IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Substante comedogene, Bine de stiut.
Ciresica
post Jan 13 2006, 01:16 PM
Post #21


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



eu ma dau cu brevoxyl zilnic, dar nu pe toata fata, ci strict pe bube.  daca nu am, nu dau.  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 13 2006, 01:46 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
eu ma dau cu brevoxyl zilnic, dar nu pe toata fata, ci strict pe bube.  daca nu am, nu dau.  :)


aha....io m-am dat pe toata fata, pentru a prEveni/curata si zonele in care ar fi fost prObabil sa-mi iasa mizerii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post May 7 2006, 09:29 AM
Post #23


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



Fetelor, sper sa nu se supere nimeni ca readuc subiectul asta in discutie, dar aici mi s-a parut ca ar fi cel mai potrivit sa pun intrebarea (desi ar fi mers si la "acnee" sau la "Retin-A/ Smooderm"). Asadar:

Vaselina continuta in unele creme/unguente este sau nu comedogena? Tabelul de pe www.zerozits.com nu m-a lamurit in privinta asta.

Acum cateva zile m-am reapucat de tratamentul cu Smooderm si m-am cam iritat, asa ca am folosit un unguent cu ihtiol (10%ihtiol si vaselina). Tenul mi s-a calmat imediat si nu mi s-a mai descuamat. Nu am avut rezultatele astea cu nici o alta crema / unguent. Deci as vrea sa stiu daca mai pot folosi unguentul asta fara sa-mi fac probleme ca o sa ma trezesc cu fata plina de comedoane.

Ce am aflat pana acum despre vaselina: (vaselina/petroleum jelly) cuvant creat in SUA de R Chesebrough din germ wasser=apa si gr elaion=ulei de masline. Amestec de hidrocarburi saturate. Este folosita ca excipient pt unguente, ca lubrefiant si emolient.

Voi ce parere aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 7 2006, 12:33 PM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bine ai revenit, Arissuca!
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arissuca
post May 7 2006, 02:36 PM
Post #25


Membru de Onoare
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 278
Joined: 15-December 05
Member No.: 104



QUOTE(Diana @ May 7 2006, 01:33 PM) *



Diana, merci mult pt primire! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) Fetelor, bine v-am gasit! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michellemary
post May 14 2006, 02:06 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 181
Joined: 8-April 06
Member No.: 296



Din pacate, daca va uitati la ce contine brevoxylul ati vedea ca si el este un pic comedogen, tocmai ucigasul monstrilor produce altii, mai mici ce-i drept. Ma miram de la ce oare mi s-a umplut fatza de puncte albe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raluca152002
post Jun 28 2007, 09:38 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 28-June 07
Member No.: 1,870



Hmmmm.... uite o alta lista aici, in care spune ca Mineral Oil ESTE comedogenic, cum de altfel si stie toata lumea... formeaza un fel de manta care acopera porii nemaimpermitandu-le absolut deloc sa respire... uf, ce ma enerveaza informatiile astea care se bat cap in cap.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Aug 21 2007, 01:31 PM
Post #28





Musafir






Iata ce am gasit eu:
Persoanele cu ten acneic trebuie sa evite produsele care contin ''saturated fatty acids'' cum ar fi: unt de cacao, unt de shea si macadamia nut oil.
Uleiurile recomandate pentru ten acneic sunt: (de fapt sunt retete pentru prepararea unor uleiuri pt ten acneic)

Acne Everyday Oil Blend 1:
38ml Rosehip Oil
25ml Evening Primrose Oil
25ml Borage Oil
10ml/g Vitamin E Oil
2ml/g Vitamin A Palmitate

Acne Everyday Oil Blend 2:

35ml Rosehip Oil
33ml Borage Oil
20ml Jojoba Oil
10ml/g Vitamin E Oil
2ml/g Vitamin A Palmitate

Acne Everyday Oil Blend 3 (dries out the pimples):

90ml Borage Oil
10ml/g Vitamin E Oil



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 3 2007, 02:46 AM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Happycat, tu folosesti uleiurile acestea? Par interesante retetele. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Sep 3 2007, 11:27 AM
Post #30





Musafir






Eu mi-am preparat un ulei pentru fata din urmatoarele ingrediente:
rosehip oil 60%
sweet almond oil 20%
grape seed oil 10%
evening primrose oil 5%
vitamina E 5%
cateva picaturi ulei esential- eu am folosit de levantica.

Uleiul il folosesc dupa ce imi pun o masca, cum ar fi cea de argila care usuca putin fata. Dupa masca pun cateva picaturi de ulei in palme si ma masez pe fata.
Am mai citit pe net pe site-ul Dr. Hanuschka despre cum se folosesc uleiurile. Pe o fata curata se aplica uleiul care in prealabil s-a incalzit putin, se maseaza bine in piele si apoi se pune pe fata un prosopel umed si foarte cald. Eu nu am resusit sa tin prosopul pe fata mai mult de 5 minute pt ca era ca la sauna, care mie nu imi prieste deloc.
Rezultate: fata devine foarte fina si arata bine 'hranita'. Sunt multumita deocamdata, folosesc uleiul doar de vreo saptamana. O sa vad cum mai evolueaza in timp.
Uleiul de fata se poate amestreca si cu crema de zi, cam o picatura-doua amestecata cu crema.
Cam atat... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:26 PM