IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pensii Private Obligatorii
dany1981
post Jun 25 2007, 02:25 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 25-June 07
Member No.: 1,858



Buna,

Ce parere aveti despre sistemul de Pensii Private Obligatorii?
Acum am citit cam despre ce este vorba, dar mi se pare cam greu sa aleg unde sa-mi fac. Cred ca singurele diferente intre oferte sunt comisioanele. Stiti cumva care sunt comsioanele?
Cred ca ar fi o idee buna sa scriem care sunt comisioanele de la toate FONDURILE PRIVATE AUTORIZATE (daca sunt stabilite).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jun 25 2007, 02:29 PM
Post #2





Musafir






Bună idee, cine acest topic!
Aş vrea să ştiu şi eu care este perioada cea mai scurtă de cotizare.

Mulţumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany1981
post Jun 25 2007, 02:48 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 25-June 07
Member No.: 1,858



QUOTE(contraste @ Jun 25 2007, 03:29 PM) *
Bună idee, cine acest topic!
Aş vrea să ştiu şi eu care este perioada cea mai scurtă de cotizare.

Mulţumesc.



Nu zice nicaieri care este cea mai scurta perioada de cotizare.
Stiu doar ca pana in 35 de ani este obligatorie, intre 35-45 de ani este optional, iar peste 45 nu se mai poate face.
Atat zice, nu si cati ani.
Sper sa nu gresesc. Poate stie altcineva mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 25 2007, 02:54 PM
Post #4





Musafir






dany1981, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) !
speram sa te simti bine la noi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
singer
post Jun 25 2007, 03:01 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 14
Joined: 25-June 07
Member No.: 1,855



QUOTE(dany1981 @ Jun 25 2007, 02:25 PM) *
Buna,

Ce parere aveti despre sistemul de Pensii Private Obligatorii?
Acum am citit cam despre ce este vorba, dar mi se pare cam greu sa aleg unde sa-mi fac. Cred ca singurele diferente intre oferte sunt comisioanele. Stiti cumva care sunt comsioanele?
Cred ca ar fi o idee buna sa scriem care sunt comisioanele de la toate FONDURILE PRIVATE AUTORIZATE (daca sunt stabilite).

explicati-mi si mie,cum e cu sistemul de Pensii Private Obligatorii.eu cotizez la Casa Natioanala de Pensii.e in regula?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jun 25 2007, 05:00 PM
Post #6





Musafir






Mulţumesc pentru raspuns.
Şi bine ai venit pe site (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) , că nu m-am uitat la numărul dău de comm-uri! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany1981
post Jun 26 2007, 10:30 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 25-June 07
Member No.: 1,858




Multumesc mult. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

pt. singer: Este in regula sa cotizezi la Casa Nationala de Pensii, dar de la 1 ianuarie 2008 o sa fie un alt sistem.
Pana acum la stat, pentru pensii (la Casa Nationala de Pensii) se duceau 9,5%. Acest procent nu se va modifica, dar se va imparti: 7,5% o sa se duca in continuare la Casa Nationala de Pensii si 2% o sa se duca la un Fond de pensii autorizat. Apoi in fiecare an o sa se adauge cate 0,5% pana o sa se ajunga la 3,5% la Casa Nationala de Pensii si 6% la un fond de pensii autorizat.
Peroanele pana in 35 de ani trebuie sa-si aleaga in perioada 1 august - 30 noiembrie un fond de pensii privat autorizat. Daca nu isi aleg atunci in decembrie se organizeaza un fel de loterie si fiecare unde ajunge.
Firmele la care lucram n-o sa aiba nici o treaba. Ele o sa trimita banii tot la Casa Nationala de Pensii si de acolo o sa se distribuie banii.
Noi o sa avem un cont deschis la un Fond de pensii autorizat si acolo o sa ne bage lunar banii.
Eu eram curioasa de comisioane pt ca la altceva nu se prea poate face diferentierea (in afara de seriozitate, profesionalism, experienta). Am vazut ca aceste comisioane sunt lunare si chiar daca nu sunt asa mari tot o sa conteze in tot acest timp, pana la 60 de ani.

Voi ce Fond de pensii autorizat alegeti?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 26 2007, 10:41 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu inca.
Insa stiu din sursa sigura ca incercarea de a racola clienti prin intermediul eLady.ro se lasa cu interzicerea accesului pe forum permanent. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Asta ca informatie de uz general. Just in case, daca are careva care ne citeste sau e membru deja vreo idee "geniala". (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 27 2007, 04:34 PM
Post #9


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



mie subiectul asta mi-a creat de la inceput o stare de nervozitate. stiam ca pana la urma trebuie sa-l confrunt... si, din cate observ, am timp sa ma documentez in vara asta, pentru ca din august sa pot lua o decizie.
ma bucur ca ai dat explicatiile acelea ca la incepatori, Dany. fara ele, nu cred ca m-as fi apucat sa citesc prea curand despre fondurile private de pensii si riscam sa decida altii pentru mine. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) importanta precizarea, Di!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jun 28 2007, 06:33 AM
Post #10





Musafir






Pensiile acestea private sunt o nebuloasă pentru mulţi.
La mine la serviciu multe persoane au venit şi practică cu agresivitate chiar, oferta lor.
Mă tem că nu toată lumea ştie cu ce se mănāncă pensia asta privată. Şi nici care sunt societăţile de pensii private sau cum s-or numi - care sunt solide, etc., etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:32 PM