IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pensii Private Obligatorii
sylvia_31
post Jun 28 2007, 09:11 AM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



QUOTE(dany1981 @ Jun 25 2007, 03:25 PM) *
Acum am citit cam despre ce este vorba, dar mi se pare cam greu sa aleg unde sa-mi fac. Cred ca singurele diferente intre oferte sunt comisioanele. Stiti cumva care sunt comsioanele?
Cred ca ar fi o idee buna sa scriem care sunt comisioanele de la toate FONDURILE PRIVATE AUTORIZATE (daca sunt stabilite).

danny, eu nu cred ca singura diferenta intre oferte consta in comisioane - apropos, aceste comisioane, cum se platesc, de catre cine , se retin din salariu peste procentul de contributie la pensie ?
Cred ca diferentierea intre fondurile de pensii trebuie facuta in primul rand dupa stabilitatea societatilor respective, nationala si internationala. Degeaba platesc comisioane mai mici daca ma trezesc la 50 de ani ca fondul la care-am cotizat vreme de 20 de ani a dat faliment, ptiuuuu, Doamne fereste, bat sub masa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany1981
post Jun 28 2007, 09:36 AM
Post #12


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 25-June 07
Member No.: 1,858



Da sylvia ai dreptate. Cred ca e importanta in primul rand stabilitatea dar si comisioanele.
Eu, de ex, m-am gandit cam la 3 Fonduri, dar nu stiu pe care sa-l aleg asa ca ma gandeam sa aleg in functie de comisioane.

La noi la firma au venit 2 reprezentanti, unul de la ING si unul de la AVIVA si ne-au prezentat ofertele lor (nu vreau sa le fac reclama, dar daca numai astea 2 au venit (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) ). Nu era nici o diferenta intre oferte si cand i-am intrebat de comisioane au zis ca inca nu s-a stabilit si au cam schimbat subiectul. Din cauza asta ma intereseaza asa mult comisioanele.

Din cate ne-au zis (asa e legea si toti trebuie sa o respecte) o sa fie 2 comisioane lunare care o sa fie calculate din cei 2%, deci nu se retin din salariu peste contributie.
Si mai ziceau ca nici un fond nu poate sa dea faliment pt ca sunt garantate de stat (si lucrul asta ar trebui sa ne linisteasca (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) si ca este o comisie care o sa le monitorizeze si daca aceasta comisie o sa vada ca un fond merge prost o sa ia masuri (nu stiu ce masuri - astia ne-au dat un ex. ca persoanele care au aderat la fondul respectiv sa fie transferate la alt fond).
Cred ca o sa fie o ameteala totala !!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jun 28 2007, 09:51 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



QUOTE(dany1981 @ Jun 28 2007, 10:36 AM) *
Si mai ziceau ca nici un fond nu poate sa dea faliment pt ca sunt garantate de stat (si lucrul asta ar trebui sa ne linisteasca (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) si ca este o comisie care o sa le monitorizeze si daca aceasta comisie o sa vada ca un fond merge prost o sa ia masuri (nu stiu ce masuri - astia ne-au dat un ex. ca persoanele care au aderat la fondul respectiv sa fie transferate la alt fond).
Cred ca o sa fie o ameteala totala !!!!!!!


I DON'T BUY THAT ! Comisie care sa le monitorizeze ? Sa mai ia si masuri ? Din romani ? HA HA HA !
Cum adica sa fie transferate persoanele la alt fond ? Credeti ca fondului respectiv i-ar conveni sa ia in carca zeci de mii de viitori pensionari care n-au cotizat la ei si sa-nceapa in curand sa le plateasca pensiile ?
Oricum ar fi , e destul de riscant. Dar ce nu e riscant in ziua de azi ? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Cine poate sti ce va fi peste 20 ani, poate da si ING-ul faliment...Doamne fereste !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany1981
post Jun 28 2007, 10:42 AM
Post #14


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 25-June 07
Member No.: 1,858



QUOTE(sylvia_31 @ Jun 28 2007, 10:51 AM) *
I DON'T BUY THAT ! Comisie care sa le monitorizeze ? Sa mai ia si masuri ? Din romani ? HA HA HA !
Cum adica sa fie transferate persoanele la alt fond ? Credeti ca fondului respectiv i-ar conveni sa ia in carca zeci de mii de viitori pensionari care n-au cotizat la ei si sa-nceapa in curand sa le plateasca pensiile ?
Oricum ar fi , e destul de riscant. Dar ce nu e riscant in ziua de azi ? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Cine poate sti ce va fi peste 20 ani, poate da si ING-ul faliment...Doamne fereste !



Da, o sa fie riscant, dar nu prea avem de ales fiindca sunt obligatorii.
Si o sa le iasa si o gramada de bani la firmele de asigurari din chestia asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
antenutza
post Jul 1 2007, 07:31 PM
Post #15


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 94
Joined: 13-July 06
Member No.: 420



eu nu inteleg un lucruru....in afara de faptul k imi complica existentza de salariat..ce beneficii am de pe urma fondului ....
(IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jul 2 2007, 06:38 AM
Post #16





Musafir






Aşteaptă atenutza bătrâneţile, şi vei vedea cu siguranţă!

Am întrebat o amică de peste hotare, şi, cică la ei sistemul funcţionează de mult timp, iar pensia privată este una reală, atât de consistentă pe cât a vrut contributorul.
La noi în ţară sunt astfel de pensii private încă din 2000. (cam pe-aici).
Nederland, Sara Mercur şi încă alte firme private de care mi-a povestit un bărbat care are şi el şi soţia sa pensie privată pe acolo, la care cotizează din 2000.
Am auzit de la altă persoană că Sara Mercur a dispărut din peisaj, sau a fost înghiţită de altă firmă.
Oricum, eu am întrebat să îmi lămuresc mie însămi acest subiect, ce am aflat vă destăinuiesc şi vouă.
În concluzie, dacă până acum a fot pionierat, de acum va deveni obligatori.
Adică, vrei nu vrei, bea Grigore-agheazmă!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jul 2 2007, 09:04 AM
Post #17


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu cred ca pensia privata e una si procentul de 2% investit de o firma privata e altceva.
Practic, firmele private au rezultate investitionale foarte bune (mai putin Aliantz care a iesit in pierdere anul trecut) si acesti 2% administrati de o alta firma decat statul, pot salta putin pensia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 2 2007, 12:00 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mie pensia privata imi spune ceva de rau despre statu` roman; ca nu ii ajung banii pe care ii incaseaza, pentru ca ii gestioneaza prost; si mai imi spune ca daca ei nu pot garanta pensia pentru care ai drept ca ai cotizat o viata, ma intreb cum pana mea de indian cherokee pot garanta fonduri private!
(IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 2 2007, 01:37 PM
Post #19





Musafir






Germania striga-n gura mare ca n-are bani pentru pensionari. Si pensionarii traiesc din ce in ce mai mult, cei care platesc in fondul de pensii sunt din ce in ce mai putini... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 2 2007, 02:09 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Talicaaa, in cazul asta sa ne lase in pace sa ne gospodarim singuri finantele pentru batrinete, ca oricum serviciile pe care le platim la stat sint de toata jena!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 03:59 AM