IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Suntem pregatiti pentru acel moment in care "ei nu mai sunt"?, Moartea unui parinte, copil sau a unei persoane apropiate
kalua
post Jul 14 2006, 08:04 PM
Post #21





Musafir






Deschide topicul, Ari. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/closedeyes.gif) Viata, din pacate, nu ne aduce numai bucurii si gasesc ca este important sa ne ocupam si de lucrurile dureroase pe care ni le pregateste. Pentru cel direct implicat este poate mai usor daca stie ca are cu cine vorbi despre problema sa (multi prieteni incep sa dea ochii peste cap daca le vorbesti mai mult de-o saptamana de boli), iar pentru ceilalti o eventuala pregatire sufleteasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jul 14 2006, 10:43 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Va multumesc tuturor de incurajari. Nu ma asteptam la atata caldura sufleteasca atunci cand am intrat pe forum.
Dupa ce am trecut de negare, de furie, de revolta, acum am cazut intr-un soi de apatie. Incerc sa supravietuiesc cum se poate, sa ma impac cu boala mamei, cu durerea prin care trebuie sa trec, sa-i fac ei in primul rand viata usoara, chiar daca ma pun pe mine in paranteza pentru o vreme.
Deocamdata imi este greu sa vorbesc despre asta. Parca daca nu spun trece mai usor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 15 2006, 12:01 AM
Post #23





Musafir






Leea (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/pupaceala.gif) Doamne-ajuta si cate mai putine chinuri pentru amandoua!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
criss
post Jul 20 2006, 04:56 PM
Post #24


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 22
Joined: 20-July 06
Member No.: 431



Este foarte adevarat ca atunci cand treci prin asa ceva iti da Dumnezeu putere cum nici nu va imaginati. Mie acum 2 saptamani mi-a murit nepotica de un an jumatate si pot spune ca am fost cu totii socati ne-a luat total pe nepregatite.Si totusi am descoperit in mine atata putere cum nu-mi imaginam ca pot avea.Dumnezeu iti da necazurile astea si tot el iti da si putere sa poti trece peste ele, nu ne putem impotrivi Lui. Nu degeaba este o vorba care sa spue ca sa nu-ti dea Dumnezeu cat poti duce.De asta trebuie traita fiecare clipa ca si cum ar fi ultima.Trebuie sa nu ne mai batem capul cu tot felul de prostii si sa ne traim viatza cat mai frumos ca si asa e destul de scurta!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alina Mamurescu
post Mar 7 2010, 06:17 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 46
Joined: 12-February 10
Member No.: 7,976



Stiu cum e sa iti pierzi unul din parinte.Am trecut prin asta, fiindca tatal meu a fost bolnav de cancer si a murit.Mi-e tare dor de el chiar de mi-a facut si mie si mamei atatea lucruri.E tare grea clipa despartirii,mai ales cand vezi ca il baga in gropa si de atunci, gata.Totul s-a treminat.E foarte, foarte, greu si atunci cand afli ca nu mai este.Cand aflasem vestea, m-am pus in genuchi si am inceput sa urlu, spuneam ca nu se poate, tatal meu, tatal meu, incontinuu.Nu eram pregatita pt asemena veste!!!Nu a-si vrea sa o pierd pe mama, dar stiu ca nu se poate sa nu moara!!!Trebuie se ne traim viata, acum cat mai putem profita de ea!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danyela_
post Jun 24 2010, 09:20 AM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 22-June 10
From: braila
Member No.: 8,766



eu mi-am pierdut ambii parinti.mama s-a dus cand aveam 13 ani si nu am trecut foarte usor peste asta.iar tata a murit 6 ani mai tarziu,la 3 luni dupa ce mi-am cunoscut sotul.parca a stiut ca ma lasa pe maini bune. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jun 24 2010, 10:26 AM
Post #27


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Sunt sigura ca te vegheaza de acolo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Pierderea unui parinte este foarte greu de "inghitit", iar pierderea ambilor parinti este de doua ori mai grea (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Daca ai insa pe cineva pe umarul caruia poti plange, atunci parca e mai usor un pic, nu crezi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danyela_
post Jun 24 2010, 01:38 PM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 22-June 10
From: braila
Member No.: 8,766



asa este.peste pierderea tatalui meu am trecut mai usor.asta nu inseamna ca am uitat felul brutal in care s-a dus. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Oct 28 2010, 09:33 AM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Fetelor, am si eu o intrebare. Ma duc astazi la o prietena de-a mea careia i-a murit tatal.(IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Este vreun obicei de care trebuie sa stiu? Trebuie sa fac ceva? Stiu ca se cumpara 2 flori. Dar altceva? Se aprind lumanari? Sau ce mai este de stiut?

This post has been edited by ciresica_dulce: Oct 28 2010, 09:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Oct 28 2010, 09:48 AM
Post #30


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



condoliante?

Si bunica mea a murit acu 2 saptamani avea 92 ani
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:03 PM