IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete naturiste pentru diverse afectiuni
kalua
post May 4 2008, 05:38 PM
Post #21





Musafir






De obicei, daca se trece la maturitate si problemele cu amigdalele raman, e bine sa fie scoase.
Mancare "adevarata" ajuta la fortificarea sistemului imunitar. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 22 2008, 01:49 PM
Post #22


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



scriu aici desi nu-i vreo afectiune

pt ciupituri de insecte: tantari, paianjeni etc frecati locul respectiv cu frunze de 5 soiuri. Ideal ar fi sa nu jumuliti florile din casa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) insa orice fel de frunza este ok. Noi avem niste tantari altoiti si aseara aveam o ciupitura de toata frumusetea pe picior si mereu uit figura asta (noroc cu mama sa-mi aminteasca), m-am frecat pe locul respectiv unde aveam o umflatura maricica si mi-a trecut imediat mancarimea iar azi nu se vede nimic.
E grozava taina asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRYSSA
post Jan 12 2009, 03:55 PM
Post #23


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 10
Joined: 23-September 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,789



Apropo de retetele naturiste..

eu bea dimineata si dupa masa o cana de ceai verde si 1 sau 2 cani de ceai de SALVIE .
Se zice ca cine bea ceai de salvie nu se imbolnaveste niciodata.

Eu am inclus salvia printre ceaiurile mele de cateva luni. Si sincer..nu am racit deloc. Dar acum nu stiu daca e sigur de la salvie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Seara beau ceai rosu si laptic

Stie cineva...excesul de ceai (adica maxim 5 cani pe zi) poate face rau???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FeuerFuchs
post Mar 24 2009, 03:36 AM
Post #24


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 23-March 09
From: Timisoara
Member No.: 6,148



Stiu ca poate parea ciudat....dar eu acum cativa ani am facut o cura de struguri.....timp de o saptamana....adica toata perioada asta nu am mancat altceva...dar mancam pe saturate......Si ideea e ca de atunci, timp de vreo 2 ani, nu m-o mai "prins" nici macar o amarata de raceala...ce sa zic de gripa sau viroze......Toate astea dupa ce pana atunci faceam viroze numa cand se apropia cineva bolnav de mine....cate viroze..atatea sinuzite si bronsite, si de regula...1-2 pneumonii pe an....e adevarat ca tot anu ala m-am ghiftuit cu toate fructele si legumele de sezon care erau pe piata....dar cura aia de struguri a rezolvat ceea ce ani intregi de luat antibiotice si alte porcarii nu le-au rezolvat....

Oricum....fructele si legumele crude ajuta enorm imunitatea......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Mar 24 2009, 10:17 AM
Post #25


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



De curand am gasit si eu pe net un leac testat si eficient mi s-a parut mie pt. nas infundat. Un vas d-ala de aromoterapie in care pui 4 picaturi ulei esential de menta si ulei esential de pin, 3 picaturi de ulei esential de lavanda si 7 picaturi de ulei esential de eucalipt. Eu nu-l suport p-ala de eucalipt asa ca am gasit la farmacie d-ala de Fares pt. gripa si raceala si am pus si din ala 3 picaturi. Inhalezi sau stai aproape de vasul ala de aromoterapie. Daca ti se pare prea puternic pui si putina apa ca sa mai diluezi amestecul. Poti face si baie cu uleiurile astea da' putine picaturi din fiecare (scrie in prospect la fiecare ulei cate picaturi), puse exact in mom. in care te bagi in baie si stai max. 10 min, pt. ca apoi incepe sa te manance pielea.

This post has been edited by Master of Norules: Mar 24 2009, 10:19 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 28 2009, 01:46 AM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



M-a intrebat cineva cum se obtine griul incoltit- mi-a scris cineva si din greseala am sters mesajul
Pun aici toat einformatiile. Cred ca o sa o incep si eu.
Cura de griu incoltit
Pentru a observa primele efecte ale consumarii graului incoltit este necesara trecerea a 3-4 saptamani.
Stabilizarea efectelor apare, insa, dupa 2-3 luni si 6-12 luni in cazul persoanelor devitalizate sau care sufera de afectiuni grave. Doza de grau consumata zilnic.
Doza terapeutica la adulti este de 3-6 linguri pe zi; la copii cu varste cuprinse intre 7 si 14 ani, doza este de 1-2 linguri pe zi; la copii de 2-6 ani, doza este de 1-3 lingurite pe zi.
Administrarea germenilor de grau se face dimineata, pe stomacul gol.
Graul incoltit se da prin masina de tocat, pentru a fi maruntit, dupa care se amesteca cu miere. Exista si o serie de retete de combinare a graului germinat cu alte alimente-medicament.

Actiuni terapeutice in cura cu grau incoltit

Primele efecte care se observa la aceasta cura sunt: oprirea caderii parului, marirea sau refacerea acuitatii vizuale, imbunatatirea coordonarii miscarilor, intarirea dintilor, infrumusetarea pielii, reglarea activitatii nervoase (germenii de grau au si un efect usor sedativ), marirea vitalitatii.

Indicatii ale curei cu grau incoltit. Graul incoltit este indicat in:
* crestere, tratamentul intarzierilor de crestere la copii;
* boli de piele (acnee, eczeme, afectiuni infectioase recidivante);
* imbatranire, imbatranire prematura;
* afectiuni hepatice;
* subponderalitate (are efect reglator asupra greutatii corporale);
* la femei - in cazurile de estompare a caracterelor feminine: talia ingusta, bazinul larg, vocea subtire, lipsa pilozitatilor (parului) din zona abdomenului, spatelui, faciala etc;
* tromboflebita;
* arterita;
* tumori ale stomacului, tumori in general;
* cancer;
* afectiuni oculare;
* afectiuni respiratorii recidivante (inclusiv astm si bronsita);
* impotenta si sterilitate masculina (pentru barbatii cu vitalitate generala foarte scazuta);
* amenoree, dismenoree (la femeile cu o constitutie fragila, anemice);
* anemie, lipsa de calciu si magneziu;
* dureri de cap, migrene, insomnie.

Contraindicatii ale curei cu grau incoltit

Germenii de grau sunt contraindicati persoanelor care se confrunta cu dezechilibre cauzate de excesul de hormoni estrogeni in organism.

In consecinta, femeile cu ciclu menstrual foarte abundent, barbati cu tendinta spre efeminare vor folosi cu prudenta acest remediu-minune, care in cazul lor ar putea sa accentueze anumite probleme.

Obtinerea graului incoltit dupa metoda Valeriu Popa
Se cumpara grau - din ultima recolta. Se cerne prin sita, ca sa cada corpurile straine. Joi dimineata la ora 6 se pune la incoltit 1 kg de grau, intr-o oala smaltuita, cu o capacitate de 5 litri. Se spala cu apa rece pana se obtine o apa curata. Apoi, se umple oala cu apa limpede. Se pune intr-un loc ferit. La ora 14 si ora 22 se scurge apa in care a stat graul si se spala din nou, pana ramane iar apa curata. Se umple din nou oala si se lasa la o parte. Vineri la ora 6 se scurge apa si se transfera graul in strecuratoare. Se pune strecuratoarea sub jet de apa. In timpul spalarii nu amestecati graul. Spalarea sa dureze numai cateva secunde. Se va repeta din 8 in 8 ore, adica la orele 6 - 14 - 22, pana iese embrionul (coltul) de 2 mm si radacinile de 5 mm. Aceasta se obtine sambata pe la pranz sau, cel mai tarziu, seara. Cand se obtine marimea embrionului si a radacinii, se pune graul in sticle de lapte care se vor acoperi cu dopuri, ca sa nu intre aerul, si se lasa la frigider. Dintr-un kg de grau se obtine 1,5 kg de grau incoltit. Aceasta cantitate ajunge pentru o saptamana.

Alta metoda de obtinere a griului incoltit
Modul de folosire GRAU INCOLTIT

Cu 24 de ore inainte de preparare, boabele de grau, 50-100 grame, se spala bine, cu apa rece . Boabele umezite la spalat, se pun intr-un vas si se acopera cu apa. Se aseaza intr-un loc cald si se acopera cu un prosop de hartie. Dupa 24 ore, graul incoltit(coltisori de 1 mm),se spala de cateva ori si este deja bun de consumat.
Graul incoltit se poate consuma ca atare sau maruntit si amestecat cu miere.
Se consuma 7 linguri pe zi.
Se pastreaza la loc racoros .
Cura cu grau incoltit dureaza 3-4 saptamani.

Alte informatii despre cura cu grau incoltit
Graul incoltit reprezinta un stimulator al activitatii vitale a organismului in special datorita continutului bogat in vitamine B. Se spune, de aceea, ca bobul de grau este un adevarat “ou” vegetal. El contine aproape toate elementele necesare organismului, precum sodiu, potasiu, sulf, siliciu, zinc, mangan, vitamina A, vitamina E, vitamina K, vitamina D, vitamina PP, aminoacizi si alti fermenti.

Desi suna atat de complet si sanatos, nu trebuie sa va indopati cu grau incoltit, dimineata la grau si seara. Fiind vorba de o cura, nu de un meniu, avem si un regulament, niste instructiuni de folosire. Ia sa vedem: 100 grame boabe de grau, se spala bine in apa rece, se pun intr-o farfurie adanca de portelan si se acopera cu apa. Deasupra se pune un servet de hartie si se aseaza la loc cald 24 de ore. Germinarea poate dura mai mult timp iarna.

Graul incoltit (coltisori de 1 mm.) se spala cu apa de cateva ori si apoi se trece prin masina de tocat sau se marunteste cu un blender. Se amesteca cu lapte fiert sau cu apa fiarta, jumatate grau, jumatate lichid, pana se obtine un terci ca o mamaliga moale. Terciul se pastreaza neaparat intr-un vas de portelan sau intr-un vas emeilat, ca sa nu oxideze. La acest terci se poate adauga miere dupa gust si eventual putina nuca macinata. Daca nu este timp sa fie maruntit, graul poate fi si rontait ca atare sau mancat cu putina miere si nuca.

Graul incoltit nu se pastreaza, el trebuie preparat in fiecare zi. Cura dureaza trei saptamani si se poate repeta la doua trei luni. Cura de grau incoltit este recomandata in toate starile de demineralizare, imbatranire prematura, astenie fizica si intelectuala, epuizare, oboseala, probleme de crestere, rahitism, tuberculoza, tulburari de menopauza, sarcina, alaptare.

Daca va uitati la mine, veti vedea ca ajuta la incetarea caderii parului de pe cap, reface vederea, intareste dintii, contribuie la coordonarea miscarilor, intareste memoria.

Avem insa si un avertisment: Cura este contraindicata celor cu hipertensiune arteriala marcata - graul incoltit este vasoconstrictor - si celor cu exces de hormoni estrogeni in organism – barbatilor cu tendinta de feminizare. Daca la unii stopeaza caderea parului, altii risca sa nu mai aiba nevoie de lame de barbierit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Mar 31 2009, 09:48 AM
Post #27





Musafir






Mersi, Diana. Acum am gasit topicul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 31 2009, 10:27 AM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vezi, asa-mi trebuie. Am avut senzatia ca pm-ul era de la altcineva. Multa sanatate, Strumfi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Jun 7 2009, 08:18 PM
Post #29





Musafir






Pentru insolatie stiti ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Jun 7 2009, 08:49 PM
Post #30





Musafir






Comprese cu apa la cap si consum de lichide.
Uite:
Cum tratam insolatia?
Daca s-a produs insolatia, bolnavul respectiv trebuie in primul rand dus la umbra sau intr-o incapere racoroasa, ventilata si va fi invelit in cearceafuri ude. Se recomanda aplicarea de comprese reci sau pungi cu gheata pe frunte si la incheieturile mainilor. De asemena, mainile si picioarele trebuie masate pentru a stimula circulatia sanguina. O ameliorare a simptomelor se produce daca se administreaza pacientului lichide relativ reci (1,5 litri in 2 ore) si dupa caz antialergice sau antitermice. In tot acest timp, acesta trebuie sa stea cu capul mai ridicat decat restul corpului. In cazul in care nu raspunde la tratamentul obisnuit sau in cazul unei evolutii severe de la inceput, pacientul trebuie transferat la cea mai apropiata unitate sanitara pentru aplicarea tratamentului specializat.

This post has been edited by dr_wise: Jun 7 2009, 08:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:38 AM