si seriozitatea e primul pas spre succes atunci cind chiar vrei ceva si iti pasa de ceea ce faci.

Ce mi s-a parut ciudat la citeva dintre episoade: desi majoritatea celor alesi aveau studii de specialitate, cind era vorba de pus un practica o idee de marketing sau pur si simplu de executat sarcini destul de usoare, parca erau papusi de cirpa. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Cu niste romani ar fi fost mult mai palpitant. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Plus, am vazut ca unii aveau niste idei destul de copilaresti in ceea ce priveste afacerile; ceea ce le lipseste uneori americanilor este simtul realitatii imediate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 22 2007, 10:05 PM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



pe mine m-a uimit usurinta cu care vorbeau despre competentele lor. cat de bine puteau sa se "promoveze", sa se "vanda" pe sine. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Eu inca ma lupt cu o oarescare "jena" si "roseata" cand vorbesc despre mine. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Am intalnit oameni dezinvolti si in Romania, nu zic nu, dar o mare parte dintre noi obisnuim sa ne multumim cu mai putin pentru ca ne e rusine sa spunem raspicat cat valoram.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 22 2007, 10:56 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De spus e usor, de dovedit e mai greu.
De ce? Pentru ca exista o multime de oameni care afirma ca sint priceputi, ca se pricep... insa: acest lucru trebuie dovedit cu fapte.

experienta proprie: interviu: fisa postului include cunoastrerea limbii engleze; in cv candidata avea - "engleza nivel avansat".
Am intrebat-o pe domnisoara: "da, sigur ca stiu, stiu engleza foarte bine!"
In fata calculatorului, cu un text de genul " you have to pay attention", ceeata totala. "Pai, domnisoara, ati zis ca stiti limba enlgeza!"
"Am crezut ca nu se verifica"... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
---------
intrebare de interviu: de cit timp folositi calculatorul? "De 15 ani, ma pricep foarte, foarte bine la internet si pc-ul nu are secrete pentru mine".
"Atunci spuneti-mi cum introduceti o adresa de mail in outlook"
"Deschid outlook, bag adresa si trimit "
"Nu, domnisoara, asa se trimit emailurile. Cum anume introduceti o adresa de mail in outlook ca sa o puteti folosi?"
"Aaaaa... nu stiu".
"Pai vedeti ca pc-ul mai are secrete?!"
---------------------------
Ceea ce este de retinut: capacitatea de a ne "vinde" trebuie sa fie sustinuta de aptitudini, cunostinte, "know-how", experienta, fapte... In lipsa, se vinde doar pielea ursului din padure.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Jan 23 2007, 12:33 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



si mie mi-a placut show-ul foarte mult. la inceput nu-mi venea sa cred ca e chiar asa... ma gandeam ca e regizata treaba (oricum e un pic (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ). in orice caz, pentru mine ar fi ca un vis sa fie si atmosfera de la mine de la munca asa..... adica shefu si restu lumii sa inteleaga macar ce e un mk plan.... sau ca nu se spune "deskop" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , nu chestii chiar asa pfofunde ca un POP3... eh.... the american dream.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lotte
post Jan 23 2007, 09:56 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



unde e emisiunea aceasta?

Eu spun ca nu trebuie sa fii super dotat ca sa stii sa te vinzi.Trebuie sa fii sociabil, spontan, sa stii sa te mulezi dupa persoana din fatza ta, si sa intuiesti ceea ce doreste sa auda el de la tine.

Oamenii au in general probleme de comunicare, si asta se speculeaza mult.Parerea mea, sunt 15% oameni care stiu ce vor, 10% care nu accepta alte servicii sub nici o forma, si in jur de 75% nesiguri, care pot fi influientati.


Cine are strategie, stie sa se vanda si fara cunostinte multe de engleza/calculator.La intrebarea daca stiu engleza, ti-as fi raspuns scurt in engleza, sau ti as fi pus chiar eu o intrebare in engleza. (caci e simplu de memorat cateva intrebari/raspunsuri)
Iar la computer, daca m-ai fi intrebat ceva ce nu stiu, as fi spus, ca sunt fast-learner, si detaliile pot fi asimilate pe parcurs.


INSA, se mai vede si pe om daca, indiferent de aptitudini, poate fi de incredere sau nu.Intre un candidat care intruneste toate conditiile, dar nu-mi spune nimic ca si personalitate, si un candidat care nu este tocmai pregatit profesional, insa este constiincios DAR si creativ, as alege ultimul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 23 2007, 06:17 PM
Post #7


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Lotte, e creat de NBC si are deja cateva sezoane. In romania a fost difuzat de Antena3, in strainatate, (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) habar n-am.

Am vazut un mic preview la o alta serie. Nu mai erau echipa fetelor versus echipa baietilor, ci a celor cu multe diplome la activ, contra celor care au mizat mai mult pe practica decat pe teorie. Binenteles, toti sunt profesionisti de succes, altfel n-ar avea ce cauta in show. Pare interesant! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

PS: @Diana: daca le aveam in fata, vorba lui Blaga: "Mai intai le bateam si apoi le dadeam afara".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jan 23 2007, 06:52 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Tipul care a castigat in serialul difuzat pe Antena3 a lucrat doar un an cu Donald Trump. Apoi a preferat sa isi vada de propriile afaceri. Am citit ca se ocupa de una din companiile lui Trump. Si castiga 250 000 $ pe luna. Nice!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 23 2007, 07:32 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(lotte @ Jan 23 2007, 09:56 AM) *
Cine are strategie, stie sa se vanda si fara cunostinte multe de engleza/calculator.
Iar la computer, daca m-ai fi intrebat ceva ce nu stiu, as fi spus, ca sunt fast-learner, si detaliile pot fi asimilate pe parcurs.
INSA, se mai vede si pe om daca, indiferent de aptitudini, poate fi de incredere sau nu.Intre un candidat care intruneste toate conditiile, dar nu-mi spune nimic ca si personalitate, si un candidat care nu este tocmai pregatit profesional, insa este constiincios DAR si creativ, as alege ultimul.

La noi nu ar fi putut sa se vinda daca nu avea ce vinde; de ce?! Pentru ca fara cunostinte (cel putin de baza) nu aveam de ce sa luam o asemenea persoana. Pentru "detaliile" alea de care spui tu este nevoie si de ani de pregatire. Deci nu sint tocmai "detalii". Iar incredere in cineva care a mintit sau si-a "umflat" aptitudinile/cunostintele nu stiu cine poate avea...
Intre un candidat nu tocmai pregatit, cu care se pierde timp pentru "scolarizare" si unul care are cunostintele de baza, deci avem de unde pleca, il prefer pe cel care are idee despre ce e vorba in propozitie; oricum, pentru ce facem noi, scoala de la un cap la altul nu exista, oricine vine invata din mers. Si una e sa o iei de la zero barat, si alta de la un oarecare nivel.
Iar oameni lipsiti de caracter sau care au dat dovada de "alunecari" de la inceput, nu fac pureci multi nicunde.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 23 2007, 08:17 PM
Post #10





Musafir






Dar cat de tolomaci pot fi cei care-si umfla aptitudinile si cunostintele? Orice firma spune ca-si cauta om cu niste cunostinte pentru ca de alea este nevoie acolo. Si ce te faci, ca angajat, daca firma te ia si tu nu esti in stare sa faci fata cerintelor? Adica ce se castiga in final la afacerea asta? Pierd ambele parti. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 12:27 AM